Porządkowanie ogromnej ilości zdjęć. Lightroom czy Synology, backup na Onedrive?

ODPOWIEDZ
petrumi
Amator
Posty: 47
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 1:32 pm

Porządkowanie ogromnej ilości zdjęć. Lightroom czy Synology, backup na Onedrive?

Post autor: petrumi »

Witam.
Zabieram się od jakiegoś czasu do zrobienia porządku w zdjęciach. Mam jakieś 20 lat historii do przejrzenia. Jestem po pierwszym przeskanowaniu większości katalogów pod kątem zduplikowanych jpg. Na obecną chwilę mam ok 500GB plików ale 2 ostatnie lata to RAWy i jeszcze tutaj trochę chce odchudzić, wyszukać duplikaty, oddzielnie przechowywać timelapsy. Od niedawna posiadam pełną wersję pakietu Adobe a w niej Lightrooma. Programu się dopiero uczę ale myślę nad wykorzystaniem go to przejrzenia katalogów, dodaniu jakiś tagów, współrzędnych GPS dla podobnych zdjęć z określonego wyjazdu. Obecnie pliki są składowane na NAS w poszczególnych katalogach tj: FOTO/rok/rrrr.mm.dd/nazwa wydarzenia/zdjęcia. Obecnie te katalogi ze zdjęciami nie są wskazane w aplikacji Photo Station. Mam tam tylko obrazy, filmy z tych samych wydarzeń przerzuciłem na inny dysk w postaci VIDEO/rok/rrrr.mm.dd/nazwa wydarzenia/pliki. Także pierwszy porządek już mam. Teoretycznie mógłbym to wszystko wrzucić do Photo Station ale chce jeszcze wykonać:

- poprawki (kolory, horyzont itp)
- tagi (wakacje, uroczystości)
- GPS
- inne metadane
- edycję RAW i zapisanie ich do jpg (mniejszy rozmiar)

Może wypiszę co chcę osiągnąć i jakiś życzliwy user podpowie czy dobrze kombinuje:

- Do edycji chciałbym wykorzystać Lighrooma. Nie wiem czy tam stworzyć jeden ogromny katalog np "Zdjęcia" i sukcesywnie dodawać do niego zasoby. Czy zdjęcia mogą być na dysku NAS (wydajność) bo wiem, że sam pliki katalogu Lightroom musi być na dysku komputera. Domyślam się, że z NAS to edycja jest ciut wolniejsza ale czy to ma aż takie znaczenia jak przy edycji video?

- Poprawione i otagowane zdjęcia zapiszę jako jpg do nowego Katalogu Photo na NAS. Będzie on traktowany jako zasób ksiązki ze zdjęcami Sunology. Jak będę to robił po kilkanaście zdjęć dziennie to nie zapcham Synka.

- Jednocześnie chciałbym mieć kopię tych zdjęć z OneDrive (mam 1TB z pakietu Office). Czy poza powierzchnią MS nie stosuje jakiś ograniczeń ilości plików?
Czy ktoś tak robi backup katalogu Photo z NAS do OneDrive?

- Próbowałem się już bawić w tagowanie zdjęć spod Photo Station. Dodawałem lokalizacje, nazwy osób. Potem mogłem to filtrować przez Photo Station an PC.
Ale czy w tym tagowaniu lepszy jest Lightroom czy apliakcja Synology? Osobiście domyślam się, że to pierwsze.

- Rozumiem że tagi które nadam zdjęciom przez Lightrooma i zapisze je ponownie (zdjęcie) to zostają w tym pliku na zawsze. Jeśli tylko dodam tag a nie zapiszę zdjęcia, to pewnie te dane są zapisane w Katalogu Lightroom lub odpowiednio w Photo Station (jeśli to zrobię przez tę aplikację).

Czy Waszym zdaniem lepiej się przegląda zasoby zdjęciowe przez OneDrive (nie wiem czy on także robi oś czasu) czy przez DS Photo (z zewnątrz).
Ja Wy sobie radzicie z katalogowaniem zdjęć?
DS1522+, 8GB, 10Gbit, SSD Cache 2xSamsung 970 Evo Plus, SHR1 2xIronWolf 10TB + 2xIronWolfPro 18TB
DS416Play, 8GB, 1Gbit, SHR1 3x10TB + 6TB :: 2xDS710+ jakieś stare WD Red :: UPS Cyberpower CPI 1300
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Porządkowanie ogromnej ilości zdjęć. Lightroom czy Synology, backup na Onedrive?

Post autor: R70 »

Ze 4 lata nie korzystałem z LR ale wiele się pewnie pod kątem katalogowania nie zmieniło:

- dla komfortu pracy ważne jest żeby katalog + podglądy LR były na ja najszybszym dysku. Materiał źródłowy spokojnie może być na NAS - ok. 100MB/s na 1GbE nie będzie wpływało na edycję i szybkość eksportu (mam wrażenie że tak nazywasz powtórne zapisanie zdjęć). Zdjęcia możesz dodać do LR nie ruszając ich z miejsca (ja tak zawsze robiłem)
- eksport z LR możesz robić do katalogu photo - tak jak chcesz.
- chyba CloudSync potrafi synchronizować folder z NAS z OneDrive - warto sprawdzić (osobiście tego nie sprawdzałem)
- TAGi nadane w LR domyślnie są przechowywane w jego katalogu i w czasie eksportu do pliku wynikowego mogą zostać również wyeksportowane - pliki źródłowe pozostają cały czas nie ruszone.
- Nie bawiłem się PhotoStation, ale chyba powinien czytać TAGi z plików które wyświetla (może ktoś potwierdzi/zaprzeczy?)
- nie mam pojęcia gdzie się przegląda zdjęcia lepiej ;)

Ja mam jakieś 16TB zdjęć. Kiedyś katalogowałem je w LR, teraz wystarcza mi portfolio i UniversalSearch.
Pewnie jak (jeśli) kiedyś zrobię porządną selekcję to znów je skataloguję - tylko nie wiem czym. LR mi odpowiadał ale kiedy nie był abonamentowy.

edit:
Kolejne zrzuty nowych zdjęć możesz realizować za pomocą LR - wtedy już ze zmianą lokalizacji docelowej materiału - na mapowany dysk z NAS. Dzięki temu LR od razu doda nowy materiał do do katalogu i wygeneruje podglądy.
Co do katalogów w LR - mniejsze szybciej pracują, większe dają swobodę szukania po wszystkich zdjęciach.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
petrumi
Amator
Posty: 47
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 1:32 pm

Re: Porządkowanie ogromnej ilości zdjęć. Lightroom czy Synology, backup na Onedrive?

Post autor: petrumi »

Dziękuje za rady. Powoli przenoszę pliki. Zmieniłem jednak jeden szczegół i po równo podzieliłem dyski w serwerach 710, tj 4+6TB w każdym.

Przy okazji jedno pytanie czy w tych serwerach jest jakaś wymagana minimalna ilość wolnego miejsca? Trochę mnie złości jak Volumen jest na czerowono (chyba > 80% zapełnienia) ale nie wiem czy to tylko informacyjnie Synology podaje czy wydajnościowo bo dyski najwolniejsze są na "końcu" ? Szkoda mi trochę kilaset GB zostawiać "puste" w przypadku backupów....
DS1522+, 8GB, 10Gbit, SSD Cache 2xSamsung 970 Evo Plus, SHR1 2xIronWolf 10TB + 2xIronWolfPro 18TB
DS416Play, 8GB, 1Gbit, SHR1 3x10TB + 6TB :: 2xDS710+ jakieś stare WD Red :: UPS Cyberpower CPI 1300
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Porządkowanie ogromnej ilości zdjęć. Lightroom czy Synology, backup na Onedrive?

Post autor: R70 »

To oczywiście tylko kwestia ostrzeżenia o kończącej się przestrzeni na wolumenie. Wydajność nie ma z tym nic wspólnego; Na każdym wolumenie indywidualnie, niezależnie od zajętości puli dyskowej.
Ale nie bardzo wiem jakie to ma znaczenie przy backupie - będziesz go robił na czas ?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
j0seph
Trochę Wie
Posty: 126
Rejestracja: czw mar 31, 2016 1:45 pm
Lokalizacja: Gdańsk/Lublin

Re: Porządkowanie ogromnej ilości zdjęć. Lightroom czy Synology, backup na Onedrive?

Post autor: j0seph »

Pomimo że R70 się rzeczowo wypowiedział, czuję się odrobinę przywołany do tablicy,
mój domowy NAS to głównie backup zdjęć .

Wymieniając się poglądami z fotografami, wiem że na pewno każdy ma inny 'workflow', więc poniżej też jest to tylko i wyłącznie moja metoda pracy.


petrumi pisze: sob cze 13, 2020 11:30 amFOTO/rok/rrrr.mm.dd/nazwa wydarzenia/zdjęcia.
Gotowe zdjęcia trzymam bardzo podobnie, przy czym jeden katalog mniej: "rok/rrrr.mm.dd - nazwa wydarzenia"

petrumi pisze: sob cze 13, 2020 11:30 am- poprawki (kolory, horyzont itp), tagi (wakacje, uroczystości), GPS, inne metadane, edycję RAW i zapisanie ich do jpg (mniejszy rozmiar)

- Do edycji chciałbym wykorzystać Lighrooma. Nie wiem czy tam stworzyć jeden ogromny katalog np "Zdjęcia" i sukcesywnie dodawać do niego zasoby. Czy zdjęcia mogą być na dysku NAS (wydajność) bo wiem, że sam pliki katalogu Lightroom musi być na dysku komputera. Domyślam się, że z NAS to edycja jest ciut wolniejsza ale czy to ma aż takie znaczenia jak przy edycji video?
Jak najbardziej LR.
Ja korzystam z starego, boxowego LR 6.0 - wyłączono mi obsługę geotagów (API google maps zmieniło się na płatne), ale w planie CC i LR Classic powinieneś mieć wszystko. Taguję zatem albumy słownie (min. miasto, kraj), a geotagi dodaje w poglądowych zdjęciach w Photo Station.
Pliki katalogu LR trzymam na dysku systemowym (najszybszy NVME w systemie) , ponadto - dla całej biblioteki mam wygenerowane Smart Previews. Są one o tyle fajne że LR działa zauważalnie szybciej pracując na nich zamiast na surowych plikach. Ponadto, mając wygenerowane Smart Preview LR nie potrzebuje w ogóle źródłowych plików, dostęp do nich będzie potrzebny tylko gdy wykonujesz export.

petrumi pisze: sob cze 13, 2020 11:30 am- Poprawione i otagowane zdjęcia zapiszę jako jpg do nowego Katalogu Photo na NAS. Będzie on traktowany jako zasób ksiązki ze zdjęcami Sunology. Jak będę to robił po kilkanaście zdjęć dziennie to nie zapcham Synka.
Dokładnie tak robię, przy czym do Photo Station robię oddzielny export 'poglądowy' (dłuższy bok 3000px, niżsa jakość). Ja i rodzina mamy aplikacje Android czy w TV - udostępniam tak rodzinie zdjęcia z wspólnych wyjazdów.
Photo Station widzi wszystkie tagi zapisane w LR.

petrumi pisze: sob cze 13, 2020 11:30 am- Jednocześnie chciałbym mieć kopię tych zdjęć z OneDrive (mam 1TB z pakietu Office). Czy poza powierzchnią MS nie stosuje jakiś ograniczeń ilości plików?
Czy ktoś tak robi backup katalogu Photo z NAS do OneDrive?
Z tego co kojarzę to OneDrive ma limit, ale rzędu 15GB czy 100GB / plik. przy zdjęciach nieistotne.
Backup robię do innego urządzenia Synology, w innej lokalizacji, dodatkowo nośniki offline (wszystko korzystając z Hyper Backup)

petrumi pisze: sob cze 13, 2020 11:30 am- Próbowałem się już bawić w tagowanie zdjęć spod Photo Station. Dodawałem lokalizacje, nazwy osób. Potem mogłem to filtrować przez Photo Station an PC.
Ale czy w tym tagowaniu lepszy jest Lightroom czy apliakcja Synology? Osobiście domyślam się, że to pierwsze.
98% w LR, geotagi w Photo Station.
do czasu funkcjonowania geotagów w LR - 100% w LR.

petrumi pisze: sob cze 13, 2020 11:30 am- Rozumiem że tagi które nadam zdjęciom przez Lightrooma i zapisze je ponownie (zdjęcie) to zostają w tym pliku na zawsze. Jeśli tylko dodam tag a nie zapiszę zdjęcia, to pewnie te dane są zapisane w Katalogu Lightroom lub odpowiednio w Photo Station (jeśli to zrobię przez tę aplikację).
LR - dokładnie tak. Przy exporcie w LR zaznaczasz dodatkowo jakie tagi ma wyexportować do pliku. (np. dzieląc się zdjęciami ze znajomymi robię im export bez większości moich tagów).
Spojrzałem z ciekawości na Photo Station, geotagi zapisywane są w plikach, wiec zapewne inne tagi również.

petrumi pisze: sob cze 13, 2020 11:30 amCzy Waszym zdaniem lepiej się przegląda zasoby zdjęciowe przez OneDrive (nie wiem czy on także robi oś czasu) czy przez DS Photo (z zewnątrz).
U mnie zewnętrzne backupy to tylko backup, a Photo Station jest poglądowe.

petrumi pisze: sob cze 13, 2020 11:30 amJa Wy sobie radzicie z katalogowaniem zdjęć?
Większość opisana jest fragmentaycznie powyżej, na szybko, w jednym miejscu.

Dane surowe (RAW):
- raw niewyexportowane trzymam na dysku lokalnym (wydajność),
- wszystkie raw, od początku świata - NAS
po exporcie zdjęć kasuje lokalne pliki raw, zostawiając Smart Previews w LR.

Export :
- dla 35mm, pełna rozdzielczość, jakość 95
- dla MF, 6x4,5: 6000x4500 px, jakość 95
- dodatkowo poglądowe (dla Photo Station) długi bok 3000px, jakość 76
- dla znajomych: długi bok 3000px, jakość 76, brak większości tagów

Gotowe zdjęcia trzymam zarówno na PC, jak i NAS,
poglądowo: Photo Station

na NAS Synology poza domem exportuję wszytko, łącznie z RAW od początku świata,
na dyskach (min. 3-4 nośniki) trzymam wszystkie gotowe zdjęcia w pełnej jakości i RAW z ostatnich 2-4 lat, zależności od ilości danych.

Co jakiś czas myślę jak zautomatyzować backup na lokalnych nośnikach, jednak dyski off-line mają tą zaletę że są off-line...
ale uparcie myślę o jakiejś jeszcze kopii.


Póki co jeszcze żadnych zdjęć nie zgubiłem, i mam nadzieję że tak zostanie.
DS1621xs+ | DS918+ | DS720+ | DS120j | DS119j | 22x DS115j
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Porządkowanie ogromnej ilości zdjęć. Lightroom czy Synology, backup na Onedrive?

Post autor: R70 »

Świetne doprecyzowanie :)
Być może mam paranoje, ale myślę nad automatyzacją backupu offline korzystając z NASa, solarowego upsa, sieci WIFI i załączania tylko wg harmonogramu. To dałoby galwaniczne odseparowanie, i logowanie tylko na czas backupu ;)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
Teddy47
Wtajemniczony
Posty: 168
Rejestracja: wt kwie 02, 2019 1:18 pm
Lokalizacja: Zdzieszowice
Kontakt:

Re: Porządkowanie ogromnej ilości zdjęć. Lightroom czy Synology, backup na Onedrive?

Post autor: Teddy47 »

Nie prościej kupić UPS pracujący w on-linie i podłączyć do niego NASa, AP i zapewnić transfer po Wifi do elektrycznie odseparowanego NASa?
Mam u klienta kopię w ten sposób. Z jednego NASa foldery są kopiowane przez HyperBackup na drugiego, który jest w magazynie (osobny budynek). Ale w tym magazynie jest podpięty przez AP w trybie klienta do sieci WiFi i podłaczony do UPSa pracującego on-line.
---
Wojtek
DS1517+ 16GB + 5xWD Ultrastar 14TB + SSD cache (M2D18 + 2x WDS100T1R0B)
Obrazek
ODPOWIEDZ