Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Awatar użytkownika
bochen
Amator
Posty: 45
Rejestracja: pt sty 29, 2016 8:35 pm

Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: bochen »

Przedmiotem recenzji jest serwer NAS firmy Synology a konkretnie DS216j oraz kamera IP z łącznością WiFi marki Foscam FI9826P V2. Kilka słów o naszych bohaterach testów i recenzji.

Synology odświeżyło starszego brata (DS215j) recenzowanego modelu. NAS wokół którego rzecz się ma jest przeznaczony do zastosowań w małych firmach i użytku domowego. Uzbroić go można w dyski 3,5” jak i 2,5” po zastosowaniu dodatkowej ramki montażowej. Dwa miejsca na dyski wyposażone są w interfejs SATA III i są w stanie udźwignąć łącznie 16TB. Zasadniczą różnicą jaka go wyróżnia od poprzedniego modelu jest dwu rdzeniowy procesor o architekturze 32 bitowej i taktowaniu 1 GHz. Taki zabieg przyspieszył parametry odczytu i zapisu danych na serwerze. Pamięć operacyjna została na tym samym poziomie a mianowicie 512MB DDR3, do zastosowań w małej firmie lub domu uważam że więcej nie potrzeba. Jeżeli ktoś planuje korzystać z serwera NAS jako rejestratora do monitoringu za pomocą Surveillance Station, będzie mógł podłączyć dziesięć kamer w tym na dwie sztuki producent licencje daje za darmo. Urządzenia peryferyjne możemy podłączyć do dwóch portów USB 3.0.

Foscam FI9826pV2 to kamera jedna z wielu jaką proponuje nam jej producent, w swoim portfolio mogą się pochwalić kamerami z szeroko i wąskokątnymi, z ruchomą głowicą i monolitem, zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Kamera jaką testowałem jest różniąca się od reszty tym, że posiada umiejętność 3 krotnego zbliżenia monitorowanego obiektu. Taka możliwość daje nam się wykazać w pomysłowości zastosowania takiego sprzętu. Testując tą kamerę przychodziły mi na myśl różne metody jej zastosowania. Wybrałem kontrolę pracowniczą i kontrole magazynu, ale najpierw trochę suchej teorii.
Parametry i wygląd zewnętrzny recenzowanego sprzętu.

Serwer:
Obrazek

Obrazek

Kamera:
Obrazek

Obrazek

Testy kamery przeprowadzałem w dwóch miejscach, a mianowicie w firmie (gdzie przebywam na co dzień) jako kontrola magazynu, jak i w restauracji (mojej żony) jako kontrola pracownicza. Oby dwa testy przeprowadziłem na zasadzie transmisji obrazu do serwera DS216j który, znajduje się w moim domu. Pierwsze z nich (firma) posiada łącze 10Mb/s pobierania i 0,72Mb/s wysyłania, kamera była wpięta bezpośrednio w router. Drugi (restauracja) transmitował obraz poprzez mobilny router LTE po sieci Wi-Fi. Miejsce w którym fizycznie znajduje się nasz serwer posiada łącze operatora kablowego 120Mb/s pobierania i 10Mb/s wysyłania.
Konfiguracja.

Przeprowadziłem trzy różne sposoby dodawania kamery do Surveillance Station, w zależności od sytuacji w jakiej chcemy monitorować. Tutaj odniosę się do miejsc w jakich kamera monitorowała.

1. Kamerę wpiąłem do routera firmowego w którym, przekierowałem porty. Takie same porty ustawiłem w kamerze za pomocą wbudowanego oprogramowania wewnętrznego. Następnie w kreatorze dodawania kamer wpisałem:
nazwę kamery -> IP zewnętrzne sieci -> Port -> Z listy wybrałem markę Foscam -> Z listy wybrałem model FI99826P V2 -> Format wideo: H.254 -> Format audio: G711 -> Nazwa użytkownika kamery: admin (lub jakąkolwiek ustawimy) -> Hasło do kamery

Obrazek
Następnie testujemy połączenie i dajemy zakończ.

2. W przypadku połączenia kamery poprzez Wi-Fi do rutera z internetem mobilnym LTE, sprawa była również bardzo łatwa za jednym wyjątkiem. Cała procedura wyglądała bardzo podobnie, lecz podłączenie do sieci Wi-Fi kamery wykonałem za pomocą przycisku WPS. Po wciśnięciu przycisku na kamerze dostajemy informację w języku angielskimi (damski głos) że protokół WPS jest włączony, następnie wciskamy przycisk na routerze i gotowe. Procedura w kreatorze dodawania kamery wygląda tak samo jak w przypadku punktu nr 1.
Teraz chciałem powiedzieć o wyjątku o którym wcześniej napisałem, a mianowicie aby przekierować porty z ruterów mobilnych (wszystkich operatorów telefonii komórkowej) trzeba wydać trochę grosza na płatną rozmowę z infolinią i uruchomić usługę upublicznienia adresu swojego routera (od 5 zł do 15 zł miesięcznie w zależności od operatora), później już idzie jak z płatka.


3. Tej konfiguracji nie poddaje testom ponieważ jest najprostszą na świecie: Foscam i Synology w jednej sieci logicznej. W przypadku takowej konfiguracji udajemy się do Surveillance Station włączamy kreator dodawania kamer wpisujemy nazwę kamery jej model i klikamy na lupkę przy wpisaniu adresu IP reszta dzieje się sama. Jeżeli kamera nie jest wspierana przez Sunology przechodzimy do zakładki ONVIF i wyszukujemy kamerę. W naszym przypadku nie będzie z tym problemy ponieważ nasz NAS ma w bazie praktycznie wszystkie kamery Foscam.
Po konfiguracji połączenia preferowanego przez nas zostaje nam skonfigurować parametry kamery, harmonogram nagrań oraz to co ma rejestrować. Z tej okazji nagrałem krótki filmik który przedstawiam opis funkcji podstawowych.



Jakość obrazu.

Na podstawie poniższych zrzutów obrazu z Surveillance Station opowiem o jakości obrazu.

Obrazek

Obraz jest ostry w bliskich jak i dalekich fragmentach wykonanego Snapschot`a. Na pierwszy rzut oka widać jak linie które powinny być proste, są pozakrzywiane i schodzą się od zewnątrz zdjęcia do środka. Jest to efektem zastosowania soczewki typu „rybie oko”, taki zabieg poszerzył kąty widzenia Foscama. Zastosowany obiektyw jest jasny bo aż F:1,8, pomimo pozoru w dzień nierobi nam to żadnej różnicy bo i tak jest jasno, lecz w nocy w połączeniu z jedenastoma diodami IR ma duże znaczenie.

Poniżej pokazuje jak kamera widzi w nocy z odległości 2,5metra:
Obrazek

I podobna sceneria lecz kamera patrzy już na odległość 9-ciu metrów:
Obrazek

To zdjęcie pokazuje nam jak świetnie radzi sobie w całkowitej ciemności Foscam FI9826p.
Poniżej załączam nocny filmik z monitorowanej restauracji.



Powyższy filmik ukazuje nam stabilne działanie na łączu LTE mobilnego internetu i bardzo dobrą jakość rejestrowanego obrazu przez DS216j. Zarejestrowany obraz z restauracji daje nam jeszcze jedną ważną informację, mikrofon wbudowany w kamerę jest naprawdę czuły. Dowodem na to jest słyszalny dźwięk działającej lodówki, która jest w kuchni oddalonej o około 12 metrów.
Test dźwięku dwu kierunkowego



Filmik ukazuje moją próbę dźwięku dwu kierunkowego za pomocą testowanej kamery. Niestety lub „stety” znów wyszła bardzo dobra czułość mikrofonu, siedząc w pokoju obok i mówiąc „Test dźwięku dwu kierunkowego” słyszymy echo co oznacza że, mówiąc te słowa kamera nas usłyszała.
Generalnie funkcja działa bardzo dobrze i ma bardzo wiele zastosowań. Na przykład można zrobić konferencje między oddziałami firmy, przy kontroli rodzicielskiej można porozmawiać ze swoją pociechą, czy też najzwyczajniej w świecie przekazywać instrukcje pracownika nie będąc w firmie.

Komendy PTZ wyzwalane z Surveillance Station są dobrze przyjmowana przez kamerę i w zależności od posiadanego łącza internetowego reagują natychmiastowo lub z lekkim opóźnieniem. Oprogramowanie Synology pozwala na dodawanie tras patrolowania kamery i ta funkcja działa bez zarzutu. Jedynym małym minusem jest słyszalna praca kamery przy jej ruchu , przybliżaniu i oddalaniu obrazu. Poniżej załączam filmik przedstawiający ten minus.



Podsumowując.

W dziedzinie monitoringu przemysłowego, rozwiązań do firm jak i domowego korzystania z rozwiązań jakie daje nam serwer NAS DS216j firmy Synology dzieli nas tylko wyobraźnia. Zastosowania jako domowe centrum rozrywki, chmury, zabezpieczenia newralgicznych danych cyfrowych i podwyższenie bezpieczeństwa w postaci monitoringu czy też kontroli dostępu wyżej opisywany sprzęt jest nie do zastąpienia. Testując oby dwa urządzenia zobaczyłem bardzo dużo możliwości i zastosowań tego typu sprzętu, lecz w parę jest ciężko je wszystkie opisać. Kamera FI9826p w połączeniu z DS216j daje nam możliwość wykorzystania wielu scenariuszy monitorowania obiektów, biur, restauracji czy też naszych domostw. Młodszy brat modelu DS215j jest o 40% szybszy w odczycie i około 60% szybszy w zapisie z obsługą pełnego szyfrowania danych. Dlatego też obsługa monitoringu czy zabezpieczenia danych staje się komfortowa i przyjazna dla użytkownika.

Pozdrawiam
bochen
Pozdrawiam
Bochen
------------------------------------------------------------
DS1515+6GB RAM mod //DSM 6.2-23739 Update 2
DS216j mod//DSM 6.2-23739 Update 2
Obrazek
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: krissos »

Widzę że wyciągnąłeś wnioski z braków u kolegów Gratulacje. Z tej recenzji można się dowiedzieć i zobaczyć to wszystko co mi było potrzebne.

Natapatalkane z z5
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: Zoltar »

@krissos Ponawiam pytanie - czemu sam nie uczestniczyłeś w testach? Mógłbyś sam zweryfikować i zobaczyć to co jest Tobie potrzebne.
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: krissos »

@Zoltar nie kazdy mógł uczestniczyć Ilość użytkowników była ograniczona ;)

Natapatalkane z z5
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: Zoltar »

Uczestniczyć mógł każdy ale wybrano tylko 5 osób. Rozumiem, że zgłosiłeś się ale Ciebie nie wybrali?
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2740
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: mikhnal »

Należy Wam się sprostowanie: po zawirowaniach ze sprzętem (niestety) opisy mogły zrobić trzy osoby.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: krissos »

@Zoltar Jak zobaczyłem ogłoszenie na forum to już za późno było na reakcję :(
A jak będą następne i zdążę to się zgłoszę :)

Natapatalkane z z5
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: Zoltar »

Koniecznie zgłoś się, dzięki temu inni też będą mogli "oceniać" Twoje recenzje :)
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: krissos »

Zgłosić się, a dostać to pewnie daleka droga ;)
Co do "oceny" to moje zdanie poparli też inni użytkownicy więc chyba trochę miałem racji ;)

PS. Jak chcesz zobaczyć moje recenzje to jak będę miał serwer to Ci podeślę link i przeczytasz. Nawet będziesz mógł skomentować :D

Natapatalkane z z5
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Recenzja Synology DS216j oraz Foscam FI9826p

Post autor: Zoltar »

Hmmm... jak to mówią - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :) To, że inni przyznali Ci rację to nie znaczy że ją masz w kontekście oceny tych recenzji :) Rozumiem, że miałeś pewne oczekiwania co do treści tych recenzji ale musisz pamiętać, że te oczekiwania niestety nie są zbieżne z zadaniem jakie postawiono przed testerami. Pisałeś, że nie zostałeś przekonany do zakupu tego sprzętu ale przecież nie to było celem recenzji. Pisałeś, że chciałbyś zobaczyć filmy, zrzuty ekranów itp. Owszem, całkowicie to rozumiem ale pamiętaj, że nie takie zadanie było postawione przed testerami. Pisałeś, żeby napisać wady i zalety - wydaje mi się, że to zostało napisane. Oczekiwałeś porównania z innymi - jak mogliśmy porównać, skoro dostaliśmy do testów tylko jedną kamerę? Jeśli ktoś ma z czym to porównuje ale jeśli nie ma to jak to zrobić? Każdy z trzech testerów porównał testowany NAS z tym posiadanym ale skoro kamera była jedna to jak to porównać? My jako testerzy mieliśmy napisać jak SS pomaga nam w monitoringu, mieliśmy zaproponować pewne scenariusze działania i napisać recenzje zgodnie z tymi scenariuszami. Mieliśmy opisać wykorzystanie wybranych funkcji i wydaje mi się, że każdy z nas to zrobił. Mogę się domyślać, że osoby czytające recenzję chciałyby przeczytać coś innego ale trudno jest wszystkich zadowolić a przede wszystkim wydaje mi się, że niesprawiedliwe jest ocenianie recenzji pisząc, że coś nie zostało w niej zawarte skoro wcale nie miało być zawarte.
Ja ze swojej strony mogę napisać tyle, że w mojej recenzji starałem się napisać co przetestuje i wydaje mi się, że to zrobiłem. Na tyle na ile było to możliwe zamieściłem zdjęcia, żeby porównać jakość obrazu przy trzech różnych rodzajach oświetlenia. Film? Hmmm... myślałem o tym żeby go zamieścić ale nie zrobiłem tego z dwóch powodów - po pierwsze wielkość filmu może być problemem aby go gdzieś zamieścić a po drugie prywatność, robiłem testy w domu i wolałbym żeby nie był on udostępniony szerszej publice a szczególnie żeby nie zaczął żyć swoim życiem.
Tak więc prośba do oceniających nasze recenzje aby nie oceniać ich pod kątem swoich oczekiwań lecz pod kątem zrealizowania zadań, które przed nami postawiono.
A tak poza tym to jeśli ktoś chciałby poznać inne funkcje tej kamery czy też NAS'a (nie opisane w recenzjach) to tak po koleżeńsku jestem otwarty - jeśli będę w stanie coś dla Was sprawdzić to postaram się to zrobić tylko niech to nie ma wpływu na ocenę naszych recenzji :)
Myślę, że za bardzo nie wyskoczę przed orkiestrę jeśli zaproponuję aby czytelnicy zebrali swoje oczekiwania czy też pytania i poprosili nas testerów o odpowiedzi - ja mogę zadeklarować że jak będę w stanie to na nie odpowiem.
ODPOWIEDZ