Jak stworzyć nowych użytkowników mających dostęp do danych istniejącego udziału

ODPOWIEDZ
Eurekainz
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: pt cze 29, 2018 9:15 am

Jak stworzyć nowych użytkowników mających dostęp do danych istniejącego udziału

Post autor: Eurekainz »

Witam wszystkich,

użytkuję DS215j, na którym mam utworzony jeden udział SMB przypisany do konta administratora. Teraz chciałbym stworzyć nowych użytkowników z ograniczonymi uprawnieniami ale mającymi dostęp do tego jednego udziału. Problem w tym, że jeśli stworzę nowego użytkownika to z automatu tworzy się dla niego nowy udział i nie jestem w stanie przypisać go do istniejącego udziału. Oczywiście wchodzę w uprawnienia użytkowników i przypisuje im uprawnienia do edycji/podglądu danych w istniejącym udziale, ale przy połączeniu się z serwerem i wpisaniu danych nowego użytkownika nie mam dostępu do już istniejącego udziału tylko do nowego udziału stworzonego dla nowego użytkownika. Na razie poradziłem sobie w ten sposób, że każdemu zmapowałem dysk sieciowy na koncie administratora, ale sami wiecie, że to niezbyt bezpieczny sposób.

Jak przypisać nowego użytkownika do istniejącego udziału?
DS215j DSM 6.2
2 x WD Red 1TB RAID1
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 431
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jak stworzyć nowych użytkowników mających dostęp do danych istniejącego udziału

Post autor: stanley99 »

Po prawdzie nigdy się nie bawiłem uprawnieniami użytkowników w Synology, bo w zasadzie sam sobie jestem adminem, żeglarzem, userem, etc.
Jednak ogólnie zasada w systemach jest taka, że najlepiej stworzyć grupę, przydzielić jej określone prawa do udziałów. Następnie użytkowników przypisywać do tejże grupy, gdzie niejako z automatu dziedziczą prawa nadane grupie.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Eurekainz
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: pt cze 29, 2018 9:15 am

Re: Jak stworzyć nowych użytkowników mających dostęp do danych istniejącego udziału

Post autor: Eurekainz »

Problem w tym, że użytkownicy mają ponadawane uprawnienia również do udziału, który chcę dzielić, ale po prostu fizycznie nie mają do niego dostępu. I tu właśnie jest problem. Po zmapowaniu dysków na koncie innym niż administrator mam pusty folder.
DS215j DSM 6.2
2 x WD Red 1TB RAID1
Przemuss
Godfather
Posty: 1314
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Jak stworzyć nowych użytkowników mających dostęp do danych istniejącego udziału

Post autor: Przemuss »

Gdzie admin przechowuje swoje dane. W zasobie utworzonym osobno np "dane" czy "homes/NazwaUżytkownika" ?
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Eurekainz
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: pt cze 29, 2018 9:15 am

Re: Jak stworzyć nowych użytkowników mających dostęp do danych istniejącego udziału

Post autor: Eurekainz »

Ok, spróbujmy tak. W ten sposób wygląda moje okno File Station:

Synology 1.png
Wszystkie pliki są w home. Poza tym po wejściu w homes/administrator pliki również są widoczne. A tak wygląda okno uprawnień użytkowników

Synology 2.png
I jak widać brak jest udziału home, mogę tylko przydzielać uprawnienia do homes. Gdy mapuję dysk sieciowy w Windows i podam dane inne niż administratora wtedy dostaję pusty katalog jako zmapowany.

Być może jeszcze nie jestem aż tak biegły w DSM, ale po prostu chciałbym móc pliki z udziału home udostępniać użytkownikom Jan i Edyta, a także innym nowym, gdyby zaszła taka potrzeba w przyszłości.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
DS215j DSM 6.2
2 x WD Red 1TB RAID1
Przemuss
Godfather
Posty: 1314
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Jak stworzyć nowych użytkowników mających dostęp do danych istniejącego udziału

Post autor: Przemuss »

No to używasz folderów osobistych. Stąd brak możliwość nadania uprawnień.
Proponuję utworzyć nowy zasób i tam przenieść treści każdego z użytkowników. Trzeba jeszcze włączyć funkcję ACL by móc nadawać uprawnienia na podfoldery.

ps. Nie wiem czy ACL by nie działał na foldery osobiste by dać uprawnienia drugiemu użytkownikowi. Nigdy tego nie sprawdzałem.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Eurekainz
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: pt cze 29, 2018 9:15 am

Re: Jak stworzyć nowych użytkowników mających dostęp do danych istniejącego udziału

Post autor: Eurekainz »

Dzięki Panowie, ustawiłem nowy zasób, przeniosłem dane z zasobów osobistych i teraz wszystko działa jak trzeba. Administracja IT to nie jest moje główne zajęcie, ale mamy małą firmę i muszę sobie jakoś radzić :) .
DS215j DSM 6.2
2 x WD Red 1TB RAID1
ODPOWIEDZ