Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

Witajcie,

proszę o pomoc, bo nie mam takiego doświadczenia w obsłudze synology, a potrzebuję zmiany i licze na Wasze doświadczenie.
Kilka danych na początek.
Mam DS413, HDD 3TB Seagate i 4TB WD. RAID 0. Pojemność 6.31, wykorzystane 6.28

1. Chciałbym dokupić dysk/dyski i zmienić RAID 0 na RAID 5, aby zwiększyć bezpieczeństwo danych.
Z tego co zapoznałem się z artykułami dotyczącymi RAID 0 na Synology i nie tylko, nie da się go zmienić na RAID 5 wymieniając dyski. Nie da się nie kopiując danych i wgrywając ponownie.
Proszę o podpowiedź, czy tak jest rzeczywiście.
Problem ze skopiowaniem danych i wgraniem ponownie wynika z wielkości wolumenu. 6.28T to wiele danych, których nie ma jak skopiować. HDD laptopa to 1TB, a nie da się zgrać najpierw 1TB, potem drugi itd.
Myślałem, czy może są kieszenie, które po wsadzeniu do nich dysku pozwalają na podłączenie ich potem do serwera i wgraniu danych na nowe dyski. Ale to oznacza, że przy RAID 5 umieszczając najpierw 2 nowe dyski (bo dwa stare będą na zewnątrz z danymi), nie będę miął wystarczjąco miejsca na skopiowanie danych. Poza tym nie wiem przez co to zrobić, bo nie przez USB.
Może znacie jakąś podpowiedź na rozwiązanie tego problemu.

2. Drugą sprawą jest maksymalna wielkośc dysków do wykorzystania w serwerze. Producent ppisze o 4TB na kieszeń. Mam 4 kieszenie, więc teoretycznie 16GB łącznie. Ale w liście dysków dedykowanych Synology pokazuje też większe HDD. Jak się dowiedziałem, chodzi o maksymalną wielkość wolumenu, która nie może przekraczać 16TB. Ale mam to liczyć po maksymalnej wielkości dysków, czy uzyskanym miejscu do użytkowania?. Jeśli włożę 3 x 4TB + 8TB razem łącznie daje 20TB, ale miejsce do użytkowania 12TB, to wolumen w RAID 5 będzie 12TB czy 20TB?
Który z poniższych obrazków oddaje rzeczywistość?

Być może pytania są banalne, ale będę wdzięczny za merytoryczną odpowiedź.

Pozdrawiam,

civis
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: R70 »

Raid5 będzie miał wielkość N-1 przy czym będzie brana pod uwagę krotność pojemności najmniejszego dysku w macierzy. Czyli mają np. 3 dyski 10TB i jeden dysk 3TB, raid5 będzie miał tylko 9TB. Jeśli chcesz lepiej wykorzystać pojemności różnych dysków możesz wybrać SHR.
Nie przychodzi mi do głowy jak można przenieść 6TB danych z Raid0 do Raid5 albo SHR bez użycia przestrzeni roboczej o wielkości właśnie 6TB. Ale może któryś z kolegów coś wymyśli ? A może warto w tym momencie pomyśleć o najtańszej formie backupu na przyszłość w postaci "upolowania" okazji na dysk 6-10TB zewnętrzny USB ? 6TB można w takij okazji kupić za ok400-450zł, 8TB za ok. 550zł a 16TB (2x8TB)widziałem za min. 1070zł.
Tak naprawdę dopiero backup danych z serwera zapewni jakieś bezpieczeństwo danych. RAIDy tworzy się dla uzyskania ciągłości pracy i dostępu do danych w przypadku awarii dysku/dysków a nie jako kopia zapewniająca bezpieczeństwo daych
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
SnejX
Uczeń Mistrza
Posty: 613
Rejestracja: czw mar 23, 2017 9:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: SnejX »

a czy te dyski 3 TB i 4TB chcesz zostawić do pracy w tym RAID5? (ew. SHR?)
Jak kupisz coś nowego, większego np. 6/8/10 TB to one będą ci "zaniżały" max użyteczną pojemność .
Najelpiej kup 2 nowe dysk, nie mniej niż 2x8 TB i zrób SHR. RAID5 nie zrobisz bo muszą być min. 3 dyski.
2x 8TB daje ci przy SHR 8TB użytecznej przestrzeni więc się zmieścisz. Dużo wolnej przestrzeni nie uzyskasz ale celem jest ochrona danych.

Edit
Przychodzi mi do głowy pewne rozwiązanie. Ponieważ RAID5 musi mieć min. 3 dyski to zostaje nam SHR.
Kupujesz jeden nowy dysk, minimum 8TB (bo masz 6,28TB danych).
Montujesz go w Synology jako SHR (bez ochrony danych) bo jest tylko jeden na razie.
Z RAID 0 (3+4TB) kopiujesz dane na ten nowy dysk.

Jak wszystko skopiujesz to dyski 3TB i 4TB masz uwolnione. Możesz je wykorzystać do innych celów ale chyba nie do poszerzenia SHR (są za małe) - niech mnie poprawią mądrzejsi.-> czy dodanie dwóch na raz (3+4TB) pozwoli na przebudowę SHR choć użyteczna przestrzeń będzie wtedy 7TB? Danych jest mniej bo 6,28TB.

SHR "bez ochrony danych" w tym przypadku da ci takie same bezpieczeństwo jak RAID0 czyli żadne (padnie dysk = nie ma danych) ale możesz później ew. dokupić drugi dysk 8TB i SHR będzie "z ochroną danych".
To tak na szybko choć cel nie zostanie osiągnięty ale będzie punkt wyjścia na przyszłość.

BTW. Takie kopiowanie 6TB ciurkiem może zabić te dyski.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

Dziękuję Wam za odpowiedź.
Tak, chciałem zostawić te dyski, ale chyba z tego wynika, że to nie ma sensu, bo jak słusznie zauważył SnejX ograniczy to ogólną pojemność. Trzeba chyba ponieść koszt, bo inaczej znów będę za jakichś czas miał problem z przestrzenią.
Co do SHR muszę o tym poczytać, bo zależy mi na ochronie danych. Dużo rodzinnych filmów i zdjęć, jak coś padnie to po mnie. O danych innych nie wspomnę.
Czy ktoś z Was zna odpowiedż o maksymalną wielkość dysków, które mogę zainstalować? Chciałbym nie popełnić znów tego samego błędu, że kupię za małe, a potem nie będę miał wystarczająco miejsca, a małe dyski ograniczą RAID. Chodzi mi o maksymalne wykorzystanie możliwości pojemności serwera.
I jeszcze jedno. Jak szybko skopiować potencjalne dane z dysków na serwer? Przez jaki port?
R70 ma trochę racji. Muszę to przemyśleć.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

Witajcie. Chciałem wrócić do wątku.

Kupiłem 3 dyski IRONWOLF 7TB. Wymieniłem stare na te i zamontowałem. Dla starych kupiłem 2 kieszenie UGREEN 3.0 USB. Obsługują dyski do 16TB.
UGREEN OBUDOWA DYSKU KIESZEŃ 3.5' SATA USB 3.0 HDD https://allegro.pl/oferta/ugreen-obudow ... e=facebook

Utworzyłem z nowych dysków jeden wolumen SHR. Parzystość weryfikował mi prawie 48h.
Po podłączeniu dysków z tych obudów poprzez USB serwer ich nie widzi. Zadnych katalogów. Podłączane z zasilaczem. Poprzednio stanowiły wspólny wolumen. Nie wiem jak skopiować dane na nowe dyski w serwerze.
Komputer też ich nie widzi. Myślałem że to może inny system plików niż w komputzerze, ale między NASem a dyskami w obudowach jest ten sam.
Czy ktoś może mi podpowiedzieć co jest przyczyną i jak skopiować dane z obudów na NAS.
Z góry dzìeki.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

Dzieki za odpowiedz. Tak to jest jak amatorzy (czyli ja) biora sie za rzeczy wymagajace wiekszych kompetencji.
Zrozumialem ale mam 2 pytania:
1. Mam utworzyc nowy wolumen tylko na 2 nowe dyski? Tak że jak po skopiowaniu danych wyjme stare, to dane pozostaną na nowych?
2. Jesli tak to co z systemem RAID 0? Nowy wolumen tez chyba utworzy sie w RAID 0 i jak wyjme stare dyski i doloze trzeci to wszystkie 3 nowe beda w RAID 0. A kupujac 3 nowe zrobilem to po to by miec SHR i ochrone plikow. Nie da sie chyba zmienic systemu na dyskach z danymi bez ich utraty?
Jeszcze raz dzieki za tutorial dla poczatkujacego
Ostatnio zmieniony ndz maja 24, 2020 6:01 pm przez civis, łącznie zmieniany 1 raz.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

BARDZO Ci dziękuje. Mocno mi pomogłeś. Na nowych dyskach wybrałem SHR bo jego specyfika odnośnie ochrony danych w przypadku awarii jest podobna do RAID a pozwala wykorzystać więcej przestrzeni. Mam nadzieję że nic nie schrzanię tworząc nowy wolumen bo na tych nowych mam już SHR na 3 dyski ale zakładam że nie muszę ich w żaden sposób formatować bo o ile pamiętam tworząc nowy wolumen NAS dokonuje formatu. Na nowych nie mam danych wìec spoko.
Przypomniały mi się jeszcze dwa tematy jeśli mogę wykorzystać Twoją pomoc.
1. Jak skopiuje dane ze starych, to moge je jakoś sformatować żeby działały w obudowie jako zewnętrzne pod NAS? Chciałbym mieć je jako zapasowe.
2. Drugi temat trochę inny. Mam w domu porobiona siec okablowania na gniazdkach. Tam podpiąłem serwer. Ale wifi z routera kablówki rwało więc podłaczyłem pod gniazdko router tplink. Teraz serwer jest dostępny tylko po kablu. Skolei jak podłącze pod tplinka to nie widac go po kablu. Maja inne IP. Rozgałęźnik gniazda nic nie da jak czytalem. Do ustawien routera kablówki moge nie dostać uprawnien. Czy w ustawieniach NAS moge cos wprowadzic żeby był widoczny i po kablu i po wifi?
Sorry ze Cie wcìąz zasypuję pytaniami.
Dziękuje za już.
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

próbowałem zrobić tak, jak pisał . przełożyłem z powrotem 2 stare dyski do NASa. W te same kieszenie 1-2. Dodałem 2 nowe dyski w wolne kieszenie 3-4. Na nowy dyskach był zainstalowany system, ale był to wtedy 1 wolumen z 3 dysków. Myślałem, że po włożeniu starych dysków, na których zachowałem system i NAS "odpali" go i pozwoli przejść do zarządzania dyskiem, żeby utworzyć nowy wolumen z nowych dysków. Tymczasem po uruchomieniu NAS chwilę myślał nim pojawiły się ikony dysków. Potem ikony się ustabilizowały, ale ikona "status" zaczęła migać na pomarańczowo. Gdy próbowałem się połączyć z NASem, pojawiło mi się okno instalacji systemu z informacją, że system wykrył, że dyski zostały przeniesione z innego NAS.
Myślałem, że doszło do konfliktu, bo na dwóch starych dyskach jest system i na dwóch nowych również, ale wyjąłem nowe dyski i komunikat jest ten sam.
Wystraszyłem się, że skasowało mi dane na starych dyskach. Tylko nie wiem jak, bo tylko wyjąłem je wcześniej z NASa i przełożyłem do obudowy przenośnej i podłączyłem do NAS. Nic nie formatowałem.
Czy macie pomysł jak to zrobić, żeby uratować dane, skopiować je na nowe dyski?
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

no właśnie sprawdziłem pozostawiając w NASie tylko dwa stare dyski. Tak jak kiedyś funkcjonowały. I niestety nadal miga mi status i chce instalacji systemu.

problem z kieszeniami zewnętrznymi jest taki, że ich windows nie widzi. . Niby pokazuje jako urządzenie zewnętrzne, ale nie są dostępne jako dysk E (mam CiD), nie ma więc jak ich sformatować. Zacząłem się zastanawiać, czy mimo deklaracji producenta, że obsługują dyski do 16TB, tak na prawdę tego nie robią. Poszperam jeszcze o nich.
Gorzej, że stare dyski nie uruchamiają się w NASie. Wiem, że instalacja systemu oznacza skasowanie danych z tych dysków a to dla mnie mogiła (wszystkie filmy rodzinne, zdjęcia, dokumenty itp.)
civis
Amator
Posty: 16
Rejestracja: ndz mar 01, 2020 8:30 pm

Re: Zmiana RAID 0 na RAID 5 i przeniesienie danych

Post autor: civis »

jesteś pewien, że nie sformatuje automatycznie dysków instalując ponownie system w NASie? Kiedyś tak zrobiłem i niestety skasowałem dane, ale mogłem wtedy rzeczywiście nie do końca wykazać się czujnością. I boję się powtórki, której nie odwrócę.
ODPOWIEDZ