Zdegradowana pula pamięci, dołożenie dysku

ODPOWIEDZ
wojtek84
Amator
Posty: 37
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 8:59 am

Zdegradowana pula pamięci, dołożenie dysku

Post autor: wojtek84 »

Witam
Potrzebuję pomocy w naprawie zdegradowanej puli pamięci.
W Synology DS220+ miałem dwa dyski: 4TB (dane) i 500GB (monitoring). Każdy dysk stanowił oddzielną pulę pamięci.
Chciałem teraz wymienić dysk 500GB na nowy 8TB, ale chciałem to zrobić w ten sposób, żeby nowy dysk stanowił ochronę danych na dysku 4TB, a z pozostałych 4TB chciałem utworzyć nowy wolumin, już bez ochrony danych, tylko na monitoring.
Wymieniłem dysk i rozszerzyłem pulę pamięci. Jednak ku mojemu zdziwieniu, okazało się że nie mogę wykorzystać 4TB danych. Więc odłączyłem dysk 8TB i teraz system krzyczy mi, że mam zdegradowaną pulę pamięci.
I teraz pytania:
1. czy da się to teraz naprawić?
2. Czy da się zrobić tak jak chciałem, tzn. mieć w jednej puli pamięci obydwa dyski, a na nich 2 woluminy po 4TB, jeden z ochroną danych, drugi bez?
z góry dziękuję za pomoc
DS 220+ 18GB RAM, Seagate IronWolf 4TB, Seagate IronWolf 8TB
DSM 7.2.1-69057 Update 3
wojtek84
Amator
Posty: 37
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 8:59 am

Re: Zdegradowana pula pamięci, dołożenie dysku

Post autor: wojtek84 »

OK, usunąłem jeden z dysków z puli nr 1 i dodałem nową pulę pamięci (nr 2). Pierwsza pula pamięci ma status zdegradowanej. Chcę teraz przenieść wszystkie foldery z dysku z pierwszej puli na drugi dysk w drugiej puli, usunąć pulę 1 i stworzyć ją na nowo. Ale zastanawiam się, czy jak odłączę dysk z pierwszej puli (na którym jest system) to czy nie będzie problemów z systemem, jego ustawieniami, zainstalowanymi aplikacjami itp? Mam też uruchomioną wirtualną maszynę - nie wiem czy przy takiej operacji nie stracę danych?
DS 220+ 18GB RAM, Seagate IronWolf 4TB, Seagate IronWolf 8TB
DSM 7.2.1-69057 Update 3
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Zdegradowana pula pamięci, dołożenie dysku

Post autor: look12 »

wojtek84 pisze:Witam
Potrzebuję pomocy w naprawie zdegradowanej puli pamięci.
W Synology DS220+ miałem dwa dyski: 4TB (dane) i 500GB (monitoring). Każdy dysk stanowił oddzielną pulę pamięci.
Chciałem teraz wymienić dysk 500GB na nowy 8TB, ale chciałem to zrobić w ten sposób, żeby nowy dysk stanowił ochronę danych na dysku 4TB, a z pozostałych 4TB chciałem utworzyć nowy wolumin, już bez ochrony danych, tylko na monitoring.
Wymieniłem dysk i rozszerzyłem pulę pamięci. Jednak ku mojemu zdziwieniu, okazało się że nie mogę wykorzystać 4TB danych. Więc odłączyłem dysk 8TB i teraz system krzyczy mi, że mam zdegradowaną pulę pamięci.
I teraz pytania:
1. czy da się to teraz naprawić?
2. Czy da się zrobić tak jak chciałem, tzn. mieć w jednej puli pamięci obydwa dyski, a na nich 2 woluminy po 4TB, jeden z ochroną danych, drugi bez?
z góry dziękuję za pomoc
1. Tak - wkładając dysk minimum 4TB i wykonać procedurę naprawy zdegradowanego wolumenu
2. Nie

Odnośnie następnego postu. Ja na Twoim miejscu, na dysk 8TB zrobiłbym backup danych, ustawień i programów w HB.
Następnie odinstaluj wszystkie programy (zainstalowane na wolumenie 1) usuń wolumen 1 i utwórz ponownie nowy wolumen 1. Z backupu przywróć dane, programy wraz z ich ustawieniami. Alternatywnie postaw od nowa DSM i przewróć z backapu dane i ustawienia.
Robienie różnych zabiegów bez zabezpieczenia danych, to proszenie się o problemy.
Odnośnie VMM, możesz wyeksportować maszyny wirtualne z VMM przed wykonaniem backapu, a następnie po uporządkowaniu je zaimportować do VMM.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
ODPOWIEDZ