Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

wiem, ale jak skasuję dane, to już nic nie zmienię :( przeczytam jeszcze dla pewności instrukcję instalacji systemu, a potem spróbuję jak piszesz.

co do routera tplink.
Jest tak jak pisałeś. pod WAN mam kabel z gniazdka, który doprowadza net do routera tplink z routera kablówki (router kablówki tez ma wifi, ale zacina, więc podpiąłem tplink). Pod LAN mam inne sprzęty, ale nie NAS.
NAS mam bezpośrednio pod gniazdko z netem od kablówki (bo z gniazdek mam internet w TV, gdzie oglądam filmy domowe czy zdjęcia z NASa i jest stabilniejsze niż wifi).
NAS nie jest podpięty pod router tplinka, który daje wifi.
NAS ma IP xxx.xxx.0.xxx a router z wifi IP xxx.xxx.1.xxx
Dlatego poprzez wifi nie mogę z komputera połączyć się z NASem. Tylko jak podłączę sie kablem pod te same gniazdka co NAS. Żebym mógł się podłączyć po wifi muszę NASa wpiąć w port LAN tplinka. Ale to bez sensu, żeby ciągle przepinać NAS z gniazdka kablówki do routera tplinka i na odwrót.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

z tym wpięciem to trudne.
modem jest w przedpokoju w skrzynce. do modemu podpięty jest switch, który prowadzi kable netu do gniazdek w pokojach.
do takiego gniazdka podpiąłem router tplink licząc, że będzie tak jakbym podpiął do modemu kablówki.
Tyle, że modem kablówki jest z funkcją wifi, więc de facto mam dwa routery wifi, ale korzystam tylko z tplinka, bo nie gubi sygnału.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

ok. tak zrobie.

co do instalacji i najważniejszego tematu. przejrzałem film z instrukcją instalacji. niestety jest informacja wprost, że instalacja kasuje wszystkie dane na dysku.
i chyba właśnie umarłem...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

taki komunikat po wyszukaniu NASa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

JESTEŚ WIELKI! zrobiłem jak pisałeś w ostanim poście i udało się. NAS zaktualizował wersję DSM i zachował wszystkie dane. Wybacz, że zwątpiłem :) Teraz przechodzę do drugiego etapu. Włożyłem nowe dyski i będę tworzył wolumen do skopiowania danych. myślę, że dam radę kierując się Twoimi instrukcjami. Działam i odezwę się po zakończeniu akcji.
Jeszcze raz dzięki i pozdrowienia :)
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

niestety znów mam pod górę.
włożyłem nowy dysk w kieszeń i spróbowałem go sformatować pod windowsem, ale niestety taki komunikat.
poszukałem trochę w necie i jest z tym duży problem. to chyba kwestia zabezpieczenia hasłem. Fakt, że instalując system DSM na nim ustanowiłem hasło admina, ale czy to może go blokować przed formatem?
Szukam dalej, może coś znajdę. Ale będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

udało się sformatować. reszta jutro.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

wybaczcie długi czas odpowiedzi, ale trochę to trwało. przede wszystkim sprawdzanie parzystości dysków trwało ponad 2 doby. potem przekładanie dysków formaty, potem pokazało, że mam błąd nowego dysku.itp. trochę zajęło, ale udało się opanować.
chciałem podziękować . Bez Twojej pomocy nie udałoby się tego ogarnąć i na pewno straciłbym dane. 100 razy dzięki i polecam innym rady kolegi :)
ODPOWIEDZ