Jaki polecacie dysk twardy?

Czacha
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: wt mar 15, 2016 8:50 pm

Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: Czacha »

Witam wszystkich.
Od niedawna posiadam DS215j. Na razie pracuje w nim dysk Samsunga 1TB z serii Green odzyskany z dysku zewnętrznego sygnowanego logiem Verbatim. Obawiam się, że nie jest to najlepszy wybór do serwera, pojemność też nie powala obecnie... Myślę zatem o nowym dysku o pojemności 4TB. Na rynku zostały już obecnie chyba tylko dwie firmy produkujące dyski twarde. Najpopularniejszy w tego typu rozwiązaniach jest WD RED. Kosztuje okolo 750 zł. Za stówkę mniej można kupić Seagate NAS. Czy Seagate to obecnie gorszy wybór od WD?
Dyski tej klasy są podobno, w odróżnieniu od dysków desktopowych, przystosowane do pracy non stop. Jak natomiast znoszą przerwy w pracy? Czy częste włączanie i wyłączanie szkodzi im bardziej niż klasycznym dyskom?
Pozdrawiam.
jacek1008
Stały Bywalec
Posty: 259
Rejestracja: sob mar 05, 2016 3:18 pm

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: jacek1008 »

U mnie w serwerze pracują dwa Greeny z WD i nic sie nie dzieje... już 2 lata.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: WILU »

Czacha pisze:Najpopularniejszy w tego typu rozwiązaniach jest WD RED. Kosztuje okolo 750 zł. Za stówkę mniej można kupić Seagate NAS. Czy Seagate to obecnie gorszy wybór od WD?
czy gorszy? raczej nie. w ostatnim raporcie opublikowanym przez dużą firmę hostingową dyski WD Red wypadły bardzo słabo (choć akurat mogła o być jakaś wadliwa seria).
Czacha pisze: Dyski tej klasy są podobno, w odróżnieniu od dysków desktopowych, przystosowane do pracy non stop.
nie podobno a na pewno ;)
Czacha pisze: Jak natomiast znoszą przerwy w pracy? Czy częste włączanie i wyłączanie szkodzi im bardziej niż klasycznym dyskom?
każdym w jakiś sposób szkodzi. dyski przeznaczone do NAS / serwerów mają zazwyczaj wyższy współczynnik cykli start/stop (np w dyskach klasy enterprise - WD Re (nie Red!) wynosi on 300000).
moja rada - odpuść sobie dyski WD Red a rozglądnij się za WD Red Pro (wyższa prędkość obrotowa, dłuższa gwarancja, czujnik wibracji) lub nawet WD Se (dyski klasy enterprise, wydajne i wytrzymałe).
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: mikhnal »

A ja przewrotnie zaproponuję dyski HGST. W standardzie mają to, co oferuje WD Red Pro.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: Przemuss »

@WILU wszystko zależy do jakich zastosowań będą używane te dyski. Jak tylko do przechowywania domowych materiałów, nie będą non stop rzeźbione to i green wystarczy.
Osobiście do domowego serwera z czystym sumieniem mogę polecić dyski do monitoringu:
- Seagate Surveillance 4TB, SATA-III, 64MB
- Seagate SV35 3TB, SATA-III, 64MB
- Seagate Pipeline HD 5900 3TB, SATA-III, 64MB, NCQ
Ostatnie z wymienionych mam w w firmowym serwerze tyle że serię HD.2 1TB gdzie aktualnie mają 34876 przepracowanych godzin.
D1.PNG
Dyski do monitoringu są tańsze od dysków dedykowanych do NAS a tym bardziej od dysków WD Pro.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Czacha
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: wt mar 15, 2016 8:50 pm

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: Czacha »

Dzięki za odpowiedzi.
Szczerze mówiąc, to dysk Red jest już w górnej granicy mojego budżetu przeznaczonego na zakup dysku, zatem wyższe modele raczej odpadają. Tym bardziej, że wydajność nie jest dla mnie kluczowa, dysk służył będzie przede wszystkim jako magazyn.
Planuję kupić na razie jeden dysk większy, za jakieś dwa lata dołożyć drugi lustrzany.
Myślałem o Seagate NAS 4TB w cenie około 660 zł. Czy to będzie dobry wybór? Czy może za te pieniądze kupię coś lepszego?
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: Przemuss »

W tym sklepie często się zaopatruje http://www.gral.pl/Seagate+4TB+Surveill ... g_680.html
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: WILU »

Przemuss pisze:@WILU wszystko zależy do jakich zastosowań będą używane te dyski. Jak tylko do przechowywania domowych materiałów, nie będą non stop rzeźbione to i green wystarczy.
sam w jednym z serwerów mam dyski WD Green w RAID-6 i dają radę (już prawie 40tyś godzin przepracowane) ale nie uważam ich za dobry wybór do NAS-a. gdyby nie RAID-6 i regularny conocny backup danych to już dawno bym je wymienił.
Przemuss pisze: Osobiście do domowego serwera z czystym sumieniem mogę polecić dyski do monitoringu:
....
Dyski do monitoringu są tańsze od dysków dedykowanych do NAS a tym bardziej od dysków WD Pro.
dość ryzykowna sprawa. w dyskach do monitoringu nacisk kładziony jest na to by w czasie rejestracji materiału wideo obraz był nagrywany płynnie, nawet kosztem integralności danych (jest tam wykorzystywane jakieś rozszerzenie standardu ATA, które w standardowych dyskach jest nieaktywne). i właśnie podobno przez to rozszerzenie nie są one zalecane do przechowywania regularnych danych, gdyż w stanie dużego obciążenia mogą nawet powodować utratę danych. swego czasu była nawet dyskusja na ten temat na forum WD i angielskim forum Synology.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: Przemuss »

WILU pisze: i właśnie podobno
i wszystko w temacie.
Używam te dyski od lat i nie odnotowałem żadnego problemu ( RAID5, RAID10 i RAID6.) :)
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki polecacie dysk twardy?

Post autor: WILU »

tu link do dyskusji na forum Synology: do poczytania
wytłumaczenie problemu wydaje mi się dość logiczne i spójne.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
ODPOWIEDZ