Wysokie zużycie CPU przez sambę (jeszcze raz) - przyczyna (hipoteza)

ODPOWIEDZ
ZbyszekM
Amator
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 18, 2015 3:36 pm

Wysokie zużycie CPU przez sambę (jeszcze raz) - przyczyna (hipoteza)

Post autor: ZbyszekM »

Ten problem kilkukrotie powtarzał się na anglojęzycznych forach Synology, bez dobrego rozwiązania. Być może udało mi się znaleźć przyczynę.

CPU w moim starym DS211 przy transferze przez wifi+powerline b. dużych plików potrafił być obciążony w 80-90%. Przy transferze przez LAN obciązenie CPU było 50-60%. Prędkość przesyłu była zawsze daleka od tego co Synology pisał w specyfikacji.

W DS216+ II sytuacja była podobna, choć nie tak ekstremalnie. Na pewno było to irytujące (niestety nie pamiętam dokładnych pomiarów). Pamiętam maks. prędkość jaką byłem w stanie wycisnąć przez wifi+powerline: 3,5MB/s.

Kilka dni temu wymieniłem pamięć w DS216+ II z 1GB na 8GB i wyłączyłem kompresję RAM. Przy transferze przez wifi+ powerline max prędkość transferu wzrosła do do 6MB/s, przy wykorzystaniu CPU 15-20%.

Wygląda na to, że mała ilość pamięci + kompresja RAM + wifi nie służy smb. Powerline jeszcze bardziej pogarsza zachowanie się smb w DS z małą ilością RAM (DS211 ma 0.5GB). Może to wszystko mało odkrywcze, ale nie zdawałem sobie sprawy, że te DSy są tak zabiedzone jeśli chodzi o RAM.

Nie usiłuje w takim układzie wykonywać kopii zapasowych, ale często zdarza mi się tak zciągać pliki, także przeszkadzało mi to bardzo.
DS216+ II [8GB RAM], DSM 6.2.2-24922, router Linksys WRT1900ACS v2, switch Netgear GS105E, Amazon Echo + 4* Dot
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Wysokie zużycie CPU przez sambę (jeszcze raz) - przyczyna (hipoteza)

Post autor: Przemuss »

Wifi a wifi to nie to samo. Przy standardzie N (150) z szyfrowaniem całkiem ok. Choć szału nie ma.
Jak to szybsze wifi to trochę mało.
Hmmm ale może tak na poważnie.
Po przesyle po LAN wątpię byś zszedł ponizej 50 MB/s. Także tu wąskim gardłem może być router lub karta sieciowa w kompie (wifi).

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysokie zużycie CPU przez sambę (jeszcze raz) - przyczyna (hipoteza)

Post autor: stanley99 »

ZbyszekM pisze: sob maja 18, 2019 3:58 pm Przy transferze przez wifi+ powerline max prędkość transferu wzrosła do do 6MB/s, przy wykorzystaniu CPU 15-20%.
Z ciekawości: Synek jest podłączony do reszty sieci (routera, itp.) przez wifi? :?
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ