Zmiana dysków na większe

Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: Przemuss »

@veg tak czytam twoje wypowiedzi i przychodzi do głowy wniosek że czegoś szukasz... ale sam jeszcze nie wiesz czego.

Na twoim miejscu pozostałbym przy aktualnym rozwiązaniu czyli DS415+ i ewentualnie dołożył do niego ramu jak jeszcze tego nie zrobiłeś.
Wymień sobie te mniejsze dyski na większe np 6TB i dołóż czwarty. W efekcie będziesz miał 4 dyski 6TB co przy wolumenie SHR da pojemność 18TB. Nie wiem tylko czy dasz radę rozszerzyć wolumen do takiej wielkości bez tworzenia go na nowo.
Dyski 8TB zostaw sobie na później. Aktualnie bezawaryjność dysków twardych nie powala wiec zanim zapchasz te 18TB zajmie ci jakiś czas, a 8TB stanieją.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: veg »

Wiem czego szukam (pojemności - powoli zapycham 9TB, które teraz posiadam), tylko niepotrzebnie wspomniałem o tym DS916+, wprowadzając zamęt.

Po prostu pomyślałem sobie, że zamiast zajmować ostatnią zatokę w swoim DS415+, może warto by rozważyć dodatkowo wymianę serwera. Kosztowałoby mnie to tylko kilkaset zł (swojego sprzedałbym niewiele poniżej 2k zł, nowego kupił za 2,5k), a zyskałbym jeszcze większą wydajność (jak początkowo myślałem), łatwość postawienia systemu na nowo (bez obawy o możliwość rozszerzenia wolumenu ani konieczności szukania miejsca na backup - postawiłbym czysty system na nowym serwerze, a dopiero potem przeniósł dane ze starego) oraz pełną obsługę jednostki rozszerzającej (co może się przydać za 1-2 lata, gdy te ok. 20TB też przestanie wystarczać).
Z pomysłu się wycofałem, bo pierwsze opinie nt. DS916+ rozczarowały. Stwierdziłem, że wymiana nie ma sensu - różnica między serwerami jest zbyt mała. Lepiej wymienić/dokupić same dyski, a do pomysłu wymiany serwera wrócę za te przynajmniej 2 lata (gdy 4 zatoki i ~20TB przestaną wystarczać) - może wtedy na rynku pojawi się coś wyraźnie lepszego od mojego DS415+ (bo o DS916+ tego powiedzieć nie można).

Temat można chyba zamknąć. Nie będę ryzykował w powiększanie wolumenu (sam piszesz, że nie ma pewności co do skuteczności, chciałbym uniknąć sytuacji gdy kupię 8TB, będę chciał nim zastąpić 4TB z pierwszej zatoki, a system zakrzyczy że nie można), a WILU podsunął mi ciekawe rozwiązanie z kieszenią/przejściówką USB/SATA:

Kupię przejściówkę i 2 dyski 8TB, na które (po podpięciu do laptopa) zgram wszystkie dane z serwera (prawie 9TB, jeden zapełnię niemal cały a na drugi wgram resztę plików). Następnie kompletnie wyzeruję serwer (razem z danymi) i postawię system na nowo z dwoma dyskami 6TB (które mam). Później zgram na serwer dane z mniej zapełnionego dysku 8TB, którego po zgraniu włożę do serwera i powiększę wolumen do niemal 12TB. Na końcu zgram na serwer dane z drugiego dysku 8TB (wpiętego w kieszeń/przejściówkę), którego po całej "operacji" również włożę do serwera (do ostatniej zatoki). Dysk 4TB spróbuję sprzedać.

W efekcie będę miał czysty system (na tym jest pewnie mnóstwo pozostałości po starych, testowanych i odinstalowanych aplikacjach) i wolumen 20TB. Powinno wystarczyć na lata, a jak nie to wtedy wszystkie dyski zwyczajnie przełożę do jakiegoś 8-mio zatokowca (teraz kupować DS1815+ o identycznej wydajności co mój DS415+ nie ma sensu, ale za jakiś czas na np. 1817 czy 1818 - kto wie).

Dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: WILU »

veg pisze:To, że nie rozszerzę wolumenu z DS415+ to wiedziałem (czyli nie zrobię SHR z 5 czy 6 dysków, czterech w serwerze i 1-2 w jednostce). A czy nie można z samych dysków w jednostce rozszerzeń zrobić drugiego dużego wolumenu. Czyli np. na serwerze mam SHR z czterech dysków i jeden wolumen, a na jednostce drugie SHR z np. 4-5 dysków i drugi, duży wolumen? Czy tylko pozostają pojedyncze, niezależne?
zdaje się gdzieś tam w opisie widnieje stwierdzenie "independent volumes only" co by oznaczało niestety ale tylko pojedyńcze, niezależne, w liczbie zamontowanych dysków w jednostce rozszerzającej.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: Przemuss »

Zachodzę w głowę po jakiego chcesz się tak babrać z przenoszeniem danych? Dodaj nowy dysk... odbuduj, następnie podmień mniejsze i znów odbuduj. W ten wyjdzie czy DSM pozwoli na utworzenie volumenu większego niż 16TB bo nie zawsze jest to możliwe z racji na wielkość klastra.
Dopiero jak nie da rady utworzyć volumenu większego niż 16TB będziesz się martwił.
Nawet jeśli wyjdzie że może utworzyć max 16TB to i tak masz spokój i miejsce na jakiś czas.

Edit.
O ile dobrze pamiętam do modeli (np DS415+) z portem esata możesz podpiąć jednostkę rozszerzającą DX513 ale nie dodasz tych dysków do istniejącego wolumenu. Będziesz mógł utworzyć jedynie osobny wolumen. W efekcie będziesz mógł mieć 9 dysków każdy po np 6TB co da ci 42TB na dane w 2 wolumenach.
Sądzę że to ci starczy na lata.
Tu masz więcej info: https://www.synology.com/pl-pl/knowledg ... sion_Units
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: veg »

No i mamy dwie sprzeczne opinie :D

WILU twierdzi, że po podpięciu jednostki rozszerzeń do DS415+ w jednostce będę mógł mieć tylko niezależne dyski/wolumeny (trochę kiepsko).
Przemuss z kolei uważa, że nie będę mógł jedynie dodać dysków z jednostki do istniejącego wolumenu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by utworzyć drugi, duży, oddzielny od tego z serwera (co by było całkiem fajne, jedno SHR z 4-rech dysków w NASIE i drugie SHR z 5-ciu w jednostce). I bądź tu mądry...
Wybiegam oczywiście dość mocno w przyszłość, bo po wymianie dysków w serwerze na większe miejsca będę miał pod dostatkiem. Zapytałem po prostu z ciekawości bo chciałem wiedzieć, co by mogło/musiało nastąpić za kilka lat (gdyby i te 20TB z NASa przestało wystarczać) - wymiana serwera na większy czy jedynie dokupienie jednostki.

@Przemuss
Dlaczego kombinuję z wymianą dysków na większe? Z dwóch powodów:
1. Jak sam zauważyłeś nie ma pewności, co do utworzenia większego wolumenu niż 16TB (model "+" teoretycznie powinien to umożliwić). Wolę dmuchać na zimne, a nie "będziesz się martwił dopiero jak nie da rady utworzyć". Inna sprawa, że ten powód jest akurat mniej istotny, bo jestem w stanie zaryzykować (moim zdaniem nie powinno być żadnych problemów).
2. To mój pierwszy serwer, "uczyłem się" na nim systemu, testowałem różne aplikacje (transmission, rtorrenta, plexa, music czy photo station, itp. itd.). Większość z nich odinstalowałem, zostawiłem tylko kilka podstawowych. Zastanawiam się, czy część z nich nie pozostawiała gdzieś na dysku po sobie "śmieci". Czy nie mam np. gdzieś na dyskach niepotrzebnej bazy danych po plexie czy serviio, albo zaczętych i nieskończonych pobierań w transmission. W File Station nic nie widzę... Dlatego właśnie zapytałem, czy nie ma możliwości (nawet ręcznego) pousuwania tych brudów (skoro nie mam możliwości postawienia systemu na nowo). Podobna sytuacja jest z Video Station. Początkowo zleciłem mu indeksowanie seriali, średnio to wychodziło, więc w aplikacji wywaliłem bazę seriali. Ale właśnie... Czy usunęło ją na stałe, czy tylko nie widzę jej w przeglądarce, a na dyskach dalej gdzieś siedzi... Po co to trzymać?

edit: Przeczytałem informacje z Twojego linka Przemuss i chyba przychylam się do opinii WILA - "tylko niezależne wolumeny"...
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: mikhnal »

Będziesz mógł mieć wolumen większy niż 16TB, tylko niekoniecznie będzie można ISTNIEJĄCY wolumen ROZSZERZYĆ powyżej 16TB - słowem będziesz musiał wtedy stworzyć go OD NOWA na tych dużych dyskach.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: Przemuss »

Albo robisz sobie żarty albo masz dziś ciężki dzień i nie myślisz logicznie. Może odpocznij...
Wg mojej wiedzy podłączając stację DX513 do DS415+ pozwoli na utworzenie osobnego wolumenu (RAID, SHR lub pojedyncze). Ale całość będzie zarządzana z poziomu DS415+. Znaczy to że DX jest zależny od hosta. I nie może działać po odłączeniu od niego.
Ten filmik powinien rozwiać wszelkie twoje wątpliwości: https://www.youtube.com/watch?v=x7JUQ74CRnU
Do DS412+ podłączył DX513 i utworzył na nim osobny wolumen z 2 dysków.

Możesz usunąć samo DSM nie ruszając danych. Procedura resetu DSM bez utraty danych na wolumenie jest tutaj w pkt 3: https://www.synology.com/pl-pl/knowledg ... nology_NAS
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
veg
Amator
Posty: 50
Rejestracja: pn mar 28, 2016 9:37 pm

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: veg »

Przemuss pisze:Albo robisz sobie żarty albo masz dziś ciężki dzień i nie myślisz logicznie. Może odpocznij...
Co tak ostro? Jestem zielony, serwer mam od roku, nigdy nie robiłem na nim bardziej zaawansowanych operacji. Na stronie producenta (link podany przez WILA) czytam "tylko niezależne wolumeny" (w liczbie mnogiej), więc na logikę interpretuję to jako "niezależne wolumeny", czyli np.: wolumen 1, wolumen2, wolumen3 - bez możliwości połączenia kilku dysków z jednostki w jeden raid i zrobienia tylko jednego wolumenu (a nie kilku niezależnych).

Twój link do youtube'a rozwiał moje wątpliwości. Wielkie dzięki. Tym bardziej nie widzę sensu zmiany serwera na np. DS916+, skoro mając DS415+ po zakupie (kiedyś) jednostki rozszerzeń mogę osiągnąć prawie to samo. Podział przestrzeni na dwa wolumeny (jeden na serwerze, drugi na jednostce) aż tak mi nie przeszkadza. Ale to i tak pieśń przyszłości ;]
Przemuss pisze: Możesz usunąć samo DSM nie ruszając danych. Procedura resetu DSM bez utraty danych na wolumenie jest tutaj w pkt 3: https://www.synology.com/pl-pl/knowledg ... nology_NAS
Znów strasznie dziękuję. Dokładnie o to mi chodziło (w pierwszych postach chyba nawet słowo w słowo o to pytałem - o postawienie systemu na nowo bez utraty danych). Początkowo dostałem odpowiedź, że nie jest to możliwe. Stąd moje próby kombinowania i późniejsze posty...

Jeszcze raz dziękuję. Odpowiedź mikhnala (i wcześniejsza Twoja) o braku gwarancji bezproblemowego zwiększenia wolumenu ponad 16TB trochę mnie zaniepokoiła, ale zaryzykuję. Na dniach kupuję WD RED 8TB i powiększam wolumen (do chyba 16TB, z dysków 4, 6, 6 i 8TB). Najwyżej będę się martwił za jakiś czas, gdy zechcę wymienić pierwszy dysk 4TB na 8 i zwiększyć wolumen do 20TB...
mikhnal pisze:Do czego jest Ci potrzebna wydajność większa od DS415+? Czym go tak zarzynasz?
Dopiero teraz zauważyłem tą wiadomość (była na końcu strony), więc dopiero teraz odpowiadam.
Niczym go nie zarzynam. Użycie procesora przez większość czasu wynosi 0-4%, a RAMu (2GB) nigdy nie przekroczyło 30%. Wydajnościowo DS415+ mi wystarcza. Myślałem o zakupie DS916+, bo nie wiedziałem w jaki sposób bezproblemowo zwiększyć pojemność na dane na swoim DS415+ (jak widać nie jest to takie łatwe, nie mam gwarancji że istniejący wolumen po zakupie większych dysków będę mógł powiększyć ponad 16TB). Zakup DS916+ w założeniu miał mi umożliwić łatwą "migrację" i dodatkową wydajność (której nigdy za wiele) przy jednocześnie niewielkim koszcie dopłaty. Z pomysłu się już wycofałem (powód też podałem, jego wydajność w niektórych zastosowaniach po pierwszych opiniach okazała się gorsza niż DS415+ więc byłby to krok w tył za który musiałbym jeszcze płacić, głupota), teraz myślę tylko o tym jak wymienić dyski na większe w swoim serwerze.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: WILU »

Przemuss pisze: Wg mojej wiedzy podłączając stację DX513 do DS415+ pozwoli na utworzenie osobnego wolumenu (RAID, SHR lub pojedyncze). Ale całość będzie zarządzana z poziomu DS415+. Znaczy to że DX jest zależny od hosta. I nie może działać po odłączeniu od niego.
Ten filmik powinien rozwiać wszelkie twoje wątpliwości: https://www.youtube.com/watch?v=x7JUQ74CRnU
Do DS412+ podłączył DX513 i utworzył na nim osobny wolumen z 2 dysków.
w takim razie Synology powinno zmienić opis na swojej stronie bo wg mnie wprowadzają w błąd - wyraźnie jest tam napisane "tylko niezależne wolumeny". ja to rozumiem tak że na każdym z dysków włożonych do jednostki rozszerzającej może być utworzony osobny wolumen, bez możliwości łączenia go w macierz. jak widać jest inaczej, co wg mnie powinno być lepiej doprecyzowane na stronie Synology.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Zmiana dysków na większe

Post autor: Przemuss »

@Wilu, ale też nie napisali że utworzenie RAID jest nie możliwe.
Gdyby napisali że przy użyciu DX-a możliwe jest utworzenie wolumenów podstawowych to sprawa była by jasna. Z drugiej strony równie dobrze można utworzyć 2 wolumeny z 5 dysków jak i 20 wolumenów z 2 dysków przy użyciu grupy dysków. Co kto woli,
Wg mnie opis nie jest szczegółowy i wg mnie "tylko niezależne wolumeny" oznacza osobny wolumen czyli bez możliwości rozszerzenia istniejącego w hoście. Dobrze że znaleźli się tacy co postanowili to przetestować na własnej skórze:)
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ