Problem z wydajnością sieci przy włączonym NASie

ODPOWIEDZ
Ahelor
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: pt gru 18, 2015 6:22 pm

Problem z wydajnością sieci przy włączonym NASie

Post autor: Ahelor »

Cześć wszystkim.
Jestem posiadaczem NAS'a Synology DS214se z oprogramowaniem w wersji DSM 5.2-5644 Update 1. Od pewnego czasu borykam się z problemem mocno obciążonej sieci gdy włączony jest NAS. Na komputerach podpiętych do sieci internet chodzi znacznie wolniej. Przy wejściu na jakąkolwiek stronę trzeba czekać znacznie dłużej niż przy wyłączonym. Bardzo często zdarza się też że strony nie ładują się wcale i trzeba odświeżać przeglądarkę kilkukrotnie.

Co kilkanaście minut zdarza się także że transfer spada prawie do 0. Pingując np.: wp.pl z konsoli widać wtedy "Nie można było nawiązać połączenia". Jeśli pobieramy w tym momencie jakiś plik to czynność ta zostaje przerwana. Jeśli wyłączę NASa takie rzeczy nie dzieją się.

Wyłączyłem wszystkie usługi w "Centrum Pakietów". Upewniłem się że Download Station nic nie ściąga. I nic. Monitor zasobów pokazuje że nie jest wykonywany prawie żaden transfer (~5 KB/s wysyłanie/odbieranie).

Internet dostarcza mi UPC Business. Router posiadam następujący: Cisco EPC3925. Modyfikacji w okablowaniu oraz ustawieniach sieci nie wprowadzałem od bardzo dawna.

Wiecie co może być powodem opisanego problemu? Jest to bardzo denerwujące, ponieważ aby móc cokolwiek robić przez internet praktycznie muszę wyłączać NASa.
Z góry dziękuję za pomoc.
Unr3al2
Wtajemniczony
Posty: 212
Rejestracja: pt gru 11, 2015 11:01 am

Re: Problem z wydajnością sieci przy włączonym NASie

Post autor: Unr3al2 »

Ja obstawiam, że problemem będzie router.
Masz możliwość podłączenia drugiego routera i rozdzielenia sygnału przez ten drugi??
Nie mówię, że masz to robić na stałe ale np. pożyczyć od kogoś i sprawdzić.
QNAP TVS-471 / 6.1.3-15152-6 / 2x Segate 2TB RAID1 btrfs / 4GB RAM
DS918+ / DSM 6.2 / Segate 2TBx3/ SSD120GB / 8 GB RAM mod
DS710+ / DSM 4.2 / Segate 2TB / 2GB RAM mod
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z wydajnością sieci przy włączonym NASie

Post autor: mikhnal »

Albo switch 1Gb i do niego podpiąć.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
pbrud
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: pt gru 18, 2015 7:39 pm

Re: Problem z wydajnością sieci przy włączonym NASie

Post autor: pbrud »

Po jakiej zmianie pojawiły się problemy? Update oprogramowania czy coś innego?
--
pbrud
Awatar użytkownika
hisashi1150
Trochę Wie
Posty: 71
Rejestracja: wt gru 15, 2015 4:46 pm
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Problem z wydajnością sieci przy włączonym NASie

Post autor: hisashi1150 »

ja też miałem podobne cyrki gdy do swicha miałem podpięte 2 D's'y to po wyłączeniu któregoś szkak trafiał całą sieć i musiałem resetować router bo na lanie neta nie było wymieniłem swich na inny a dsa podłączyłem pod router bezpośrednio i wsio chodzi jak cza, więc u ciebie pewno router zdycha bo pewno nie wyrabia, kto wie czy m coś nie odbiło po jakim przepięciu na łączu czy po update softu..
Awatar użytkownika
Slartibartfast
Amator
Posty: 31
Rejestracja: śr gru 16, 2015 9:51 am

Re: Problem z wydajnością sieci przy włączonym NASie

Post autor: Slartibartfast »

Spróbuj zmienić na NAS [Panel sterowania\Sieć\Ogólne] preferowany serwer DNS na taki sam jak brama domyślna (router, np. 192.168.1.1) i wyzerować alternatywny DNS, potem restart synka.
DS216play +2x WD RED 3TB
ODPOWIEDZ