WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: WILU »

może ja wrzucę swoje pare groszy:
1.dyski WD Red są dość awaryjne niestety. to że wystąpiły tam bad sectory w czasie gwarancji to nic zadzwyczajnego. chcesz mieć większe poczucie bezpieczeństwa - wybieraj dyski klasy enterprise (SE, RE, Gold).
2.bad sector może się pojawić na dysku, ale chwilowo SMART może tego nie zanotować. dlatego jak masz macierz RAID-5 czy RAID-6 to co miesiąc powinno się zapuścić oczyszczanie macierzy - ma to wpływ na integralność danych, do tego całe dyski są skanowane i uszkodzone sektory są mapowane. ja zawsze polecam taki schemat: każdy dysk szybki SMART x1 dziennie, długi SMART 1x w tygodniu, oczyszczanie danych 1x w miesiącu. 2 pierwsze czynności zaprogramowane w harmonogramie w godzinach nocnych, oczyszczanie danych niestety trzeba zapuszczać ręcznie.
3.jeśli test SMART w Synology utknął na 90% i tak wisi jakiś czas to znaczy że na pewno znalazł bad sectory, i to dużo. to też nie jest tak, że od razu taki podejrzany sektor jest oznaczany jako uszkodzony - jest on wiele razy odczytywany i dopiero po paru błędnych próbach oznaczany jako uszkodzony. to zajmuje trochę czasu.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
solid
Amator
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 09, 2016 5:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: solid »

@WILU, a co sądzisz o włączonej opcji oszczędzania energii i usypiania dysków, ma to jakiś wpływ na żywotność dysków?
DS218+ 10GB RAM - DSM 7.1.1-42962 Update 5
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: WILU »

solid pisze:@WILU, a co sądzisz o włączonej opcji oszczędzania energii i usypiania dysków, ma to jakiś wpływ na żywotność dysków?
jasne że ma. ja nigdy nie zezwalam na usypianie dysków. każdy dysk ma określoną wytrzymałość cykli start/stop i każde takie włączanie i wyłączanie jest dużym obciążeniem dla mechaniki dysku.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Kader
Amator
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 08, 2017 9:32 am

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Kader »

W dniu dzisiejszym otrzymałem nowy dysk. Na szczęście nie naprawiali tylko bez szemrania wysłali drugi. Wysyłałem bezpośrednio do producenta. Zastosuję się do Waszych wszelkich uwag związanych z hibernacją i testami SMART. Mam nadzieję, że trochę dłużej pożyje ten dysk teraz. Jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc :)
DS 115 WD RED 2 TB
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Przemuss »

Hehe bo producent nie naprawie tego co masz ale daje ci nowy po naprawie. Wiec napisz proszę co za dysk dostałeś. Nie ma on czasem czarnej ramki dookoła naklejki lub słowa "refurbished" gdzieś na naklejce? Jeśli tak to nie oczekuj cudów po takim dysku.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Kader
Amator
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 08, 2017 9:32 am

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Kader »

Dysk ma nowy numer seryjny. Na pewno nie ma już tej czerwonej naklejkii ma jakąś tam czarną ramkę dookoła ale szczerze mówiąc nie widziałem, żadnego takiego napisu, a jak ma nowy numer seryjny to nie nówka sztuka? Kurde bo jak dostałem nowy dysk to się podjarałem jak talib na kurs pilotażu. No ale po Twoim opisie to chyba dostałem takiego dziada...ja pier...ale rozkręcę i ogarnę

EDIT

Zacytuję klasyka no i ch... no i cześć mam taki mały napisik Recertified...cała radość poszła w kibel...a ja się zastanawiam czemu to WD RED a nie mam czerwonej naklejki i mam odpowiedź. To co jak teraz zdechnie albo coś tam się okażę to na śmietnik? To co oni tak w ogóle robią? W jaki sposób to jest naprawione?
DS 115 WD RED 2 TB
Przemuss
Godfather
Posty: 1318
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Przemuss »

No to masz regenerowany. Używaj ale ile czasu podziała tego nie wiadomo.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: WILU »

dyski Recertified nie zawsze są używane ;) WD nawet nowe fabrycznie dyski oznacza w ten sposób by odróżnić te z kanału retail i te pochodzące z wymiany serwisowej (po co? nie wiem). często dyski recertyfikowane pochodzą ze zwrotów ("duży" klient zamówił X dysków, część zwrócił bo się nie sprzedały albo kontrahent zrezygnował albo zmienił plany).
wielu ludzi twierdzi że nawet woli dyski receryfikowane niż te z kanału retail? czemu? dyski z kanału retail schodzą z taśmy produkcyjnej, są pakowane i tyle. nikt ich nie testuje. a te recyrtyfikowane są gruntownie testowane by mieć pewność że klient otrzymał sprawdzony produkt i by spełniał wszystkie wymogi jakościowe produktu na rynek retail. sam mam 4 dyski recyrtyfikowane (3 WD RE i 1 WD SE) i kulturą pracy czy awaryjnością nie odbiegają od innych.
sprawdź tylko jak z gwarancją tego nowego dysku: WD Stan Gwarancji, czy jej okres nie jest czasem krótszy niż starego dysku. czasem takie "kwiatki" się zdarzają i wtedy trzeba pisać do supportu by to zmienili u siebie w systemie.

EDIT: oczywiście jeszcze trzeba odróżnić dyski typu Recertified i Refurbished. to dwie różne kategorie ;)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Kader
Amator
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 08, 2017 9:32 am

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Kader »

Dzięki za info. Sprawdziłem jak tylko przyszedł ten dysk zarejestrowałem go w supporcie. Wygląda na to, że koniec gwarancji jest wyznaczony tak jak poprzedni. Nie wiem jak tam z tym wpisywaniem daty zakupu ale ustawiłem na tą w której przyszedł ten drugi dysk i gwarancja jest do 2019 więc chyba nie jest źle :)
DS 115 WD RED 2 TB
Kader
Amator
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 08, 2017 9:32 am

Re: WD RED NAS DSM 6.1 bad sector

Post autor: Kader »

Mam jeszcze jedno pytanie. Wyłączyłem oczywiście to hibernowanie dysku i ok. Tylko wygląda na to, że sam serwer przechodzi w stan uśpienia. Czy wtedy także dysk wchodzi w stan hibernacji prowadzący do jego uszkodzenia czy może to tylko serwer?
DS 115 WD RED 2 TB
ODPOWIEDZ