WD Purple w domowym NAsie.

Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: Krzys »

Witam szanownych forumowiczów, czy ktoś tutaj używa dysków WD Purple w swoim domowym NASie ale nie robi on za monitoring ?
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: Zoltar »

Chodzi Tobie konkretnie o WD Purple czy też ogólnie o dysk przeznaczony do monitoringu?
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: Krzys »

W cenie 4TB REDa można kupić 6TB Purplea i jeszcze zostanie na piwo, nowy dysk ale od osoby prywatnej. Gwarancja i tak jest po numerze seryjnym. Za REDem przemawia kultura pracy 5400 robi swoje, za Purple 2TB więcej na pliki.

Mój NAS ma ustawioną hibernację oraz harmonogram gdzie na godzinę dziennie się wyłącza. Zastanawiam się czy Purple nie jest zbyt głośny jak na domowego NASa i czy częsty start/stop nie będzie męczył dysku przystosowanego do ciągłej pracy.

Widzę 3 opcję:
Tania - HGST HITACHI 3TB HUS724030ALE641 Ultrastar 7K4000
Średnia - WD Purple 60PURZ (550) lub WD40PURZ(400)
Droga - WD RED 4TB
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: wlodekh »

Krzys pisze:Mój NAS ma ustawioną hibernację oraz harmonogram gdzie na godzinę dziennie się wyłącza.
Wielu ludzi nie poleca hibernacji, a wyłączanie tylko na 1 godzinę dziennie jest też bez sensu z punktu widzenia żywotności dysku.
Używam WD Purple 6TB, wcześniej miałem WD RED 4TB. Nie wgłębiałem się za bardzo w SMART, ale jeśli chodzi o kulturę pracy to nie widzę różnicy, inna sprawa, że NAS stoi w osobnym pomieszczeniu. Lepiej jednak żebyś poczekał na opinie mądrzejszych ode mnie.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: Krzys »

Z wyłączeniem NASa chodzi tylko i wyłącznie o to że mam problem z zasypianiem, zrobiłem sobie okienko bym mógł w tym czacie zasnąć.
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: WILU »

RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: Krzys »

Dziękuje za link, teraz wszytko jasne.
Zamykam.
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
look12
Zawsze On-Line
Posty: 514
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: look12 »

Krzys pisze:Witam szanownych forumowiczów, czy ktoś tutaj używa dysków WD Purple w swoim domowym NASie ale nie robi on za monitoring ?
Ja tak mam, działa bez zarzutu jest cichy i nie wydziela dużo ciepła.
Miałem też okazję używać HGST, jest szybki ale głośny, trzeba się trochę nagimnastykować aby obudowa nie przenosiła wibracji, jeżeli masz zamiar używać tuner tv i nagrywać na NAS'a to nie polecam HGST. Mnie potrafiło nagranie zakończyć się błedem.
Na WD Purple jest cisza, nigdy nie zaliczył wpadki przy nagrywaniu strumienia video.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: wlodekh »

Krzys pisze:Z wyłączeniem NASa chodzi tylko i wyłącznie o to że mam problem z zasypianiem, zrobiłem sobie okienko bym mógł w tym czacie zasnąć.
Fajne podejście :). Ciekawe czy masz spokojny sen (jak już zaśniesz) jeśli sobie uświadomisz, że powoli zarzynasz dysk. Ja bym na pewno nie spał błogim snem ;).
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
Awatar użytkownika
Krzys
Trochę Wie
Posty: 96
Rejestracja: sob gru 16, 2017 8:26 pm

Re: WD Purple w domowym NAsie.

Post autor: Krzys »

look12 pisze:
Krzys pisze:Witam szanownych forumowiczów, czy ktoś tutaj używa dysków WD Purple w swoim domowym NASie ale nie robi on za monitoring ?
Ja tak mam, działa bez zarzutu jest cichy i nie wydziela dużo ciepła.
Miałem też okazję używać HGST, jest szybki ale głośny, trzeba się trochę nagimnastykować aby obudowa nie przenosiła wibracji, jeżeli masz zamiar używać tuner tv i nagrywać na NAS'a to nie polecam HGST. Mnie potrafiło nagranie zakończyć się błedem.
Na WD Purple jest cisza, nigdy nie zaliczył wpadki przy nagrywaniu strumienia video.
Nie będę nagrywał nawet nie mam TV. Zdaje się na zasoby internetu :P Po kupnie synka wsadziłem do niego 1TB Samsunga lecz ten się posypał, teraz mam 1TB Seagate i śmiga elegancko, myślałem by kupić drugi ale tego modelu już nie ma w sprzedaży. Dysk jest ogólnie cichutki ale mocno przenosi wibracje i synek stojący na szafce wierci mi dziurę w głowie. Purple już sobie w sumie odpuściłem, link wyżej. Mam w garażu obudowy wyciszające do dysków 3,5' a w nich maty przypominające coś ala thermalpady, spróbuje jutro taką matę odkleić i podłoże pod NAS.

Prawdopodobnie kupię tę Toshibę 3TB i zobaczę jak to będzie pracować, jak nie będę zadowolony to przeznaczę ją na magazyn filmowy.
DS214Play + 2x Toshiba E300 3TB
DS916+ (8GB) + 4x WD RED 4TB
ODPOWIEDZ