Laptop Win10 po restarcie gubi zamapowane dyski sieciowe z Synka

Pinki
Trochę Wie
Posty: 101
Rejestracja: sob sty 02, 2016 2:06 am
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Laptop Win10 po restarcie gubi zamapowane dyski sieciowe z Synka

Post autor: Pinki »

Tu masz jakieś różniaste pomysły, może na coś trafisz.
https://appuals.com/mapped-drive-is-dis ... er-reboot/
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Laptop Win10 po restarcie gubi zamapowane dyski sieciowe z Synka

Post autor: stanley99 »

@Pinki, dzięki, przejrzę gdy się spotkają czas i wena ;)

@mikhnal : Twój sposób też sprawdzę, może uda się z powrotem "trwale" zamapować udział z Synka jako dysk Z:

Dodam tylko, że przed wyjściem do pracy z ciekawości jeszcze raz zrestartowałem lapka. Dostęp do Synka przez M: wciąż hula, już bez żadnych kombinacji :)
Zmieniłem także w międzyczasie hasło na lapku, czyli teraz znów są różne (tzn. na Synku inne). M: mimo to wciąż działa. Zatem to raczej nie była sprawa haseł. Zresztą chyba po to w Win10 jest ten Menadżer Poświadczeń, żeby zapamiętywać odmienne hasła do kompa oraz udziałów sieciowych, nawet gdy nazwa juzera jest taka sama.

EDIT
Przejrzałem "na sucho" link od @Pinki, w tej chwili jestem z daleka od lapka.
Widziałem już kilka stron z podobnymi poradami, jednak tutaj faktycznie jest tego sporo. Intuicja podpowiada mi - zresztą tak sobie myślałem - że najprędzej będzie coś z rejestrem. Jakieś pozostałości, "śmieci", po mapowaniach/odmapowaniach, itp. Bo dlaczego zasób z Synka mapowany jako M: działa, a jako Z: już nie? Oczywiście tych liter działających/niedziałających może być więcej (foldery z Synka mapowałem pod kilkoma ostatnimi literami alfabetu od Z: w dól: Y:, X:... Rzecz jasna tylko gdybam. Jednak z tego wszystkiego widać, że wina leży po stronie laptopa. Pewnie najlepiej by było postawić czysty system od nowa, ale można się domyślać jakie mam ku temu chęci...

Pozdrawiam.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Laptop Win10 po restarcie gubi zamapowane dyski sieciowe z Synka

Post autor: stanley99 »

Witam
Rozwiązane! Intuicja też mnie nie zawiodła (chociaż raz ;-) )
Z porad podanych w LINKU od @Pinki zacząłem od razu od działań na rejestrze, a konkretnie dotyczących remapowania dysków:
Solution 6: Use the Registry Editor -> Step 5: Delete and Recreate the Mapped Drive Entry
Okazało się, że w moim przypadku definitywnie pomógł p.8.
Czyli w folderze danego zamapowanego dysku (np. Z)

Kod: Zaznacz cały

\HKEY_CURRENT_USER\Network\Z
należy utworzyć wpis typu DWORD(32bit) o nazwie ProviderFlags i wartości 1
Po tym zabiegu dysk zamapowany z Synka jest dostępny po każdym restarcie lapka :-)
Sprawdziłem kilkakrotnie - usunięcie wpisu powoduje powrót problemu opisanego w pierwszym poście.

Co ciekawe dodanie wpisu jest konieczne tylko dla dysków mapowanych z Synka. Zasoby mapowane ze wspomnianego routera Synology oraz dekodera sat tego wpisu nie posiadają, a po restarcie kompa są dostępne, bez żadnych kombinacji.
Jednak już nie będę drążył dlaczego. Działa? Działa! :-)

Jeszcze raz dziękuję @Pinki za pomoc.
Pozdrawiam
PrividerFlags.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 433
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Laptop Win10 po restarcie gubi zamapowane dyski sieciowe z Synka

Post autor: stanley99 »

Witam dziś raz jeszcze.
Qrczę, jeszcze trochę podrążyłem temat. Nie dawało mi spokoju dlaczego dla dysków zmapowanych z Synka trzeba coś wpisywać do rejestru.
Rozwiązanie okazało się banalne... W DSM miałem ustawiony minimalny i maksymalny protokół SMB1... Wystarczyło dać maksymalny SMB2 lub SMB3 (screen). Zaśmigało natychmiast, bez żadnych kombinacji i dodatkowych wpisów w rejestrze (usunąłem).
DSM max protokol SMB.jpg
Dodam, że w Windows cały czas miałem (i mam) włączoną obsługę SMB1/CIFS (screen). Zresztą jedna z pierwszych porad znalezionych w necie. Jednak jak widać dla Windy 10 w DSM trzeba ustawić SMB maximum 2 lub 3 i tyle . W RT2600ac SMB2 był cały czas zaznaczony. W dekoderze sat nie wiem, ale przypuszczam też obsługuje. Pewnie dlatego z tymi urządzeniami nie miałem problemów.
Chyba już koniec telenoweli :-)
Pozdrawiam.
Wl Wyl Funkcje systemu Windows.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ