Wymiana 3 HDD na 2 HDD

ODPOWIEDZ
lolek
Trochę Wie
Posty: 77
Rejestracja: śr wrz 18, 2019 8:30 pm

Wymiana 3 HDD na 2 HDD

Post autor: lolek »

Witam

Potrzebuję wymienić dyski w moim NAS (918+)
3x 3TB na 2x 4TB – SHR raid

Dyski są około 9 lat stare i zaczęły wydawać bardzo niepokojące dźwięki, mimo iż synology nie pokazuje żadnych bad sectorow postanowiłem je wymienić na nowe. (wydaje mi się że jak na 9lat to i tak sprawiły się dobrze)

Znalazłem sporo poradników na stronie synology i nie tylko jak wymienić uszkodzone dyski, jak wymienić dyski z mniejszą pojemności na większą pojemność ale nigdzie nie znalazłem info jak zmniejszyć liczbę dysków.

Jedyny pomysł który mi przychodzi do głowy to:

- zrobić kopię zapasową (hiper backup) na dysku zewnętrznym albo najlepiej na dwówch
- dezaktywować i usunąć pulę dysków
- wymienić dyski (zamienić 3 na 2)
- stworzyć nową pulę
- przywrócić dane z kopi zapasowej

W Disk Station w 4 slocie mam jeszcze jeden dysk (pula 2) do zapisu kamer z surveillance station więc teoretycznie DSM powinien działać

Proszę o wszelkie komentarze i sugestie jesli ktoś z was ma doświadczenie w tej kwest
Ja niestety będę to robił pierwszy raz i chciałbym się dobrze do tego przygotować

Z góry dzięki
Pozdrawiam Lolek

DS918+
2x 4TB IronWolf (SHR)
1x 4TB Skyhawk
APC UPS ES - BE700G
3x RT6600ax
look12
Zawsze On-Line
Posty: 515
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Re: Wymiana 3 HDD na 2 HDD

Post autor: look12 »

Schemat, który zaproponowałeś jest OK.
Możesz jeszcze przed usunięciem wyjąć 3 dyski, a dopiero po wyjęciu HDD usunąć pulę pamięci. W ten sposób zachowasz dane na dyskach 3 TB.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
lolek
Trochę Wie
Posty: 77
Rejestracja: śr wrz 18, 2019 8:30 pm

Re: Wymiana 3 HDD na 2 HDD

Post autor: lolek »

look12 pisze: pt paź 27, 2023 8:09 pm Schemat, który zaproponowałeś jest OK.
Możesz jeszcze przed usunięciem wyjąć 3 dyski, a dopiero po wyjęciu HDD usunąć pulę pamięci. W ten sposób zachowasz dane na dyskach 3 TB.
O tym nie pomyślałem - dzięki
Pozdrawiam Lolek

DS918+
2x 4TB IronWolf (SHR)
1x 4TB Skyhawk
APC UPS ES - BE700G
3x RT6600ax
lolek
Trochę Wie
Posty: 77
Rejestracja: śr wrz 18, 2019 8:30 pm

Re: Wymiana 3 HDD na 2 HDD

Post autor: lolek »

Witam!
Zabrałem się dzisiaj za wymianę dysków.
Zakupiłem Seagate IronWolf 4TB ST4000VN006
Wyjąłem 3x 3TB i wsadziłem 2x 4TB no i jeden z tych nowy okazał się uszkodzony.
Bardzo długo klikał podczas startu synology a gdy po długom czasie synology się uruchomiło a w DSM był widoczny tylko jeden z 2 dysków.

Na szcęście nie usunołem puli przed wymianą i spokojnie powróciłem do starych dysków (dzięki look12)

Muszę go teraz zwrócić i poczekać na nowy, mam nadzieję że uda się go wymienić w sklepie bez walki z gwarancją.
Pozdrawiam Lolek

DS918+
2x 4TB IronWolf (SHR)
1x 4TB Skyhawk
APC UPS ES - BE700G
3x RT6600ax
lolek
Trochę Wie
Posty: 77
Rejestracja: śr wrz 18, 2019 8:30 pm

Re: Wymiana 3 HDD na 2 HDD

Post autor: lolek »

Witam!
Sklep wymienił mi dysk bez problemu także we czwartek zabrałem się za wymianę dysków.
Wyjąłem 3 stare dyski i włożyłem 2 nowe.
Usunąłem starą pulę i utworzyłem nową i zabrałem się za przywracanie danych z kopi.
Wszystko się udało ale miałem troszkę problemów.

Zainstalowałem wszystkie pakiety które miałem wcześniej (bez tego wyskakiwał błąd), odpaliłem Hyper backup i zacząłem przywracać dane.
W sumie w pliku kopi były zapisane różne ustawienia pakietów i 1.3TB plików
Hyper backup ustawił kolejność przywracania.
- dane systemowe
- foldery współdzielone
- ustawienia pakietu
- ustawienia pakietu
- ustawienia pakietu
itd..

Niestety gdy doszło do przywracania folderów po kilkudziesięciu minutach wyskakiwał mi komunikat o anulowaniu przywracania.
Nie był to żaden błąd tylko komunikat że przywracanie zostało anulowane.

Z logów wyczytałem że dysk zewnętrzny na którym była kopia przechodził w stan hibernacji a w DSM nie znalazłem nigdzie opcji aby to wyłączyć.

Takż odznaczyłem przywracanie folderów współdzielonych, przywróciłem dane systemowe + ustawienia pakietów a potem przywróciłem każdy folder osobno no i zadziałało. Jedyny minus był taki że DSM musiał ponownie zindeksować zdjęcia i filmy ( trwało to około 30h)

Postanowiłem to opisać bo być może ktoś inny będzie musiał zrobić coś podobnego w przyszłości
Pozdrawiam Lolek

DS918+
2x 4TB IronWolf (SHR)
1x 4TB Skyhawk
APC UPS ES - BE700G
3x RT6600ax
ODPOWIEDZ