VPN i NAS dobór sprzętu pytania laika

ODPOWIEDZ
turczy
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: pn lut 20, 2017 6:19 pm

VPN i NAS dobór sprzętu pytania laika

Post autor: turczy »

Witam
Próbuję uporządkować smietnik jaki wytworzył się w mojej firmie i mam nadzieję ,że przy Waszej pomocy mi się uda.
Stan Obecny:
Są dwie lokalizacje Dom i Zakład
W zakładzie:
Serwer (zwykły pc na którym nikt nie pracuje, raid 1), stacja, router jakiś tani d link. Łacze - internet radiowy (stałe ip)
W domu:
2 komputery, TV, trochę lepszy router d link połaczenie trochę gorsze dynamiczny IP
Do tego oczywiście jakieś telefony, drukarki bezprzewodowe, ruch na łaczach nie jest zbyt wielki (czasem jakiś torrent w domu)
Na serwerze zainstalowana jest baza SQL programu biurowego podłączone są maksymalnie 2 stacje na raz.
W chwili obecnej połączenie VPN realizowane jest przez windows. (nie jestem zadowolony ze stabilności tego rozwiązania. Czasem połaczenie się zawiesza, raczej nie jest to problem dostawcy internetu), szybkość tego rozwiązania pozostawia też sporo do życzenia. Kopia zapasowa- serwer zatrzymuje w nocy bazę i dokonuje backupu samej bazy do katalogu google drive - powinno się to synchronizować. Czasem działa, a czasem dopiero wejście przez pulpit zdalny na serwer uruchamia synchronizację.

Tak jest. A jak chciałbym, żeby było:

VPN zrealizowane sprzętowo - na poziomie routera najlepiej na sztywno, żebym nie musiał o tym myśleć (jeśli miało by to mocno ograniczać w domu przepustowość internetu można pomyśleć nad logowaniem i wylogowywaniem.
Dwie stacje z domu podłączone jednocześnie do serwera. W chwili obecnej niemożliwe.
Bakup - najlepiej obraz dysku serwera raz dziennie przesyłany do NAS które stoi w DOMU (powiedzmy 5 ostatnich kopii)
Każda stacja - backup konkretnie wskazanych katalogów do NAS który stoi w domu.
NAS - ok 5TB miejsca na początek potem rozszerzenie do 10 lub więcej w razie potrzeby ( Raid który w razie awarii jednego dysku nie położy danych), przesyłanie filmów na telewizor (lg Web OS2 jeśli to ma znaczenie). Folder z plikami na NAS , który byłby dostępny przez internet.
Zamierzam też w przyszłości postawić małą stronę internetową dla znajomych. Blog ze zdjęciami

Pytanie. czy to się da zrobić na sprzęcie Synology. Jeśli tak jaki sprzęt polecacie... Czy przeciętny użytkownik jest to w stanie samemu skonfigurować z niewielką pomocą, czy musi wzywać fachowca.
ODPOWIEDZ