Nagła awaria HDD i nie zainicjowany dysk...

ODPOWIEDZ
Lukassuss
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wt gru 22, 2015 12:53 pm

Nagła awaria HDD i nie zainicjowany dysk...

Post autor: Lukassuss »

Witam,

Mam prośbę o pomoc.

Mam Synology DS415Play a w nim 2 HDD WD 4 TB.

Najpierw miałem jeden dysk, potem dołożyłem drugi, rozszerzyłem tylko Wolumen o ten dodatkowy HDD, mam typ RAID podstawowy (bez ochrony danych).

Niestety 1 z dysków (ten nowszy, mający rok) nagle padł. Najpierw pokazał mi że ma 5 bad sektorów a dzień później NAS wyświetlił że dysk jest uszkodzony i nie chciał się uruchomić.

Niestety ale nieco bezmyślnie wyjąłem ten uszkodzony dysk i NAS sie normalnie odpalił, normalnie były widoczne dane z tego zdrowego HDD.
Po włożeniu tego uszkodzonego dysku NAS również sie uruchomił ale choć ten uszkodzony dysk jest widoczny, ma status smart normalny (pokazuje już 17 bad sektorów) - to ma status "niezainicjowany" i nie ma dostępu do jego zawartości.

No i jestem w kropce. Restarty NAS nic nie dały, próbowałem jakoś zrzucić dane z tego dysku pod Win programami do tego służącymi ale nic z tego - windows go w ogólne nie widzi.

No i moje pytanie do mądrzejszych - czy jest jakiś sposób żeby jakoś zainicjowac ten dysk w NAS-ie nie tracąc danych bądź jakoś skopiować te dane pod Win ?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nagła awaria HDD i nie zainicjowany dysk...

Post autor: mikhnal »

Przychodzi mi na myśl R-Studio. Nie odzyskiwałem, nie używałem, więc doktorat robisz w necie.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Lukassuss
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wt gru 22, 2015 12:53 pm

Re: Nagła awaria HDD i nie zainicjowany dysk...

Post autor: Lukassuss »

Ok, dzięki za sugestie, spróbuje obu sposobów.

Miałem trochę nadzieję, że może jakoś uda się uruchomić ten dysk w NAS-ie ale trudno...

Edit.:

Użyłem R-Studio, wszystko ładnie i dość szybko odzyskane z dysku. Świetny program. Teraz tylko wysłać HDD na gwarancje i czekać na rezultat...
Dzięki bardzo za pomoc.
ODPOWIEDZ