Hibernować czy nie

ODPOWIEDZ
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Hibernować czy nie

Post autor: R70 »

Nie wiem czy dobrze szukałem, ale nie znalazłem, więc pytam.
Czy są jakieś przeciwwskazania do korzystania z hibernacji ? Korzystam z dysków Seagate NAS ST4000VN000 i tego co wyczytałem,testowane są one na Load/Unload 600,000 cycle, więc dość sporo, a nie doszukałem się żeby były jakiś inne zastrzeżenia dotyczące stosowania trybów oszczędzania energii - a kilka ich mają:
"2.8.4 Power-management modes
The drive provides programmable power management to provide greater energy efficiency. In most systems, users can
control power management through the system setup program. The drive features the following power-management
modes:
• Active mode
The drive is in Active mode during the read/write and seek operations.
• Idle mode
The buffer remains enabled, and the drive accepts all commands and returns to Active mode any time disk access is
necessary.
• Standby mode
The drive enters Standby mode when the host sends a Standby Immediate command. If the host has set the standby
timer, the drive can also enter Standby mode automatically after the drive has been inactive for a specifiable length of
time. The standby timer delay is established using a Standby or Idle command. In Standby mode, the drive buffer is
enabled, the heads are parked and the spindle is at rest. The drive accepts all commands and returns to Active mode
any time disk access is necessary.
• Sleep mode
The drive enters Sleep mode after receiving a Sleep command from the host. In Sleep mode, the drive buffer is disabled,
the heads are parked and the spindle is at rest. The drive leaves Sleep mode after it receives a Hard Reset or Soft
Reset from the host. After receiving a reset, the drive exits Sleep mode and enters Standby mode with all current translation
parameters intact.
• Idle and Standby timers
Each time the drive performs an Active function (read, write or seek), the standby timer is reinitialized and begins
counting down from its specified delay times to zero. If the standby timer reaches zero before any drive activity is
required, the drive makes a transition to Standby mode. In both Idle and Standby mode, the drive accepts all commands
and returns to Active mode when disk access is necessary.
"
Jestem Ciekaw Waszych opinii, doświadczeń, albo wiedzy :)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Hibernować czy nie

Post autor: WILU »

osobiście nie używam hibernacji. i głównie nie z powodu jej wpływu na trwałość dysku ale zwłokę w dostępie do danych na NASie podczas wybudzania z hibernacji.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: Hibernować czy nie

Post autor: Krzys »

Ciekawy temat, też jestem ciekawy opinii a moja oparta na zainstalowanym aktualnie ST1000DM003-1CH162 jest taka że nie zauważyłem różnicy z tą opcja czy bez. Plusy dla mnie to cisza, minusy to nadmierna eksploatacja.
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Hibernować czy nie

Post autor: R70 »

WILU pisze:osobiście nie używam hibernacji. i głównie nie z powodu jej wpływu na trwałość dysku ale zwłokę w dostępie do danych na NASie podczas wybudzania z hibernacji.
Zwłoka to jest jakiś minus choć w wielu sytuacjach może nie być istotny. Oczywiste jest że w sytuacji kiedy priorytetem jest swobodny dostęp do danych, pracujące dyski są dobrym rozwiązaniem. Ale już w momencie kiedy klienci są uśpieni, a ich wybudzenie, zalogowanie chwilę trwa, czas potrzebny na wybudzenie NASa z hibernacji już może nie być tak krytyczny.
Ciekawią mnie wasze doświadczenia i wiedza na ten temat. Swoją drogą napiszę do wsparcia seagate żeby poznać też ich stanowisko, choć znając "mowę-trawę" korporacyjno-poprawną zapewne dostanę odpowiedź wymijającą ;)
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
xurc
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 10:00 am

Re: Hibernować czy nie

Post autor: xurc »

Dla mnie priorytetem jest trwałość dysków. Posiadam obecnie 2x WD Red, które są dedykowane do ciągłej pracy, zatem zrezygnowałem z hibernacji po przeczytaniu różnych rekomendacji spotkanych na tym forum. Głównym jednak powodem rezygnacji było to, ze w moim przypadku hibernacja niewiele dawała. Dyski potrafiły się wyłączyć tylko po to by po chwili włączyć się ponownie.
Przez jakiś czas korzystałem z harmonogramu włączenia i wyłączenia, np. NAS wyłączał się o 23:00, a włączał o 7:30. Ale z tego też zrezygnowałem, głównie ze względu wygody, gdyż czasem NAS wyłączał się, gdy z niego korzystałem. Oczywiście mogłem lepiej dopasować godziny, ale wygodniej dla mnie jeśli on działa non stop.

Ps chętnie poznam stanowisko supportu (jeśli odpowiedzą sensownie)
https://synopackage.com
https://www.facebook.com/synopackage/
Sprzęt:
DS718+ (apollolake): 2x2TB (WD RED) SHR ,8GB RAM
Poprzedni:
DS215j
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Hibernować czy nie

Post autor: R70 »

xurc pisze:
Ps chętnie poznam stanowisko supportu (jeśli odpowiedzą sensownie)

Ja też. Choć po ostatniej wymianie korespondencji z seagate, na tematy ekstremalnego zwalniania, wręcz zapychania się dysków USB3.0 8TB Backup HUB Plus, mam wrażenie że jakakolwiek rozmowa z supportem mija się z celem. Za całą pewnością dostaniemy odpowiedź bardzo grzeczną i całkowicie bezużyteczną.
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Hibernować czy nie

Post autor: WILU »

xurc pisze: Ps chętnie poznam stanowisko supportu (jeśli odpowiedzą sensownie)
masz na myśli support Synology czy support producenta dysku? bo to raczej ten drugi powinien być adresatem pytania. i znając życie odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo i też ciężko takiej udzielić. wszystko zależy od preferencji użytkownika. dla jednych żywotność dysku schodzi na dalszy plan i liczy się przede wszystkim komfort akustyczny i mniejszy rachunek za prąd, dla innych priorytety mogą być inne.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
xurc
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 10:00 am

Re: Hibernować czy nie

Post autor: xurc »

WILU pisze:
xurc pisze: Ps chętnie poznam stanowisko supportu (jeśli odpowiedzą sensownie)
masz na myśli support Synology czy support producenta dysku?
Oczywiście Seagate, choć nie spodziewałbym się rzetelnej odpowiedzi :)
WILU pisze:wszystko zależy od preferencji użytkownika. dla jednych żywotność dysku schodzi na dalszy plan i liczy się przede wszystkim komfort akustyczny i mniejszy rachunek za prąd, dla innych priorytety mogą być inne.
zgadza się. Wszystko zależy od priorytetów
https://synopackage.com
https://www.facebook.com/synopackage/
Sprzęt:
DS718+ (apollolake): 2x2TB (WD RED) SHR ,8GB RAM
Poprzedni:
DS215j
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Hibernować czy nie

Post autor: R70 »

Jasne że support Seagate. Mam wrażenie że robią wszystko żeby nic konkretnego nie odpowiedzieć. Ale są tak mili że aż mdli...
Ale jestem w takim transie ;) że zadam im pytanie odnośnie wpływu włączania/wyłączania na żywotność dysku Seagate NAS
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ