Backup zdalny określonych katalogów, różne wielkości puli pamięci na NAS

ODPOWIEDZ
petrumi
Amator
Posty: 47
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 1:32 pm

Backup zdalny określonych katalogów, różne wielkości puli pamięci na NAS

Post autor: petrumi »

Część
Zanim rozgrzebie swój pomysł to zapytam czy to jest możliwe. Ogólnie mam zamiar swój domowy DS1522+ przemienić w końcu w jedną wielką pulę pamięci SHR (będzie 20TB w SHR a nie jak obecnie 3x 10TB). Drugi DS416play mam zamiar wywieźć daleko jak w końcu będzie tam stały, nielimitowany internet. Na tym DS416play nie będzie SHR, tylko 2x 10TB.

Pyt.1
Na pierwszej dużej puli będzie katalog z domowymi plikami video. Katalog będzie miał ponad 10GB. Jak najlepiej robić backup na ten drugi NAS, gdzie mam pojedyncze dyski 10TB? Wiem, że najlepiej stworzyć tam taką samą pulę SHR 20TB (dokupując kolejny dysk 10TB).
Nie muszę mieć automatycznych backupów bo przeważnie dodaje jakieś 500GB filmów z wydarzenia i taki nowy katalog chciałbym od razu backupować na drugi NAS. Czy robić to ręcznie przez FTP, mając dokładną kontrolę nad miejscem docelowym (i dyskiem)? Czy korzystać z softu Synology, w którym będę mógł wskazać na aktualizuj mi katalog "2023" z pierwszego NAS na docelowy? Która apka się do tego nadaje najlepiej?

Sprecyzuje: Chce zrobić jedną pulę pamięci (circa 30TB docelowo). Na niej katalog współdzielony Media, poniżej Foto i Video, w każdym z nich jeszcze struktura lat. Najpierw sobie backup zrobię po LAN ale jak go wywiozę od siebie, to chce żeby backup dotyczył np katalogu Media/Video/2023 i porównywał z takim samym katalogiem 2023 na docelowym NAS.

Pyt.2
Czy korzystając podstawowej wiedzy o bezpieczeństwie (nie umiem robić proxy, VPN) tylko stosuje mocne hasła, autoryzację przez apkę, inne hasła i nazwy konta admina itp, jestem w stanie robić backupy po sieci lub bezpiecznie korzystać z FTP? Czy zanim się za to zabiorę lepiej się doszkolić?
DS1522+, 8GB, 10Gbit, SSD Cache 2xSamsung 970 Evo Plus, SHR1 2xIronWolf 10TB + 2xIronWolfPro 18TB
DS416Play, 8GB, 1Gbit, SHR1 3x10TB + 6TB :: 2xDS710+ jakieś stare WD Red :: UPS Cyberpower CPI 1300
Awatar użytkownika
bebek
Amator
Posty: 49
Rejestracja: pn maja 29, 2023 10:18 am

Re: Backup zdalny określonych katalogów, różne wielkości puli pamięci na NAS

Post autor: bebek »

petrumi pisze: czw sie 10, 2023 1:57 pm Pyt.1
Na pierwszej dużej puli będzie katalog z domowymi plikami wideo. Katalog będzie miał ponad 10GB. Jak najlepiej robić backup na ten drugi NAS, gdzie mam pojedyncze dyski 10TB? Wiem że najlepiej stworzyć tam taką samą pulę SHR 20TB (dokupując kolejny dysk 10TB).
Nie muszę mieć automatycznych backupów bo przeważnie dodaje jakieś 500GB filmów z wydarzenia i taki nowy katalog chciałbym od razu backupować na drugi NAS. Czy robić to ręcznie przez FTP, mając dokładną kontrolę nad miejscem docelowym (i dyskiem)? Czy korzystać z softu Synology, w którym bedę mógł wskazać na aktualizuj mi katalog "2023" z pierwszego NAS na docelowy? Która apka się do tego nadaje najlepiej?
Poczytaj o synchronizacji folderów/plików. W Synology to chyba Synology Drive Server załatwi sprawę ale... musisz doczytać ;)
Ogólnie to może działać tak, że włączasz np. synchronizację jednokierunkową NAS1->NAS2 i w momencie kiedy coś zmienia się na NAS1 to automatycznie zostaje wysłane również na NAS2. Wszystko w obrębie folderów, które chcesz synchronizować. Oczywiście dane powinny być po drodze szyfrowane.
petrumi pisze: czw sie 10, 2023 1:57 pm Pyt.2
Czy korzystając podstawowej wiedzy o bezpieczeństwie (nie umiem robić proxy, VPN) tylko stosuje mocne hasła, autoryzację przez apkę, inne hasła i nazwy konta admina itp, jestem w stanie robić backupy po sieci lub bezpiecznie korzystać z FTP? Czy zanim się za to zabiorę lepiej się doszkolić?
SFTP – Secured File Transfer Protocol - włączysz w ustawieniach FTP
ODPOWIEDZ