Co kupić 2

wssok
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: pn lut 15, 2016 9:01 pm

Re: Co kupić 2

Post autor: wssok »

No dobrze. Jeśli zakładam że możemy robić kopię dysku z serwera biurowego co jakiś czas na drugi w domu ( pomijam tu kwestie techniczne łącza zakładam ze sa ok. w obu miejscach posiadam łącze o szybkości odczytu 60 mb i wysyłania 10 mb nie wiem czy jest wystarczające) to teoretycznie będę miał kopię dysku biurowego na 2 dyskach co najmniej i to na niezależnych jednostkach - w razie kradzieży lub jakiegoś losowego wyładowania energetycznego raid 5 nie pomorze. No chyba że się nie da tak tego skonfigurować?
Co do ilości wolnego miejsca jakie potrzebuję. Przede wszystkim to będzie magazyn danych - czyli w 4/5 pliki jakie tu trafią bedą zmagazynowane i zapomniane do 1/5 będę potrzebował od czasu do czasu zajrzeć i skopiować . Obecnie istnieją w sieci 3 komputery w biurze - sprawdziłem katalogi które chciałbym zarchiwizować to około 50-60 GB. Nie wiem ile miejsca potrzebne jest dla takiej ilości danych ? Tu proszę o podpowiedź.
Czy taka konfiguracja jest do zrobienia archiwum serwera nas na drugi z ustawieniem aktualizacji zapisu np. 1 dziennie w nocy jest trudny, tzn nie ma takiej opcji w ustawieniach serwera ? Pytam bo nie wiem. Co do dynamicznego ip - mogę to zmienić bez problemu, ale i z dynamicznym może sobie poradzę - udało mi się ustawić kamerkę internetową do podglądu na dynamicznym ip i jakoś działa - nie żebym uważał się za fachowca ale wydaje mi się że jeśli się da to z pomocą dobrych duchów tego forum i z tym sobie poradzimy :)
Pytam tak bo nie będę ukrywał kwestia kasy też odgrywa istotna rolę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2756
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co kupić 2

Post autor: mikhnal »

wssok pisze:... raid 5 nie pomorze...
To może Mazowsze?
Pomagać <> pomoże
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
wssok
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: pn lut 15, 2016 9:01 pm

Re: Co kupić 2

Post autor: wssok »

Ha ha ha .

Zgadza się Mazowsze. Pisałem wczoraj szybko i się jakoś wkradło choć jak teraz czytam to sensu niektórych zdań sam nie rozumiem.

Pytanie Podstawowe czy da się skonfigurować serwer NAS (ten biurowy) w taki sposób aby robił kopię swoich treści na innym (tym domowym) serwerze ?

Czy do tego jest obligatoryjnie potrzebne stałe IP czy nie ?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Co kupić 2

Post autor: WILU »

wssok pisze: Pytanie Podstawowe czy da się skonfigurować serwer NAS (ten biurowy) w taki sposób aby robił kopię swoich treści na innym (tym domowym) serwerze ?

Czy do tego jest obligatoryjnie potrzebne stałe IP czy nie ?
da się. zmienne IP nie powinno stanowić problemu - jest pełno serwisów DDNS
Synology oferuje też usługę QuickConnect
dzięki której można mieć dostęp do swoich danych poprzez internet.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
wssok
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: pn lut 15, 2016 9:01 pm

Re: Co kupić 2

Post autor: wssok »

Czy w takim razie przedstawiony przeze mnie układ dwóch urządzeń powinien być ok? Powinien działać skoro dedykowane dla małych firm czyli takich jak moja. Wiem, że można urządzenia szybsze wydajniejsze tylko proszę o podpowiedź czy jest potrzeba - kwestia kasy ma znaczenie.

dobrze było by też wziąć pod uwagę awaryjność sprzętu. Czy te urządzenia opisane są kiepskie pod tym względem ?

Czy którykolwiek z serwerów musi być na IP stałym ? Wcześniejsze pytanie wydaje mi się że mogło być przeczytane jako dotyczące tego serwera w domu.
Ta usługa Quick Connect - o co chodzi?
Czy problemem wielkim jest konfiguracja backup-u serwera na inny serwer ?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Co kupić 2

Post autor: WILU »

wssok pisze:Czy w takim razie przedstawiony przeze mnie układ dwóch urządzeń powinien być ok?
tak, jest OK.
wssok pisze: Powinien działać skoro dedykowane dla małych firm czyli takich jak moja. Wiem, że można urządzenia szybsze wydajniejsze tylko proszę o podpowiedź czy jest potrzeba - kwestia kasy ma znaczenie.
przykłady urządzeń z możliwością instalacji większej liczby dysków zostały podane. jeśli zmieścisz swoje dane na 6TB dysku, kup model DS216+, jeśli potrzebujesz większą przestrzeń - DS415+.
wssok pisze: dobrze było by też wziąć pod uwagę awaryjność sprzętu. Czy te urządzenia opisane są kiepskie pod tym względem ?
nie są kiepskie. mam pare urządzeń Synology pracujących 24h na dobę i żadne jeszcze nie padło.
wssok pisze: Czy którykolwiek z serwerów musi być na IP stałym ? Wcześniejsze pytanie wydaje mi się że mogło być przeczytane jako dotyczące tego serwera w domu.
wewnątrz sieci LAN dobrym zwyczajem jest ustawić stały adres IP dla serwera. w przypadku IP w WAN, by łączyć się zdalnie z serwerem przy braku stałego IP trzeba skorzystać z jakieś usługi Dynamic DNS (no chyba że masz usługę ze stałym IP, Internet DSL z Orange, wtedy nie trzeba się bawić w konfigurowanie usługi DDNS)
wssok pisze: Ta usługa Quick Connect - o co chodzi?
w linku który dałem jest cytat który to dokładnie wyjaśnia ;)
With QuickConnect, you can easily connect to your Synology NAS over the Internet without the hassle of setting up port forwarding rules or other complicated network settings. QuickConnect allows you to connect via a simple customizable address like Quickconnect.to/example.
wssok pisze: Czy problemem wielkim jest konfiguracja backup-u serwera na inny serwer ?
dla jednych bułka z masłem, dla drugich mega problem ;) wg mnie trudność konfiguracji tego to jakieś 1.5-2 w skali od 1 do 10 :)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
wssok
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: pn lut 15, 2016 9:01 pm

Re: Co kupić 2

Post autor: wssok »

Dzięki za wszelkie informacje.

Chyba się zdecydowałem na DS 216+. Najpierw kupię ten aby troszkę przetestować jak to działa i czy jest wystarczający. Stwierdziłem, że chyba bez własnej oceny to się nie uda stwierdzić co i jak. Idea jest na tę chwile taka że: 1. kupuje Ds 216+ z dwoma dyskami 2 TB WD Red. Kupuję z plusikiem ze względu na intela na którego na forum zwracacie uwagę mocno i możliwość późniejszej rozbudowy o przystawkę na 5 dysków (jakby była potrzeba). 2. jeśli sie sprawdzi to kupuję taki sam drugi do domciu i wszystko śmiga (o ile sobie poradzę z tą konfiguracją. sadze jednak że jakoś sobie z tym poradzę z waszą pomocą :) ) Jeśli się nie sprawdzi to ten kupiony przenoszę do domu - tam powinien w zupełności wystarczyć, jeśli trzeba będzie większej ilości miejsca na dysku to dostawka się też sprawdzi. do biura wtedy zakupię ten z serii 4XX+ (który proponowaliście).

Proszę tylko o info czy ma to jakiś sens czy głupoty oplatam. Powiem szczerze, że już mam głowę większą niż stodoła od tego rozważania co kupić.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Co kupić 2

Post autor: WILU »

wssok pisze: Chyba się zdecydowałem na DS 216+. Najpierw kupię ten aby troszkę przetestować jak to działa i czy jest wystarczający. Stwierdziłem, że chyba bez własnej oceny to się nie uda stwierdzić co i jak. Idea jest na tę chwile taka że: 1. kupuje Ds 216+ z dwoma dyskami 2 TB WD Red. Kupuję z plusikiem ze względu na intela na którego na forum zwracacie uwagę mocno i możliwość późniejszej rozbudowy o przystawkę na 5 dysków (jakby była potrzeba).
jeśli chcesz mieć możliwość rozbudowy to kup model DS716+ - oprócz możliwości rozbudowy o kolejne dyski za pomocą DX513 ma on lepszy procesor (4-ro rdzeniowy zamiast dwurdzeniowego w DS216+)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne zapytania o produkty”