Kilka pytań związanych z dyskami

jacek1008
Stały Bywalec
Posty: 259
Rejestracja: sob mar 05, 2016 3:18 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: jacek1008 »

Zgadza się, trochę kombinuję ale chcę zmienić Raid-5 na SHR i przy tej okazji może wymienić dyski na większe-4TB. Piszesz: " nawet jak je ustawisz jako JBOD to nadal będzie to trochę mało jak na potrzeby monitoringu", chodzi CI o pojemność magazynu danych czy o przepustowość zapisu danych z kamer? Ja ograniczyłem zapis każdej z 8 kamer do 100GB i kasowanie. Nie potrzebuję magazynować.
Natomiast interesuje mnie, czy może zrobić dwa wolumeny SHR, by monitoring szedł na dwóch Purplach a dostęp do innych danych różnie wykorzystywanych był na drugim wolumenie na Constellationach co będzie skutkowało też szybszym dostępem do tych danych. No i wtedy prędkości 5400 Purple i 7200 Constellationy nie "gryzły by" się. Chyba...
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

Swego czasu samo Synology odradzało SHR w zastosowaniach biznesowych. Nie wiem jakie jest aktualnie ich stanowisko.
Co do różnic między tymi dyskami jest duża. Jak sam zauważyłeś już pierwsza różnica jest w prędkości obrotowej co odbije się na wydajności.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: WILU »

jacek1008 pisze: Piszesz: " nawet jak je ustawisz jako JBOD to nadal będzie to trochę mało jak na potrzeby monitoringu", chodzi CI o pojemność magazynu danych czy o przepustowość zapisu danych z kamer? Ja ograniczyłem zapis każdej z 8 kamer do 100GB i kasowanie. Nie potrzebuję magazynować.
chodzi mi o pojemność, szczególnie że masz aż 8 kamer. można nałożyć ograniczenia i kasować dane monitoringu, ale... wg mnie gryzie się to z ideą monitoringu. uważam, iż minimalny czas na retencję danych powinien wynosić 14 dni, im więcej tym lepiej. niektóre nagrane sytuacje mogą być dla nas początkowe nieistotne, później się może okazać iż jest to ważny dowód na coś tam.
jacek1008 pisze: Natomiast interesuje mnie, czy może zrobić dwa wolumeny SHR, by monitoring szedł na dwóch Purplach a dostęp do innych danych różnie wykorzystywanych był na drugim wolumenie na Constellationach co będzie skutkowało też szybszym dostępem do tych danych.
odrębne woluminy na dane i monitoring to jak najbardziej właściwa droga. dobrym zwyczajem jest nieumieszczanie ważnych danych na dyskach które będą raz że obciążone ciągłym zapisem a dwa narażone na ciągłą fragmentację.
jacek1008 pisze:
No i wtedy prędkości 5400 Purple i 7200 Constellationy nie "gryzły by" się. Chyba...
a co się może gryźć? macierz będzie po prostu pracować tak szybko na ile pozwala najwolniejszy dysk. oczywiście zawsze optymalnie jest dobrać dyski tak by miały te same parametry (pojemność, prędkość obrotowa, cache).
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
jacek1008
Stały Bywalec
Posty: 259
Rejestracja: sob mar 05, 2016 3:18 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: jacek1008 »

Pozmieniałem dyski i raidy na SHR i taki to otrzymałem komunikat. Pierwszy wolumen -3 dyski-jest opisany jako "Lokalizacja na grupa dysków...." a drugi wolumen -2 dyski-tylko : "SHR, btrfs." Dlaczego?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: WILU »

zapewne masz utworzoną grupę dysków i stąd tak to wygląda. wpisz sobie "grupa dysków" w systemowego helpa - tam to jest wyjaśnione jaka jest różnica.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: Przemuss »

dobrym zwyczajem jest nieumieszczanie ważnych danych na dyskach które będą raz że obciążone ciągłym zapisem a dwa narażone na ciągłą fragmentację.
Nie wiem jak sprawa ma się przy monitoringu, ale przy syslogu DSM rzeźbi wszystkimi dyskami (utworzone 2 wolumeny).
Syslog.PNG
Dlaczego nie mam pojęcia.
Logi lądują na dyski 9 i 10 (RAID1), natomiast pozostałe to backup VM używane sporadycznie (RAID6). Dlaczego wolumen 1 jest używany nie mam pojęcia. Logi systemowe także przeniesione na wolumen 2.
Sądzę że przy monitoringu może być podobne zachowanie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
jacek1008
Stały Bywalec
Posty: 259
Rejestracja: sob mar 05, 2016 3:18 pm

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: jacek1008 »

Przy moim ustawieniu, jak wyżej, widzę że diody migają też grupowo 3 i 2 , więc wolumeny zapisują oddzielnie. Czy później nie przesyłają sobie danych tego nie wiem.
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: R70 »

Odkopię temat - może dostanę złotą łopatę ;)
Dyski Seagate Ironwolf to kontynuacja Seagate NAS. Ja korzystam ze starszej serii - NASów, z tego 3 mam z początkowej serii a 1 z ubiegłego roku. Okazuje się starsze dyski mają taką ilość parkowania głowicy, jaką start/stopów, natomiast ten najnowszy ma więcej parkowań niż włączeń. Zaniepokoiło mnie to, zacząłem szukać i okazuje się że nowsze dyski mają więcej trybów oszczędzania energii niż stare. O ile pamiętam przy dłuższej bezczynności parkują głowicę. Pewnie Ironwolf ma jeszcze bardziej rozbudowane tryby zarządzania energią stąd taki przyrost LCC
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Kilka pytań związanych z dyskami

Post autor: R70 »

Pojemności takie same jak tych "cichych" ?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ