WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Kader
Amator
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 08, 2017 9:32 am

WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Kader »

Cześć,

W dniu wczorajszym, po zalogowaniu się do serwera zauważyłem, że zaczyna mi logować błędy bad sectorów. Z tego co czytałem na innych forach, zagranicznych kiedyś podobno był jakiś bug, który zgłaszał takie błędy a w rzeczywistości ich nie było. W związku z tym mam pytanie czy tym razem też może tak być? Jeśli nic nikomu o tym to przejdę do następnego problemu.

Po poczytaniu forów (tych samych zagranicznych) doradzano bym użyć narzędzia S.M.A.R.T. dostępnego w DSM, a najlepiej oprogramowania dostarczonego przez producenta dysku. Jak napisałem w temacie mam dysk WD RED NAS gdyż kiedyś specjalnie taki kupiłem. W ogóle dziwne jest to, że dysk dedykowany pod takie rozwiązania ma już bad sectory. Wracając jednak do meritum. Jeśli chodzi o narzędzie smart to zapuściłem test szczegółowy i zapuściłem go wczoraj i działał sobie nawet całą noc a kiedy włączyłem dzisiaj dalej było 90%. Wczoraj kiedy zaglądałem było też 90%. Postanowiłem przerwać proces (zwłaszcza, że wskazywał na początku iż to potrwa jakieś 262 minuty (!)) i chciałbym go podłączyć do komputera by sprawdzić to narzędziem dostarczonym przez WD. I tu smuteczek. Mam taką opcję w swojej obudowie podłączenia dysku (takie tam wystające gniazdo), które jest spięte via usb do płyty głównej. Niestety ten dysk jest widziany jako nieznane urządzenie i nic nie mogę zrobić. CO poniekąd jest oczywiste bo pewnie jest on formatowany pod DSM (o ile mi wiadomo są to jakieś partycje linuksowe?). Czy jest na to jakaś rada? Może ktoś próbował robić podobne rzeczy? Sądzę, że to jest (chyba) jakieś proste rozwiązanie niestety ani google (albo ja nie wiem jak to wyszukać) ani nic innego mi nie pomogło. Szukałem także tutaj na forum wpisując hasło bad sector ale także nic mi nie wyskoczyło. Mam nadzieję, że ktoś przetrwa przez ten mój opis. Z góry dzięki

ps. Dodam, że posiadam model DS 115
DS 115 WD RED 2 TB
Przemuss
Godfather
Posty: 1317
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Przemuss »

Chyba za dużo kombinujesz, albo czytasz nie odpowiednie treści.
No więc:
1. Pokaż nam SMART dysku (screen z DSM). Nie przypominam sobie by był jakikolwiek BUG w DSM.
2. Jak chcesz podpiąć pod kompa to tylko kablem SATA a nie USB.
3. Przeleć dysk nie z poziomu windowsa ale przy pomocy narzędzia WD bootowanego z CD/USB.
4. Polecam przelecieć dysk narzędziem MHDD (trzeba wyłączyć AHCI w BIOS by dysk został wykryty).
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Kader
Amator
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 08, 2017 9:32 am

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Kader »

Dzięki za szybką odpowiedź.

Czy to może być ten szybki SMART? Bo nie wiem czy pokazać już wynik działania (jeśli ten dokładny to muszę go zapuścić jeszcze raz), czy może samą diagnozę. Na stronie WD widzę tylko jakieś windowsowe narzędzia, żadnego bootowalnego jakoś nie dostrzegłem. O MHDD czytałem trochę ale się boję że coś popsuję ;)
DS 115 WD RED 2 TB
Przemuss
Godfather
Posty: 1317
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Przemuss »

Zarządzanie przechowywanie -> hdd/sdd/ -> wybrać dysk -> Informacje o kondycji -> Info SMART.
Rozciągnij to okno i zrób screen-a.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Kader
Amator
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 08, 2017 9:32 am

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Kader »

Ok tak zrobię, póki co udało mi się podpiąć pod sata dysk i skanuję go tym programem dostarczonym przez WD. Zostało mi ostatnie 30 min zobaczę co to coś wypluje. Podobno umożliwia naprawę bad sectorów jak znajdzie pytanie czy robić to tą metodą czy nie i czy mi nie "zaora" danych choć w teorii jakby co to powinien wyrzucić jakieś ostrzeżenie ;)

ps. co do tego print'a to wystarczy po przeskanowaniu tym szybkim testem, czy mam zapuścić ten mega długi?

EDIT:
Załączam print screen z szybkiego testu na ten moment. Zapuszczę jeszcze dzisiaj test szczegółowy i poczekam aż się skończy i też wstawię wynik. Generalnie cały czas są monity o ten bad sector. Rozpocząłem proces backupu danych jakie tam miałem. Generalnie dysk jest jeszcze na gwarancji. Po testach narzędziem WD wyszły bad sectory, była tam opcja naprawy tych bad sectorów ale skoro na gwarancji to może lepiej oddać. Podobno wysyłają nowy.
test_smart.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
DS 115 WD RED 2 TB
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2739
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: mikhnal »

Dysk się psuje, ma realokowane sektory, aż 324.
Miałeś włączone usypianie dysku, prawda?
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 5
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Przemuss
Godfather
Posty: 1317
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Przemuss »

Szykuj kasę na nowy dysk. Z tego już nic nie będzie.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Kader
Amator
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 08, 2017 9:32 am

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Kader »

mikhnal pisze:Dysk się psuje, ma realokowane sektory, aż 324.
Miałeś włączone usypianie dysku, prawda?
No chyba tak bo widziałem, że czasem sobie startował jak coś było trzeba. Ja nawet nie widziałem, żę to jest szkodliwe. To mój pierwszy NAS. Skoro tak mówicie to ja spróbuję go oddać na gwarancji. Może przyjmą. A tak na przyszłość jeśli będę miał nowy dysk to dlaczego to usypianie jest złe i gdzie to się wyłącza? I dlaczego po tak krótkim czasie ten dysk padł?

Generalnie jeszcze zauwazyłem jedną rzecz. Te problemy zaczęły się odkąd ściągnąłem jakąś tam grę. Nie ważne jak to usunąłem z serwera to jakoś powiadomienia o bad sectorach przestały się pokazywać, co nie zmienia faktu, że na informacji o kondycji jest 324 (czyli tyle co napisałeś) uszkodzonych sektorów albo jakoś tak. Myślicie, że gwarancja zostanie uznana? Z resztą co mi szkodzi spróbować.

EDIT:
Niestety ten sam dysk mam w komputerze stacjonarnym i nie wiedziałem, że takie wstawanie i budzenie dysku to zło. Generalnie w stacjhonarce która często stoi wyłączona może nie będzie to taki problem. Wyłączyłem to usypianie (nawet nie wiedziałem, że jest włączone, a już na pewno nie wiedziałem, że to tak przeszkadza) w win7. Będę wdzięczny za info gdzie to się wyłącza w Synology, też w jakichś opcjach zasilania?
DS 115 WD RED 2 TB
Awatar użytkownika
xurc
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 10:00 am

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: xurc »

Hej,

Opcja hibernacji dysków jest tu (mam angielską wersję UI): Control Panel -> Hardware & Power -> zakładka "HDD Hibernation" -> ustawić czas na "never"
(pierwszy check) Enable advanced HDD hibernation to minimalize power consumption for [ModelName]
EDIT: Gwoli ścisłości odznaczenie w/w check-a nie wystarczy. Przede wszystkim trzeba wyłączyć czas (ustawić na never) po którym dyski mają się wyłączyć.

Swoją drogą także mnie ciekawi dlaczego hibernacja źle wpływa na żywotność dysku.
Ostatnio zmieniony śr mar 15, 2017 7:46 am przez xurc, łącznie zmieniany 1 raz.
https://synopackage.com
https://www.facebook.com/synopackage/
Sprzęt:
DS718+ (apollolake): 2x2TB (WD RED) SHR ,8GB RAM
Poprzedni:
DS215j
Przemuss
Godfather
Posty: 1317
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Przemuss »

Dysk najbardziej dostaje w pup podczas startu, a u ciebie na 4912h pracy miał 6693 zatrzymania. Co daje wybudzanie co ok 44 minuty. I to wszystko w niecałe 7 miesięcy.
Gwarancja jak najbardziej przysługuje. Wysyłaj do dystrybutora. Bardzo prawdopodobne że dostaniesz nówkę sztukę. Jak wyślesz do producenta na 99% regenerowany a z ich żywotnością bywa różnie.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ