File Station / Synology Drive Client - bałagan z plikami

ODPOWIEDZ
siutek
Amator
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 04, 2017 9:04 pm

File Station / Synology Drive Client - bałagan z plikami

Post autor: siutek »

Cześć wszystkim,
narobiłem sobie bałaganu na stacji synology (DS216j, DSM 6.2.2-24922 Update 4, dwa dyski po 2TB z mirrorze). Ale od początku by sytuacja była jasna i klarowna:

Mam w domu dwa komputery: stacjonarny i laptop. Na obu mam aplikację Synology Drive Client, zainstalowałem ją zgodnie z informacją o tym, że jej poprzednik został wycofany.

Przez 2 lata pliki ładnie się synchronizowały ze stacją synology, aż do zmiany klienta. O ile na laptopie zmiana przebiegła bezboleśnie, o tyle na stacjonarnym już się coś pokiełbasiło mimo pozornie identycznej konfiguracji (porównywałem). Na stacjonarnym pliki zaczęły się bardzo długo synchronizować, do wielu SDC nie miało dostępu (były to pliki typu zdjęcia, czy niezainstalowane fonty). Postanowiłem więc na stacjonarnym usunąć połączenie z synology i skonfigurować je od nowa... ale się pomyliłem i wskazałem na stacji folder docelowy "o jeden poziom wyżej" niż powinienem (nie wskazałem tego samego katalogu, z którym synchronizuje się laptop, tylko wskazałem folder wyżej), przez co miałem zdublowane pliki z obu komputerów, a pamięć bardzo szybko uległa 100% zapełnieniu.

Nie wiedząc już które pliki są właściwe, a które powinienem usunąć skasowałem połączenia z obu komputerów, mając świadomość, że na obu mam wszystko aktualne (a to co nie jest aktualne, to się wzajemnie pouzupełnia po ponownej synchronizacji). Skasowałem w aplikacji File Station wszystkie pliki pochodzące z komputerów (te wynikające z synchronizacji, nie tykałem katalogów z których korzysta Photo Station, czy Audio Station, ani katalogu web, z którego korzysta serwer a na którym mam jakieś swoje stronki) . Zapełnienie przestrzeni zmalało ze 100% do około 50%.

No i teraz pojawia się problem:
Utworzyłem nowe połączenie Laptop <-> Synology, wskazałem cały dysk E jako źródło (w regułach wyłączając kilka niepotrzebnych mi w synchronizacji katalogów).
I teraz przyszedł czas na wskazanie katalogu docelowego na Synology. Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem tam całą strukturę (tą pomieszaną, ze zdublowanymi folderami i plikami), którą przed chwilą kasowałem. Sprawdzam jeszcze raz w File Station - no nic nie ma , pusto. To skąd te pliki i foldery pokazują się w kliencie??

Jest jakiś sposób by zachować zawartość folderów web, music, video i photo a wyczyścić sobie synology tak by była gotowa na świeżą synchronizację??

Mam nadzieję, że nie zamotałem, ale starałem się opisać dokładnie cały problem i jego przyczynę.
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: File Station / Synology Drive Client - bałagan z plikami

Post autor: michau »

siutek pisze: ndz sty 12, 2020 8:03 pm Jest jakiś sposób by zachować zawartość folderów web, music, video i photo a wyczyścić sobie synology tak by była gotowa na świeżą synchronizację??
Mam nadzieję, że nie zamotałem, ale starałem się opisać dokładnie cały problem i jego przyczynę.

Co rozumiesz przez wyczyszczenie sobie Synology?
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
siutek
Amator
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 04, 2017 9:04 pm

Re: File Station / Synology Drive Client - bałagan z plikami

Post autor: siutek »

michau pisze: ndz sty 12, 2020 8:55 pm Co rozumiesz przez wyczyszczenie sobie Synology?
Chcę by wszystkie pliki wynikające z synchronizacji z komputerami zostały usunięte. Tak, jakbym dopiero konfigurował pierwszą synchronizację.

Jednak chcę też by pliki, które sam skopiowałem do folderów music/photo/video tam pozostały (to nie są pliki synchronizowane z komputerami, więc chyba nie powinno być problemu). Podobnie pliki z katalogu web (należący do aplikacji Web Station).

Gdyby nie powyższe, gdybym używał Synology tylko do synchronizacji, to po prostu przywróciłbym ustawienia fabryczne/zresetował do zera urządzenie (na pewno jest gdzieś taka opcja).
Awatar użytkownika
michau
Wyrocznia
Posty: 1172
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:03 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: File Station / Synology Drive Client - bałagan z plikami

Post autor: michau »

Możesz wrzucić screen z:
siutek pisze: ndz sty 12, 2020 8:03 pm I teraz przyszedł czas na wskazanie katalogu docelowego na Synology. Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem tam całą strukturę (tą pomieszaną, ze zdublowanymi folderami i plikami), którą przed chwilą kasowałem. Sprawdzam jeszcze raz w File Station - no nic nie ma , pusto. To skąd te pliki i foldery pokazują się w kliencie??
NAS:
[ MASTER ] Synology DS1515+ | 16 GB RAM | DSM 7 | 5 x WD Red WD60EFRX Btrfs RAID 5
ODPOWIEDZ