Multimedia na routerze

Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Multimedia na routerze

Post autor: BWaliszewski »

Jeszcze jedna zagwozdka dla Was na wieczór :-)

Na serwerze mam Audio Station, a w nim kolekcję swoich płyta CD. Wsiadając do samochodu podłączam się DS Audio w telefonie do serwera, i po Bluetooth'e do systemu audio... i jadę w świat.

Mojej niewieście chciałbym zrobić to samo - ale z routera... no ale jak, skoro nie mogę na nim założyć Audio Station. Niby jest Serwer Multimediów, są katalogi MUSIC, PHOTO, VIDEO - tylko czym to ugryźć? Jakiś odtwarzacz DLNA w Androidzie?

Ktoś z Was to przećwiczył?

Dobrej nocy wszystkim :-)
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
Awatar użytkownika
lepian
Wtajemniczony
Posty: 160
Rejestracja: wt paź 25, 2016 2:46 am
Lokalizacja: W-wa

Re: Multimedia na routerze

Post autor: lepian »

Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Multimedia na routerze

Post autor: BWaliszewski »

Trochę kombinuje z KODI jako odtwarzaczem - ale i tak to jest kobyła, która przerasta niezbyt zaawansowane niewieście potrzeby ;-) Wiesz, to ma być "włączam i działa". Więc KODI, choć niezłe, to odpada, bo wymaga więcej "przyciśnięć" niż uruchomienie nawigacji google. Sprawdzę to co proponujesz - wygląda dobrze.
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Multimedia na routerze

Post autor: stanley99 »

BWaliszewski pisze: Mojej niewieście chciałbym zrobić to samo - ale z routera... no ale jak, skoro nie mogę na nim założyć Audio Station. Niby jest Serwer Multimediów, są katalogi MUSIC, PHOTO, VIDEO - tylko czym to ugryźć? Jakiś odtwarzacz DLNA w Androidzie?
Trochę nie rozumiem problemu. Nie możesz po prostu niewieście zainstalować DS Audio i dać dostęp do Synka?
Ostatnio zmieniony wt sty 31, 2017 12:28 pm przez stanley99, łącznie zmieniany 1 raz.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Multimedia na routerze

Post autor: BWaliszewski »

Stanley99 - do mnie wystarczy powiedzieć raz, a tu aż trzy posty poleciały ;-)

Próbowałem zrobić tak jak napisałeś - bardziej z ciekawości niż z nadzieją, że zadziała. Wiedziałem, że to próba skazana na niepowodzenie, ponieważ DS Audio szuka aplikacji AUDIO STATION, a takowej na routerze zainstalować NIE MOOOOŻNA :-)
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Multimedia na routerze

Post autor: stanley99 »

BWaliszewski pisze:Stanley99 - do mnie wystarczy powiedzieć raz, a tu aż trzy posty poleciały ;-)
Coś zmuliło forum - już pousuwałem... ;)
ponieważ DS Audio szuka aplikacji AUDIO STATION, a takowej na routerze zainstalować NIE MOOOOŻNA :-)
Okej, ale z pierwszego postu zrozumiałem, że prócz routera posiadasz także serwer NAS Synology, na nim postawione AudioStation, z którego streamujesz muzę do DS Audio zainstalowanego w telefonie, przebywając np. w samochodzie jadącym w świat ;) Czy jest jakaś przeszkoda, aby uczynić taki sam dostęp do NAS-a na niewieścim telefonie? No chyba, że macie, że tak napiszę: rozdzielność serwerową...
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Multimedia na routerze

Post autor: BWaliszewski »

Mamy rozdzielność serwerową, która wynika z faktu, że płeć niewieścia gubi się w gąszczu mojego ładu. Wobec powyższego uznałem, że Jej ulubione płyty zgram na pendriva podłączonego do routera, jest tam serwer DLNA - więc w teorii powinno to jakoś zadziałać. Muszę tylko do tej teorii jakoś nagiąć rzeczywistość ;-)

Jest jeszcze drugie rozwiązanie - biblioteka osobista, która pozwala na stworzenie indywidualnych zbiorów [nie tylko muzyki, bo również plików video czy np.: stron www], dla każdego użytkownika. Ma to również swoje wady i generuje problemy, których wolałbym uniknąć :-)
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Multimedia na routerze

Post autor: mikhnal »

Ale i tak w sumie drugie rozwiązanie jest najlepsze ze wszystkich.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Multimedia na routerze

Post autor: BWaliszewski »

Właśnie takiej odpowiedzi obawiałem się najbardziej... ;-)

Tak czy siak - po coś ten serwer multimediów do tego routera dali. Telewizor Szajsunga, Dune oraz odtwarzacz audio Yamahy - widzą udostępnione zasoby. Więc zaprę się i to uruchomię to na androidzie... czuje, że przecieram dla potomnych nowy szlak!
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
stanley99
Zawsze On-Line
Posty: 430
Rejestracja: śr mar 30, 2016 7:22 am
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Multimedia na routerze

Post autor: stanley99 »

BWaliszewski pisze:Właśnie takiej odpowiedzi obawiałem się najbardziej... ;-)

Tak czy siak - po coś ten serwer multimediów do tego routera dali. Telewizor Szajsunga, Dune oraz odtwarzacz audio Yamahy - widzą udostępnione zasoby. Więc zaprę się i to uruchomię to <...>
Co prawda nie mam routera Synology, ani żadnego innego z opcją wbudowanego serwera DLNA (choć wiem, że w przyrodzie istnieją), ale przecież takowy serwer (DLNA, czy jak kto woli Multimediów) jest przecież dostępny na NAS. Dla mnie jest to niepotrzebne mnożenie bytów, zarówno ze względu na kolejny serwer (DLNA) w sieci, kolejne oprogramowanie klienckie do "naumienia" i "utrzymywania" (np. wspomniany Kodi, czy BubbleuPnP, jak wywnioskowałem z pierwszego postu dobrze znasz i posługujesz się DS Audio), jak i, że tak napiszę: niepotrzebne rozproszenie i powielanie danych. Nie wiem jaki cel Ci przyświecał przy zakupie NAS, ale dla mnie podstawowym była własnie "centralizacja" przechowywania moich danych, m.in. multimediów, pewnych dokumentów. Przedtem bywały rozproszone na kilku urządzeniach, komputerach, laptopach, telefonach, tabletach, itp. Teraz wiem, że "leżą" w jednym miejscu oraz mogą być udostępniane na wiele sposobów (lub patrząc na sprawę odwrotnie: mogę uzyskać dostęp w różny sposób).

Wracając do meritum: uważam w najprostszej odmianie wystarczy na NAS-ie utworzyć nowy katalog i wrzucić tam ulubioną muzykę niewiasty. Następnie ten folder zaindeksować w "Bibliotece multimediów", np. pod nazwą "Muza Niewiasty". Będzie widoczny zarówno w DS Audio/Audiostation jak w wspomnianym sprzęcie/oprogramowaniu obsługującym DLNA (smart-telewizory, odtwarzacze sieciowe, BubbleuPnP, Kodi, etc.). Wystarczy tylko naumieć niewiastę wchodzić i poruszać się po tym folderze (w DS Audio na ten przykład jest opcja widoku folderów). No niestety, coś musi się naumieć ;)

Jeszcze jedna moim zdaniem zaleta udostępniania z NAS-a: przy odpowiedniej konfiguracji można mieć dostęp do swoich zasobów z zewnątrz. Zresztą jeśli dobrze odczytałem pierwszy post z tej możliwości korzystasz (przez DS Audio). DLNA nie można udostępniać poza sieć lokalną, przynajmniej ja nie potrafię. A być może niewiastę też kiedyś najdzie nagła ochota posłuchać swojej muzy poza domem? Wiadomo - kobieta zmienną jest ;)

P.S.: Biblioteki osobistej nie ćwiczyłem.
EDIT
Jeszcze a'propos:
BWaliszewski pisze:Tak czy siak - po coś ten serwer multimediów do tego routera dali.
Moim zdaniem dali głownie dla tych, co nie mają NAS. Taki trochę "bieda-serwer". Może dali i dlatego, że konkurencja z podobnej półki ma, to i "nasz" musi mieć.
DS214play | DSM 6.2.4-2556 Update 5
RT2600ac
Człowiek nabiera doświadczenia z wiekiem. Szkoda tylko, że jest to wieko od trumny.
ODPOWIEDZ