SSL VPN przez VPN Plus serwer problem z DNS na Mac OS

ODPOWIEDZ
GoRo3
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: pt lut 24, 2017 11:04 am

SSL VPN przez VPN Plus serwer problem z DNS na Mac OS

Post autor: GoRo3 »

Cześć

Jestem użytkownikiem Synology, który postanowił "ujawnić się" na forum :) W związku z tym Witaj świecie, Witajcie użytkownicy szacownego forum :)

Postanowiłem napisać gdyż nie udało mi się odnaleźć miejsca gdzie mogę zgłosić wykryte bugi w SRM a dokładniej a aplikacji VPN Plus - chociaż szczerze długo nie szukałem.

Do rzeczy:

Wczoraj aktualizowałem SRM oraz paczkę VPN plus do najnowszej wersji. Według producenta ma ona teraz wspierać urządzenia z MacOs dla VPN SSL, i tak faktycznie jest ale z pewnym zastrzeżeniem.

Po zalogowaniu się pod adres SSl VPN i pobraniu programu konfiguracyjnego oraz uruchomieniu VPN, zmieni się adres DNS w naszych ustawieniach sieciowych na obecnie przydzielany przez DHCP. Jednak kiedy postanowimy zakończyć pracę poprzez VPN adres DNS pozostanie dalej taki jaki przydziela nam obecna sieć. Niby nic ale program ustawia ten adres "na sztywno" co powoduje że późniejsza zmiana sieci odetnie nas od dostępu do internetu, ponieważ DHCP przydzieli nam adresu z puli, ale adres DNS pozostanie ze starej sieci - czytaj brak internetu.

Dla przykładu:

-Logujemy się do SSL VPN w sieci gdzie mamy adres IP X - 192.168.10.10, a adres DNS na routerze to jest 192.168.1.1 (dla przykładu).
- Pracujemy ile tam nam trzeba, po czym postanawiamy rozłączyć się z VPN.

- Przechodzimy np. do innego biura gdzie jest sieć Y i powinniśmy otrzymać następujące adresy IP - 192.168.1.10; DNS - 8.8.8.8

I niestety nasz adres DNS nie ulegnie automatycznej zmianie bo jest zablokowany przez programik od Synology. Komputer dalej będzie szukał serwera 192.168.1.1

Ja to odkryłem wczoraj, może ktoś z Was będzie miał taki problem. Na Macu w ustawieniach sieci należy usunąć adresy DNS i wtedy system automatycznie pobierze adres od routera. Czy tak jest na Windows to nie wiem.

Może ktoś z Was to potwierdzić, że nie tylko ja mam taki problem? Jeśli tak faktycznie jest to może Synology to tutaj zobaczy i zrobi łatkę. Moim zdaniem w momencie rozłączenia się z VPN SSL, System powinien znowu z automatu zaciągać adres DNS.

Pozdrawiam!
DS 115J - 2TB
Router RT - 1900AC
ODPOWIEDZ