Backup danych - dyski odkładane na pół roku do sejfu

ODPOWIEDZ
greges
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 02, 2016 9:03 am

Backup danych - dyski odkładane na pół roku do sejfu

Post autor: greges »

Witam,

Potrzebuję w miarę niedrogiego rozwiązania (jak zawsze - oczywiście), które umożliwi mi tworzenie backupu danych raz na pół roku, na dyskach twardych, które będą przechowywane (przez te pół roku) w sejfie. Wymyśliłem to sobie mniej więcej tak (Bardzo proszę o komentarz - czy to możliwe np. z użyciem sprzętu Synology ​RS815RP+):

Mam przestrzeń NAS, którą raz na pół roku podłączam do naszego "codziennego" systemu backupowego jako wolną/zewnętrzną przestrzeń dyskową (np po NFS'ie).
Tworzę zadanie jednorazowego pełnego backupu danych na tą przestrzeń właśnie. Po utworzeniu kopii zapasowej wyciągam sobie dyski z NAS'a i przekazuję je do składowania w sejfie.

Ale żeby mój NAS'ik nie stał przez te pół roku bezczynnie, "zasilam" go innymi dyskami na którym np. (no nie wiem) używam ownCloud'a do jakichś celów - mało istotne - ważne, że używam ;). Następnie, gdy znów minie okres pół roku - wyciągam ów dyski z ownCloud'em, ponownie wkładam dyski backupowe, te z sejfu i znów wykonuje backup - jak opisałem w akapicie powyżej.

Jeszcze raz wspomnę. Czy jest możliwe takie postępowanie w przypadku RS815RP+ ? - gdyż jest to sprzęt osiągalnej cenie.

A jeśli nie - to może macie jakieś propozycje jak rozwiązać temat dodatkowego "półrocznego" backupu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Backup danych - dyski odkładane na pół roku do sejfu

Post autor: mikhnal »

Wydaje mi się, że scenariusz zadziała pod warunkiem, że obie "partie" dysków będą miały zainstalowaną tę samą wersję DSM.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Backup danych - dyski odkładane na pół roku do sejfu

Post autor: WILU »

mikhnal pisze:Wydaje mi się, że scenariusz zadziała pod warunkiem, że obie "partie" dysków będą miały zainstalowaną tę samą wersję DSM.
a to oznacza, że te dyski z sejfu trzeba będzie wyciągać i aktualizacje przeprowadzać za każdym razem (czyli średnio co miesiąc) albo wyłączyć aktualizacje w NAS-ie i ryzykować pojawienie się jakiś groźnych luk bezpieczeństwa...

@greges, kup sobie jakiś tani NAS z serii j, zamontuj tam dyski i do sejfu chowaj cały NAS z dyskami. RS815RP+ kosztuje w tej chwili sporo pieniędzy (sam się dziwię jak cena tych serwerów poszła do góry przez ostatnie pare miesięcy). RS815+ nie ma redundantnego zasilacza i kosztuje sporo mniej. zaoszczędzone pieniądze przeznacz na NAS-a którego będziesz chował w sejfie ;)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Fixer
Trochę Wie
Posty: 112
Rejestracja: pn mar 13, 2017 10:46 am

Re: Backup danych - dyski odkładane na pół roku do sejfu

Post autor: Fixer »

wszystko jest ok ale po co komu ten sejf?
wystarczy dane zaszyfrować - (paradoksalnie) takie zabezpieczenie logiczne (kryptografia) jest bardziej bezpieczne niż fizyczne (sejf).
http://codesnippets.pl - baza porad dla programistów, webmasterów, grafików
ODPOWIEDZ