'Degraded' partition i naprawa woluminu

look12
Zawsze On-Line
Posty: 514
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: look12 »

Wyciągnij z NAS'a dysk nr 1. Powinien wstać i powinno być OK.
Wygląda, że padł dysk nr 1, a NAS ustawił partycje w trybie tylko do odczytu.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
auror
Amator
Posty: 11
Rejestracja: wt sty 23, 2018 9:11 pm

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: auror »

look12 pisze: śr sty 24, 2018 5:56 pm Wyciągnij z NAS'a dysk nr 1. Powinien wstać i powinno być OK.
Wygląda, że padł dysk nr 1, a NAS ustawił partycje w trybie tylko do odczytu.
Chętnie bym tego spróbował, aczkolwiek teraz nie potrafię wyłączyć NASa :lol:
z poziomu DSM się nie wyłącza ani nie restartuje.
Przytrzymanie przycisku POWER na obudowie też go nie wyłącza...

Spróbowałem zatrzymać w DSMie wszystkie paczki - jak AudioStation, VideoStation, Antywirus itd. Ale doszedłem do któregoś z kolei, który się "Zatrzymywał" przez jakieś 20min więc odpuściłem. Podszedłem do urządzenia, trzymałem przycisk POWER przez jakąś minutę i nic.

Zostało mi wyciągnięcie wtyczki z prądu, ale trochę nie chcę znowu sobie uszkodzić partycji, tej jednej co została chyba sprawna.

any ideas?
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: WILU »

pisałeś wcześniej że masz backup tych danych, więc spokojnie wyciągaj wtyczkę, jak inaczej się nie da.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
auror
Amator
Posty: 11
Rejestracja: wt sty 23, 2018 9:11 pm

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: auror »

dobra. z wyjętym padniętym dyskiem wszystko śmiga.

Teraz pytanie - ten z walniętym woluminem ma tylko walniętą partycję czy może być uszkodzony fizycznie?
Można go odratować? jak to w ogóle sprawdzić?

Aha i jeszcze pytanie - tak teraz wygląda zakładka Wolumen w 'Zarządzaniu Przechowywaniem'. Wsadzenie sprawnego dysku spowoduje automatyczne zmirrorowanie danych na ten nowy dysk i naprawę wolumenu?
error.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
j0seph
Trochę Wie
Posty: 126
Rejestracja: czw mar 31, 2016 1:45 pm
Lokalizacja: Gdańsk/Lublin

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: j0seph »

auror pisze: śr sty 24, 2018 8:35 pmTeraz pytanie - ten z walniętym woluminem ma tylko walniętą partycję czy może być uszkodzony fizycznie?
Można go odratować? jak to w ogóle sprawdzić?
Podpiąć do desktopa lub notebooka przez interface, przeprowadzić diagnostykę (HDTune, soft producenta dysku, etc.)
auror pisze: śr sty 24, 2018 8:35 pmAha i jeszcze pytanie - tak teraz wygląda zakładka Wolumen w 'Zarządzaniu Przechowywaniem'. Wsadzenie sprawnego dysku spowoduje automatyczne zmirrorowanie danych na ten nowy dysk i naprawę wolumenu?
Po dołożeniu nowego dysku w pokazanym przez Ciebie oknie będzie aktywna funkcja 'zarządzaj', gdzie następnie będzie należało wybrać 'Napraw' i wskazać nowy dysk.
DS1621xs+ | DS918+ | DS720+ | DS120j | DS119j | 22x DS115j
look12
Zawsze On-Line
Posty: 514
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: look12 »

Wkładaj nowy dysk, będziesz mógł odbudować zdegradowany wolumen. Uszkodzony pomęcz jakimś narzędziem diagnostycznym w kompie (najlepiej za pośrednictwem jakiejś obudowy z USB) - według mnie marne szanse na jego uratowanie. Jeżeli NAS tak się przed nim bronił to z dużym prawdopodobieństwem został uszkodzony interfejs SATA i oby jego podłączanie bezpośrednio do płyty głównej nie uwaliło jakiegoś podzespołu kompa.
Ostatnio zmieniony śr sty 24, 2018 10:48 pm przez look12, łącznie zmieniany 1 raz.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: WILU »

auror pisze: śr sty 24, 2018 8:35 pm Teraz pytanie - ten z walniętym woluminem ma tylko walniętą partycję czy może być uszkodzony fizycznie?
Można go odratować? jak to w ogóle sprawdzić?
najlepiej podłączyć go pod PC-ta, jeśli masz, lub za pomocą przejściówki usb pod laptopa i odpalić oprogramowanie diagnostyczne producenta. z tego co widzę masz tam seagate, więc oprogramowanie diagnostyczne dla niego nazywa się SeaTools (do ściągnięcia ze strony seagate).
auror pisze: śr sty 24, 2018 8:35 pm Aha i jeszcze pytanie - tak teraz wygląda zakładka Wolumen w 'Zarządzaniu Przechowywaniem'. Wsadzenie sprawnego dysku spowoduje automatyczne zmirrorowanie danych na ten nowy dysk i naprawę wolumenu?
masz dyski 2TB, więc musisz włożyć dysk 2TB lub większy, następnie w zakładce wolumen naciskasz guzik "zarządzaj" i uruchamiasz naprawę woluminu.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
auror
Amator
Posty: 11
Rejestracja: wt sty 23, 2018 9:11 pm

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: auror »

Dzięki Panowie (i Panie?). Tak też zrobię. mam nadzieję że z dyskiem wszystko ok i tylko partycja padła.
Zaraz ściągam SeaToolsy.
auror
Amator
Posty: 11
Rejestracja: wt sty 23, 2018 9:11 pm

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: auror »

Dobra. jeszcze trochę pomarudzę. Próbuję ratować dysk z tą schrzanioną partycją.

SeaToolsy mogę sobie wsadzić w buty. Nie widzą w ogóle dysku. To samo Windowsowe "Zarządzanie dyskami".
W BIOSie dysk widać.

Kolega polecił odpalić jakieś dystro Linuxa z pendrive'a i spróbować format za pomocą gparted. Udało się (chyba) jedynie usunąć starą partycje i teraz cały dysk wyświetla się jako "unalocated space" - niestety nowej partycji założyć już nie pozwala (ani też nowej 'tablicy partycji').
Kolejne googlowanie zasugerowało spróbować w Ubuntu narzędzia 'mkUSB', które miało umożliwić nadpisanie kilku pierwszy KB dysku, które to miało w następstwie umożliwić gparted stworzenie nowej tablicy partycji, ale to też się nie udało. Najpierw mkUSB krzyczał że nie mam superusera, a potem jak już rozwiązałem ten problem, twierdził że wybrany z listy dysk (ten właściwy) jest 'niedostępny' :x

Ściągnąłem i próbowałem odpalić z pendrive'a jeszcze SeaTools w wersji DOS, ale te wywalają jakieś błędy podczas Bootowania, więc dupa zbita.

Może jest jeszcze jakieś narzędzie, którego mogę spróbować żeby 'wyzerować' dysk?

Jeżeli dobrze zrozumiałem dotychczasowe źródła znalezione w googlu to nie pomoże mi żaden soft pod Windowsem, bo dysk z Linuxowego RAIDa w ogóle nie bedzie widzialny przez takie narzędzia?
Może coś z Hirens Boot CD/USB sobie poradzi?
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: 'Degraded' partition i naprawa woluminu

Post autor: WILU »

jak dysk jest martwy to cudu się nie spodziewaj. możesz użyć narzędzia od WD:
WD Data LifeGuard
program jest od WD ale działa z wszystkimi dyskami, również Seagate. są tam 3 pozycje: short test, extended test i write zeroes. ta ostatnia opcja służy do zerowania dysku, skanowana jest powierzchnia i wszystkie bad blocki są odznaczane, tak by dane na nich nie były zapisywane. jak dysk przejdzie zerowanie to odpal extended test. jak go przejdzie (wyświetli się PASS) to MOŻE coś z tego dysku będzie.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
ODPOWIEDZ