RT2600ac i problemy z internetem po PPPoE

ODPOWIEDZ
antyrama
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 9:33 am

RT2600ac i problemy z internetem po PPPoE

Post autor: antyrama »

Cześć,

Internet dostarcza mi lokalna firma, zwykła skrętką, bezpośrednio do mojego routera. Od dłuższego czasu borykam się z zanikającym upstream'em. Objawia się to tak, że jak jestem na tele, np. na Microsoft Teams czy Zoom, ludzie na drugim końcu przestają mnie słyszeć, czy widzieć współdzielony ekran - i tu bardzo ważne - ja ich nadal słyszę. Sprawdzałem po kablu czy po WiFi, jest dokładnie to samo. Również, kiedy mam włączone w telefonie WiFi-Calling efekty są identyczne. Przerwy, przeważnie, nie trwają dłużej jak 5-20 sekund z częstotliwością do kilkunastu razy na godzinę. Nie byłoby to może tak uciążliwe, gdyby nie specyfika mojej pracy - bardzo dużo calli + współdzielenie ekranu każdego dnia.

Ale do meritum, co zrobiłem?
1) wymieniłem router na nowy (poprzedni był już troche stary, co sugerował ISP), niestety bez poprawy
2) napisałem kawałek softu, który wrzuciłem na RaspberryPi, podłączone po skrętce, działa 24/7 i co 2 dwie sekundy pinguje DNS google, level3 i cloudflare + odpytuje mój router po SNMP czy czasem ppp0 (to mój interfejs PPPoE) jest cały czas podłączony. Link do źródeł: https://github.com/antyrama/Pinger

Z obserwacji logów wynika że rzeczywiście są przerwy a PPPoE nigdy się nie rozłącza. Natomiast mój ISP nadal twierdzi że problem jest po mojej stronie - nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz! Sugerując pobawienie się ustawieniami Teams! Sic! Mam już naprawdę dość.

1) Czy istnieją jakieś sposoby podpięcia się pod to co leci przez interfejs PPPoE i analizy tego? tak jak można to robić np. dla lokalnej sieci używając Wireshark.
2) Czy istnieje możliwość logowania co tak naprawdę dzieje się z połączeniem PPPoE? Jest dużo kodów: https://www.iana.org/assignments/pppoe- ... ters.xhtml
3) Co jeszcze mogę zrobić, co sprawdzić, co nagrać aby było ciężkim argumentem za tym że problem jednak leży po stronie ISP?

Link do logów: https://drive.google.com/file/d/14hefOQ ... sp=sharing

Dziękuje
Paweł
look12
Zawsze On-Line
Posty: 518
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Re: RT2600ac i problemy z internetem po PPPoE

Post autor: look12 »

Prostowanie operatora to duże wyzwanie, nawet jak pokażesz mu palcem co i jak, to i tak może powiedzieć że nie ma „Twojego płaszcza”.
Do RT, możesz podłączyć dongla GSM lub choćby iPhona dla sprawdzenia innego operatora internetowego.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: RT2600ac i problemy z internetem po PPPoE

Post autor: Przemuss »

W takim razie skoro płacisz za usługę poproś o router który będzie działać bez problemów. Jak i na ich sprzęcie beda problemu niech szukają.
Ja walczyłem z Vectra 4 miesiące aż naprawia mi upload. Zamiast 200Mb miałem max 40.
Skubani twierdzili że u niech jest dobrze. Okazało się że jak wykonywany jest ich test na konkretnej stronie to szło max. A na pozostałe usługi był lejek. A że siecią zajmuje się od lat wiedziałem w czym rzecz.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
antyrama
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 9:33 am

Re: RT2600ac i problemy z internetem po PPPoE

Post autor: antyrama »

Dzięki za wskazówki.
Dostałem tipa od koleszki z https://community.synology.com/ i zabieram się do pracy. Generalnie chce zrobić ze starego routera (RT1900ac) zarządzalny switch na OpenWRT (jeszcze nie sprawdzałem czy się da), i należy go wpiąć miedzy mój router a router ISP i skonfigurować port mirroring. Do tego laptop z Wireshark i już mogę nagrywać ruch PPPoE wtedy będzie widać jak na dłoni że pakiety ode mnie wychodzą ale już nie osiągają celu.
ODPOWIEDZ