Synology do multimediów i backup’ów

Flo
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 12, 2022 7:11 pm

Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: Flo »

Cześć. Postanowiłem zmienić swój stary dysk (wd my book live) na coś konkretnego i chyba z uwagi na najbardziej intuicyjne oprogramowanie trafiło na synology. Dodam, ze potrzebuje to do użytku „domowego” czyli chmura na zdjęcia, filmy( również 4K), muzyka ( .wav, .flac) ogólnie multimedia i oczywiście backup dwóch Mac’ów. Dobry odbiór tych multimediów przez aplikacje na smartfonach w sieci i przez amplituner w systemie HEOS. Dotychczas byl zapis tylko na jednym dysku. Teraz wiadomo, ze podwyższając standard będzie bezpieczna kopia na drugim. I tu się pojawiają pytania:
1. Na drugim dysku kopia ale czy może warto kupić NAS na 4 dyski skoro drugi dysk będzie tylko jako kopia? Czy to w ogóle wykorzystam w użytku domowym?
2. Czy wybierając poszczególne modele to czy dostaje zawsze to samo oprogramowanie i te same możliwości? Rozumiem, ze są inne parametry czyli zegar, ram itd ale czy zawsze dostaje ten sam pakiet usług, który ewentualnie będzie bardziej płynnie działał lub mniej? W tym miejscu chciałem podkreślić fakt, ze zależy mi na pełnej gotowości do streamowania multimediów.
3. Czy do powyższych wymienionych oczekiwań takie parametry jak ilość RAM czy procek naprawde robi duża różnice?
4. Czytając forum zauważyłem, ze dość dobrze wypowiadacie się na temat DS 720+ ale jest on w cenie DS420+ i chyba się powtarza pytanie z pkt.3.
Wiem, ze pachnie to troche amatorszczyzną, nie jestem jak widać informatykiem. Chcę korzystać z domowej chmury na wysokim poziomie. Dodam również, ze przerylem sporo na forum, Google i YT ale Wasza rada będzie bardziej bezpośrednia. Prosba o zarekomendowanie dobrego NAS’a.
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: look12 »

1. Ilość zatok w NAS, to przede wszystkim możliwości elastycznego zwiększania wolumenu i różnych wersji RAID. Przy 2 zatokach lista scenariuszy ogranicza się do trzech. Albo 2 osobne wolumeny, mirror albo połączenie 2 dysków w „jeden”. Jeżeli wystarczy Tobie jako zabezpieczenie 1 HDD bez mirroru, i wygodny backup dysku w jednym urządzeniu, to 2 zatokowy jest OK.
Ja preferuje raczej backup w chmurze/inny NAS/zewnętrzny HDD lub mix rozwiązań.
2. Modele mają znaczenie, co do softu na jednych jest dostępny na innych nie (generalnie zależy to od procka), natomiast jeżeli soft jest dostępny na różnych platformach, to ma tą samą funkcjonalność.
3. RAM i procek ma znaczenie jeżeli korzystasz z DOCKER lub/i VMM, oczywiście dla komfortu innych zastosowań ma to też znaczenie.
Podam przykład dla tych „innych” zastosowań, dostrzegam różnicę w czasie logowania do DS916+ i DS112+, różnica pomimo znacznych różnych wydajności tych NAS’ów jest akceptowalna, natomiast indeksowanie multimediów to przepaść.
4. Wybrałbym 720+, zamiast 4 HDD zawsze można zainwestować w 2 większe dyski -> kosztem wydajności (pomijając RAID 0), które dla zastosowań domowych można sobie darować.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
Flo
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 12, 2022 7:11 pm

Re: Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: Flo »

Dzięki za info. Zastanawiam się nad tą ograniczoną listą scenariuszy. Czy jeżeli mam dwa dyski czy to nie jest tak, ze na jednym zgrywam cały materiał a drugi robi jako mirror? Bo zrozumiałem to raczej, ze by musiały być 3 dyski czyli na 1 - materiał, 2 - backup, 3 - mirror wszystkiego?
Docker/VMM - w tym nie działam. Z tego co piszesz to chyba najważniejsze z wydajności będzie dla mnie indeksowanie multimediów. Zaczynałem szukanie od podstawowych modeli za około 1000zl i tak widzę, ze jak się dołoży 200-300 to następny model. Teraz jest 720+ za 2500 a widzę, ze 920+ za 2700 no i jeszcze dyski. Pytanie bo można się tak ścigać z technologią za wszelką cenę tylko czy to ma sens. Dlatego tu wylądowałem i cenie sobie Wasze porady :)
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: look12 »

Flo pisze:Dzięki za info. Zastanawiam się nad tą ograniczoną listą scenariuszy. Czy jeżeli mam dwa dyski czy to nie jest tak, ze na jednym zgrywam cały materiał a drugi robi jako mirror? Bo zrozumiałem to raczej, ze by musiały być 3 dyski czyli na 1 - materiał, 2 - backup, 3 - mirror wszystkiego?
Docker/VMM - w tym nie działam. Z tego co piszesz to chyba najważniejsze z wydajności będzie dla mnie indeksowanie multimediów. Zaczynałem szukanie od podstawowych modeli za około 1000zl i tak widzę, ze jak się dołoży 200-300 to następny model. Teraz jest 720+ za 2500 a widzę, ze 920+ za 2700 no i jeszcze dyski. Pytanie bo można się tak ścigać z technologią za wszelką cenę tylko czy to ma sens. Dlatego tu wylądowałem i cenie sobie Wasze porady :)
Czy 3 dyski, czy więcej/mniej to trochę zależy jaką chcesz uzyskać finalną konfigurację.
Najprostsza to 1 dysk w NAS, drugi na backup. Przy czym dysk backapu wcale nie musi być zamontowany wewnątrz urządzenia, a nawet w ogóle go nie musi być, jak korzystasz z backapu w chmurze. Trzymanie backapu poza urządzeniem ma wiele zalet z puntu widzenia bezpieczeństwa danych.
Mirror to minimum zamontowanie 2 dysków w urządzeniu, podnosisz w ten sposób bezpieczeństwo danych w NAS tzn. awaria jednego z dysków, nie powoduje utraty danych. Należy pamiętać, że mirror to nie backup.

Co do indeksowania i wcześniejszego mojego porównania. Szybkość indeksowania zależy oczywiście od procka, ale zauważysz to w momencie wgrywania dużej ilości danych lub użycia funkcji „ponownie indeksuj”. Jeżeli wygrywasz na NAS np. kilkadziesiąt zdjęć to nawet najwolniejszy procek zrobi to praktycznie w locie. Natomiast jak posiadasz bazę tysięcy foto i ponownie zaindeksujesz foldery, to na wolnym procku może to potrwać kilkanaście godzin. Przy czym, taką akcję robi się bardzo rzadko lub wcale.
P.S. DS720 można poszukać poniżej 2200.
Ostatnio zmieniony ndz lut 13, 2022 10:21 am przez look12, łącznie zmieniany 3 razy.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
juh
Trochę Wie
Posty: 88
Rejestracja: ndz lis 07, 2021 9:41 pm

Re: Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: juh »

Flo pisze: ndz lut 13, 2022 9:41 amTeraz jest 720+ za 2500 a...
DS720+ kupisz już za 2 179,00 zł w sklepie Synology polecanym przez samo Synology. Chwilowo widzę brak na stanie.

Ja posiadając 720+ preferuję backup na zewnętrzne dyski. Jeden z nich trzymam poza domem w miejscu pracy.
DS720+ DSM 7.2.1-69057 Update 3
18 GB RAM
SHR WD GOLD 6 TB / WD RED PRO 6 TB
UPS UT850EG-FR
Backup WD HC 520
Flo
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 12, 2022 7:11 pm

Re: Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: Flo »

Właśnie czuje, ze dużo co piszecie jest dla mnie nowością i obawiam się, że jak już kupię sprzęt i po chwili użytkowania pewnie dopiero skumam o czym pisaliście to żebym nie żałował, ze kupiłem na dwa dyski a nie cztery. Troche nie rozumiem tego, ze mirror to nie backup… Ale jeżeli wielu z Was używa 720+ to widocznie dwa dyski są ok :)
Flo
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 12, 2022 7:11 pm

Re: Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: Flo »

A jeszcze jeden temat. Płace co roku za hosting strony www. Może by to był moment dobry żeby się uwolnić od tego abonamentu. Czy można wydzielić cześć dysku pod to czy raczej pod hosta powinienem przeznaczyć osobny dysk? Nie jest to domena bardzo obciążona.
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: look12 »

Edytuj posty i dopisuj pytania.

Co do skumania mirroru, to podam przykład. Jeżeli w NAS masz mirror, a przytrafi się ransomware szyfrujący dyski, to mirror nie pomoże. Na jednym i drugim zostaną dane zaszyfrowane, wówczas backup jest jak zbawienie. Mirror zabezpiecza fizyczną awarię dysku, nie ma wersjowowania i historii zmian plików.
Co do hostingu strony, nie musisz specjalnie się przejmować dyskami, uruchamiasz usługę wskazując zasoby dyskowe.

Edit:
Jeżeli kasa jest drugorzędnym tematem kup 920 nie będziesz żałował braku zatok, najwyżej ich nie wykorzystasz :-)
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
Flo
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 12, 2022 7:11 pm

Re: Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: Flo »

A jeżeli by były 3 lub 4 zatoki i by był mirror ale również backup to w przypadku ransomware backup tez oberwie?
W kwestii 4 zatok to 920 jest dużo lepszy od 420?
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Synology do multimediów i backup’ów

Post autor: look12 »

Flo pisze:A jeżeli by były 3 lub 4 zatoki i by był mirror ale również backup to w przypadku ransomware backup tez oberwie?
W kwestii 4 zatok to 920 jest dużo lepszy od 420?
Może oberwać, ale nie musi, zależy od infekcji.
Jeżeli zostanie zainfekowany NAS, to zaszyfruje wszystkie aktywne dyski w urządzeniu w tym dysk z backupem.
920 ma procka z czterema rdzeniami 420 z dwoma z trochę wolniejszym taktowaniem.
Jeżeli NAS do zastosowań domowych i nie planujesz korzystać z VMM, to różnica nie powinna być znacząca. Zerknij na soft - mogą być różnice w dostępnych na urządzenia aplikacjach.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
ODPOWIEDZ