Dyski SSD

Zablokowany
Arti
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 03, 2016 10:40 pm

Dyski SSD

Post autor: Arti »

Witam poszukuje rady lub odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Zacznę może od początku zamierzam zakupić dwa urządzenia SYNOLOGY z serii XS, chcę aby serwery pracowały w Klastrze, nie zależy mi na dużej pojemności lecz na bezawaryjności i jak największej wydajności IOPS. Urządzenia posłużą między innymi do magazynowania maszyn wirtualnych które będą postawione na serwerze fizycznym, serwer ten będzie spięty bezpośrednio z SYNOLOGY kartami 10Gb po ISCSI. Chcąc uzyskać możliwie jak największą wydajność zastanawiam się nad zakupem dysków SSD, lecz nie mam żadnej praktyki w stosowaniu dokładnie takich dysków w serwerze NAS, dokładniej chodzi mi o awaryjność, rzeczywistą wydajność itd. producenci SSD zachwalają dyski w postaci żywotności i 10letniej gwarancji. Zagłębiając się dalej w temat dysków wyszukałem iż pojawiają się również Dyski SSD Serwerowe które parametrami są identyczne jak SSD zwykłe. Czy take dyski są przystosowane do ciągłej pracy 24H tak jak dyski talerzowe do NAS? Interesuje mnie głównie pojemność 1T. Czy mieliście może styczność z takimi dyskami w serwerach NAS?
Czekam za jakimiś poradami Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Dyski SSD

Post autor: WILU »

osobiście nie używam dysków SSD w NAS bo nie mam takiej potrzeby i bardziej dla mnie liczy się pojemność niż prędkość, która i tak jest ograniczona przez interfejs sieciowy (dlatego wybieram dyski klasy datacenter takie jak WD RE), ALE wspomniane Ciebie dyski SSD serwerowe mają się tak samo względem tych konsumenckich jak wspomniane przeze mnie WD RE względem np popularnych WD Red.
To co je odróżnia to przede wszystkim rodzaj zastosowanych pamięci, jej "zapas" i warunki gwarancji. Dyski serwerowe muszą wytrzymać znacznie więcej cykli zapisu danych niż te desktopowe, zatem muszą mieć odpowiedni zapas pamięci by równomiernie rozłożyć jej wykorzystanie i zapewnić bezawaryjną pracę. Przyjrzyj się dyskom SSD Intela. Może cenowo nie są najatrakcyjniejsze ale cała reszta przemawia na ich korzyść.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Awatar użytkownika
lepian
Wtajemniczony
Posty: 160
Rejestracja: wt paź 25, 2016 2:46 am
Lokalizacja: W-wa

Re: Dyski SSD

Post autor: lepian »

Tak dyski serwerowe ssd są obliczone do większej ilości cykli zapisu. Synology promuje rozwiązania Kingstona.
Tu masz fajnie opisany temat https://www.kingston.com/pl/ssd/enterpr ... client_ssd
Co do zastosowania ssd rozważ użycie dysku ssd jako cache , i zwykłe dyski jako magazyn danych.
Arti
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 03, 2016 10:40 pm

Re: Dyski SSD

Post autor: Arti »

Super dzięki za szybką odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie z innej kategorii lecz nie będę otwierał nowego tematu poszukuję karty sieciowej 10GB do danego modelu serwera NAS RS3614RPxs. Zastanawiam się nad modelem Karty EMULEX OCe11102-NX 10GbE podanej u producenta Synology: http://sklep.synologic.pl/karta-sieciow ... p-182.html
Czy orientujecie się może czy dany model karty jest w pełni kompatybilny z tym modelem NAS, oraz czy można daną kartę zastosować również po drugiej stronie czyli w połączeniu np. z serwerem DELL PowerEdge 730? Z danych technicznych karty wynika że powinna współpracować z Windows Serwer lecz nie mam pewności czy może być zamontowana z dwóch stron. Dzięki wszystkim za odpowiedzi
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dyski SSD

Post autor: mikhnal »

Nowy problem = nowy temat, nie ma litości.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Zablokowany