Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

ODPOWIEDZ
Arti
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 03, 2016 10:40 pm

Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

Post autor: Arti »

Witam posiadam model Synology RS3614RPxs włożone zostały dwa dyski po 960GB SSD Kingston SEDC400S37960G. Na dyska założony został RAID 1 , ISCSI LUN poziomu bloku i stworzony został ISCSI Target. Synology jest połączony osobną kartą sieciową 10Gb/s z Serwerem fizycznym który także ma kartę sieciową 10 Gb/s i przyłączonym ISCSI Tergetem. Patrząc na testy i próby jakie przeprowadzałem jest bardzo słaba wydajność dysków. Dokładniej montując dyski fizycznie na Serwerze z Windows Server 2012 wydajność jest o połowę większa niż po zamontowaniu w Synology. Karty sieciowe spokojnie sobie dają radę ponieważ podczas testów sprawdzałem w Monitorze Zasobów Przepustowość ISCSI jak i użycie karty ogólne. Zagłębiając się dalej w temat doczytałem że może być problem z Pamięcią Podręczną którą włączyłem na Synology : Zarządzanie Przechowywaniem > HDD/SSD > Zakładka Ogólne i zaznaczyłem opcję "Włącz zapisywanie pamięci podręcznej" lecz także to nie pomogło. Czytając opis Pamięci podręcznej "jest obsługiwana z niektórymi dyskami". Walcząc dalej z tematem postanowiłem zrobić LUN-a z Pozimu Pliku bez RAID-u na podstawowym i podłączenie do ISCSI Targetu. Robiąc testy okazuje się że wydajność dysków znacznie wzrosła jest porównywalna prawie do dysków zamontowanych bezpośrednio w fizycznej maszynie. Stwierdziłem że Synology nie obsługuje Cache dla LUN-a z Poziomu Blokowego czy to możliwe? Czy może ktoś testował takie rozwiązanie na dyskach SSD? Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

Post autor: Przemuss »

Zdefiniuj zwrot "bardzo słaba wydajność".
Z moich testów wynika że poziom blokowy sprawował się gorzej niż plikowy na każdym poziomie RAID.
Kolejna rzecz to napisz nam czy te dyski SSD masz definiowane jako SSD Cache czy jako osobny wolumen. Z treści wynikają jakby obie te opcje, a nie jest to możliwe w DSM. Albo SSD Cache albo Wolumen. Chyba że 2 dyski na wolumen i 2 na cache...
Osobiście używałem iSCSI na poziomie plikowym + ssd cache (1 SSD) i była odczuwalna różnica przy odczycie najczęściej używanych plikach (głównie bazy danych).
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Arti
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 03, 2016 10:40 pm

Re: Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

Post autor: Arti »

Dyski zamontowane są w dwóch kieszeniach lecz nie są jako Cache, dyski SSD zostały zastąpione za dyski talerzowe w celu uzyskania większej wydajności i czasu dostępu. Na dyskach jest założony Grupa RAID 1, następnie utworzony został LUN Blokowy lecz wolumen nie jest zakładany żaden. Utworzony Target ISCSI został połączony z LUN-em Blokowym, następnie na maszynie fizycznej Serwerze 2012 został połączony z ISCSI Target utworzony na Synology. Windows widzi dysk jako fizyczny został z formatowany i utworzona partycja NTFS GUI. Po całej konfiguracji uruchamiam program do testów wydajności dysków AS SSD Benchmark, wyniki zamieszczam poniżej pierwsze zdjęcie przedstawia jeszcze ustawienie ogólne włączenie Pamięci Podręcznej dla wszystkich dysków ponieważ w pierwszym poście trochę nie zrozumiale wyjaśniłem o co chodzi. Drugie zdjęcie LUN Blokowy trzecie zdjęcie Wolumen Plikowy dla porównania że jest szybciej:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

Post autor: Przemuss »

Zmień tą grupę dysków na zwykły RAID. Ta grupa właściwie nic Ci nie daje a może sprawić same problemy.
Otwórz zwykły RAID1 następnie utwórz odpowiedni LUN plikowy. Ewentualnie utwórz typowy LUN blokowy tworząc RAID1 z tych dysków SSD.
Przy tworzeniu wolumenu masz możliwość zdefiniowania wielkości bloku. Domyślnie jest to 4Kb ale może warto zwiększyć np na 8?
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Arti
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 03, 2016 10:40 pm

Re: Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

Post autor: Arti »

Jak dokładniej pozbyć się tej Grupy RAID-u na zwykły RAID? Mogę tylko w tej Grupie tworzyć RAID nie bardzo rozumiem?
Nie bardzo chciałem tworzyć WOLUMEN Plikowy ponieważ trzeba określić system Plików: btrfs lub ext4 natomiast po podłączeniu ISCSI Target do Windowsa i formatowaniu dysku tworzy partycje NTFS. Czyli podsumowując dane znajdujące się na partycji windows ntfs Synology musi prze konwertować na swoje rozszerzenie, dobrze rozumiem ?
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

Post autor: Przemuss »

A w czym Ci przeszkadza system plików. Nie mam teraz dostępu do firmowego synka to bym sprawdził tworzenie LUN bezpośrednio na dyskach. I chyba tam nie tworzyła się grupa dysków, ale głowy nie dam.
http://www.sajdyk.pl/2014/10/synology-n ... i-lun.html
Tu pokazano jak utworzyć pojedynczy LUN (poziom blokowy) w RAID. Ty prawdopodobnie masz wiele LUN w RAID na poziomie grupowym.
Osobiście korzystam tylko z poziomu plikowego. Jego tego wiele plusów jak chociażby przenoszenie LUN między wolumenami. Niestety zmienia się przy przenoszeniu typ LUN z rozszerzonego na zwykły co za tym idzie LUN zajmuje całą zdefiniowaną powierzchnię na dysku.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Arti
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 03, 2016 10:40 pm

Re: Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

Post autor: Arti »

Chodzi głównie o to że jeśli umieściłbym Baze SQL na Systemie Plikowym to następuje prze konwertowanie plików ponieważ w Windowsie jest NTSFS a na Synology btrfs, co z mojego punktu widzenia może posypać bazę dlatego bardziej bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się mi System Blokowy.
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problemy z wydajnością SSD iSCSI LUN

Post autor: Przemuss »

Punkt widzenia zależy od puktu siedzenia.
Miałem ponad 2 lata bazy danych na dysku iscsi i nie odnotowalem ani jednego problemu.
Utwórz LUN odrazu blokowy. Minusem jest to że ten LUN zajmie całą powierzchnię utworzonego RAID-u.
I lepiej do jednego LUNa nie podczepiać wiele targetow.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ