DS716+

mannix5
Amator
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 24, 2016 2:32 pm

DS716+

Post autor: mannix5 »

Kto ma ten model w wersji z większą ilością pamięci, niż przewidział producent? Czyli np. 8GB RAMu.
Sprawa wygląda tak:

1/ Wsadziłem zamiast oryginalnej 2GB kości pamięci kość Crucial 8GB Single DDR3L 1600 MT/s (PC3-12800) CL11 SODIMM 204-Pin 1.35V o oznaczeniu katalogowym CT102464BF160B.
Pierwsze uruchomienie NASa z większą ilością pamięci i wentylator wyje na wysokich obrotach. Oryginalny soft, który zainstalował producent to 5.2. Na szczęście następnego dnia wyszedł update do 6.0 RC i po zaktualizowaniu systemu cisza. Poinstalowałem kilka aplikacji (standard), reboot i znowu wyje.
Na zachodnich forach jest różnie, jednym ta kość nie sprawia problemu i wszystko działa cicho, tak jak należy, ale i są osoby, które mają podobne problemy jak ja. Niestety brakuje rozwiązania tej sytuacji. Sam Synology oficjalnie nie odpowie, bo wg. "ich" specyfikacji DS716+ może mieć max 2GB RAMu.
Przy czym wiadomo, że sam procesor x64 jest zdolny zaadresować znacznie więcej RAM-u, co się sprawdza w praktyce.
Zastanawiam się, czy wina leży wyłącznie po stronie softu systemowego Synology, a właściwie sterowania jego wentylatorem systemowym? Przy tych maksymalnych obrotach wydalane z urządzenia ciepło jest chłodne, czyli "fun" działa na wyższych obrotach nie w oparciu o czujnik termiczny,lecz wg. jakiejś innej reguły - może można to jakoś ręcznie zmienić, aby sytuacja się nie powtarzała?

2/ Dyski twarde: wcześniej w DS210+ miałem wsadzone 2 dyski WD RED 3 TB (WD30EFRX). Teraz w DS716+ wsadziłem 2 dyski WD RED PRO (WD6002FFWX) 6TB. Zauważyłem spadek transferu po AFP/FTP - przy WiFi (5GHz), bo w identycznych warunkach stary<->nowy NAS wcześniej było to stabilne 25-28 MB/s, a teraz transfer strasznie skacze - pomiędzy 14, a 28 MB/s. Coś zmienić w ustawieniach? Jakieś sugestie? Wg. mnie sprzęt powinien zasuwać znacznie szybciej i stabilniej.

/update 3.04.2016/
kolejne uwagi - update z podsumowaniem:

1. po rozszerzeniu pamięci urządzenie nie kontroluje pracy wentylatora - pracuje on non stop na maksymalnych obrotach, a zmiana opcji prędkości pracy wentylatora w DSM nic nie daje (pomimo zmiany opcji prędkości jego pracy),
2. włączone, ale nie używane urządzenie (przed przejściem dysków w stan "spoczynku") wydaje z siebie dźwięki podobne jak przy zapisie danych (takie regularne "chrząkanie" i cykanie głowic). Dziwne to, bo w poprzednio użytkowanym od ponad 6 lat DS210+ (z 2 dyskami WD RED 3TB) czegoś podobnego nie stwierdziłem.
3. największy problem sprawia odgłos wibrujących plastikowych mocowań dysków twardych w kieszeniach DS716+. Przy tak wysokiej cenie tego NAS-a jest to porażka! Wibracje są słyszalne i jeśli NAS pracuje w np. pokoju, w którym się przebywa, to dźwięk jest słyszalny i przeszkadza. W poprzednio użytkowanym DS210+, w którym dyski mocowane były śrubami na stałe czegoś takiego nie zaobserwowałem. Tak więc technika mocowania dysków typu "swap" jest w wykonaniu Synology fatalna.
Czekam na upgrade softu DSM co do pkt. 1 i 2 i poprawienie powyższych błędów.
Jeśli Synology tego nie poprawi, zastanowię się nad dalszym użytkowaniem NAS-ów tego producenta.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 03, 2016 10:37 pm przez mannix5, łącznie zmieniany 3 razy.
DS716+|8GB RAM|2x6TB RAID-1 ext4|FW: DSM 6.1.2-15132|
Awatar użytkownika
jjLDN
Amator
Posty: 29
Rejestracja: czw sty 14, 2016 3:58 pm

Re: DS716+

Post autor: jjLDN »

mannix5 pisze: Jeśli Synology tego nie poprawi, zastanowię się nad dalszym użytkowaniem NAS-ów tego producenta.
Wybacz, ale czepianie się tu, lub wręcz szantaż - poprawcie, albo Was więcej nie wybiorę nie jest do końca na miejscu.
Masz pretensję do garbatego, że ma proste dzieci.
Skoro Synology twierdzi, że upgrade do 2GB RAM jest ok, ale powyżej, już nic nie podaje, trudno oczekiwać, że będą to poprawiać.
Może wraz z wyjściem wersji stabilnej 6.0, która wspiera architekturę 64 bit może coś ulegnie zmianie pod tym względem.
Mam wrażenie, że akurat w tym przypadku ta kość RAMu może powodować problem i wpływać na brak stabilności pracy PCB, co skutkuje zwiększonymi obrotami wentylatorów. Będziesz wiedział jeśli włożysz oryginalną kość i sprawdzisz prędkośc wiatraków na niej.
Jeśli potrzebujesz NASa z 8GB ramu, radziłbym Ci rozejrzeć się za jakimś typowem serverem domowym jak HP MIcroserver, albo Dell T20 i na nich stawiać NASa a opcji tu też kilka będziesz miał jeśli chodzi o OS włączając w to XPEnology.
DS3615xs | XPE - DSM 5.2 - 5967u2
mannix5
Amator
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 24, 2016 2:32 pm

Re: DS716+

Post autor: mannix5 »

jjLDN: proponuję zanim napiszesz posta, to poczytaj trochę, bo narażasz się na śmieszność.
Pierwsza sprawa, to standardowa ilość pamięci w DS716+ to właśnie 2GB.
Po drugie, mam już wgraną wersję stabilną DSM6 i nic się nie zmieniło.
Trzecia sprawa, to DS716+ jakby nie patrzeć jest dość drogim NAS-em do zastosowań domowych, bo kosztuje prawie 2.100 PLN, dołożywszy dyski typowo do NAS-ów oferujące min. RAID-1, np. WD RED PRO, to komplecik kosztuje prawie 5.000 PLN.
No i teraz - przy takiej cenie - ja jako użytkownik mam prawo żądać od firmy, aby jej produkt spełniał jednak oczekiwania klienta co do produktu. Wybierając ten model wiadomym jest, że będzie pracował na trochę większych obciążeniach, związanych z zainstalowanymi aplikacjami. Architektura procesora x64 teoretycznie umożliwiałaby włożenie nawet 16GB RAM-u, ale właśnie te 8GB było rozpoznane przez część użytkowników i działa, niestety u nielicznych osób, do których i ja sie zaliczam, efektem ubocznym jest brak kontroli pracy wentylatora. To naprawdę dziwne, bo włożyłem dokładnie taką samą kość, jak osoby, którym po takim upgrade system działa prawidłowo. W czym więc problem?
Dodam, bo pewnie o tym nie wiesz, ale zwiększenie ilości RAM-u z 2 do 8 GB pozwala na wyłączenie opcji kompresji pamięci, co daje odczuwalny wzrost wydajności całego systemu. Szkoda, że Synology nie przewidziało tego wypuszczając ten model na rynek.
Po kilku tygodniach użytkowania jest jeszcze jedna dyskwalifikujący ten model NAS-a wada - mianowicie "brzęczenie" kieszeni dysków twardych. Mocowanie bezśrubowe, na plastikowe zatrzaski jest po prostu fatalne. Wskutek działania wiatraka na wysokich obrotach, cały nas po prostu "brzęczy", hałas jest mocno słyszalny i to dyskwalifikuje go do umiejscowienia go np. w pokoju, gdzie spędza się czas.
I na koniec - ten model NAS-a jest dedykowany do zastosowań półprofesjonalnych, czyli głównie mała firma oraz dom dla wymagających użytkowników, jest więc modelem trafionym w sedno. Nie rozumiem więc po co radzisz mi modele, których oprogramowanie wyklucza zastosowanie tego NAS-a w przypadku moich potrzeb?
No i na koniec - myślę, że większość poruszonych w moim pierwotnym poście wad, wiąże się z kwestiami softwarowymi, dlatego też czekam na poprawki ze strony producenta.
Jeśli się ich nie doczekam, to tak jak pisałem poszukam odpowiednika tego NAS-a u konkurencji, np. QNapa, w którym opisanych problemów nie ma. A taka wielkość RAM-u jest oferowana standardowo jako jedna z opcji przy zakupie.
DS716+|8GB RAM|2x6TB RAID-1 ext4|FW: DSM 6.1.2-15132|
mannix5
Amator
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 24, 2016 2:32 pm

Re: DS716+

Post autor: mannix5 »

przestań kolego trollować. Sprawa gwarancji to moja decyzja, poza tym zmieniając RAM nic nie naruszam, bo sprzęt działa prawidłowo, wystarczy z powrotem włożyć kość 2GB i gwarancja obowiązuje nadal (tickers dot. gwarancji jest naklejony na samej kości i wyjmując ją nic się nie dzieje). Czy nie zastanawiałeś się, że twoja wypowiedź w sumie nic konkretnego nie wnosi w temacie? Jeśli masz coś do powiedzenia w kwestii zadanych przeze mnie pytań to słucham, w innym przypadku daruj sobie swoje nic nie wnoszące "dobre" rady. To, ze mogę wrócić do 2GB to wie każdy.
A jeśli chcesz sobie poczytać na temat upgrade RAMu w DS716+ to m.in. możesz to zrobić tu: https://rossfisher.me/2015/12/synology- ... y-upgrade/
... oraz na wielu innych forach dot. Synology, a tym na tym forum.
Używam NAS-ów Synology od 2006 roku, mam więc doświadczenie, aby móc wypowiadać się na temat tej marki i tego co ona wnosi nowymi produktami. A nie do końca jest ok.
Aby nie przedłużać, to nadal czekam na rozwiązanie tematu wentylatora oraz to co doszło - czyli wibrujących kieszeni twardych dysków (plastikowe mocowania zamiast śrubunku).
DS716+|8GB RAM|2x6TB RAID-1 ext4|FW: DSM 6.1.2-15132|
mannix5
Amator
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 24, 2016 2:32 pm

Re: DS716+

Post autor: mannix5 »

nie trolluj. Temat, który tu podałem jest wałkowany na wielu forach. Zwiększenie RAM-u jest zwykle czymś podyktowane, a nie samym chciejstwem. Tak więc dobre rady, ale nie związane z przedstawionymi przeze mnie problemami, zostaw sobie.
Kup DS716+ i wtedy pogadamy (przy okazji zobaczysz jak wygląda mocowanie dysków w tych kieszeniach).
Póki co eot dla dyskusji z tobą.
DS716+|8GB RAM|2x6TB RAID-1 ext4|FW: DSM 6.1.2-15132|
mannix5
Amator
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 24, 2016 2:32 pm

Re: DS716+

Post autor: mannix5 »

nie rozśmieszaj mnie. Raptownie stałeś się posiadaczem DS716+ i znasz rozwiązanie do zadanych przeze mnie kwestii?
Dobre sobie! rotfl
DS716+|8GB RAM|2x6TB RAID-1 ext4|FW: DSM 6.1.2-15132|
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: DS716+

Post autor: mikhnal »

Panowie, dajcie spokój. Nie pomagacie sobie, zachowujecie się jak małpy w zoo.

Każdy sprzęt ma wady, nawet naszej ulubionej firmy :)
Przez moje ręce przewinęło się kilkanaście modeli i w zasadzie problem drgań kieszeni powtarzał się w każdym. Akurat ten dźwięk powoduje u mnie przemianę w Hulka i musiałem sobie jakoś z tym poradzić. Najlepszym rozwiązaniem okazało się naklejenie wzdłuż górnej i dolnej krawędzi sanek na dyski paska miękkiej taśmy izolacyjnej. Naddatek zawinąłem. Taki twór wsunąłem do stelaża Synka na wszystkich 4 dyskach. Nie trzeba się nawet siłować. Efekt - wreszcie cisza! Obecnie już w trzecim Synku powtórzyłem tę operację przy montażu dysków i to już zaraz po wyjęciu z pudełka.

Na przenoszenie drgań przez nóżki też można zaradzić. Synka postawiłem na zużytej, starej, grubej, piankowej podkładce pod myszkę. Tanio i efektywnie, a szafkę gdzie stoi sprzęt mam wyjątkowo "perkusyjną". Ekstremalnym pomysłem jest wycięcie podkładki z dwucentymetrowej, gąbkowej wsuwki pod pralkę i takie coś widziałem kiedyś w necie ale nie musiałem tego stosować.

Peace.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: DS716+

Post autor: WILU »

Panowie, nie skaczmy sobie do gardeł :roll: jesteśmy tu po to by wspólnie rozwiązywać różne problemy.
nie wiem jak dokładnie wyglądają kieszenie na dyski w tym modelu (w moich NASach albo dyski są przykręcane śrubkami do kieszeni albo bezpośrednio w środku obudowy), ale czasem na stronach dotyczących moddingu PC dostępne są takie gumki wyciszające do HDD, coś np takiego: gumki HDD. może podpasują?
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
mannix5
Amator
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 24, 2016 2:32 pm

Re: DS716+

Post autor: mannix5 »

mikhnal pisze:Panowie, dajcie spokój. Nie pomagacie sobie, zachowujecie się jak małpy w zoo.

Każdy sprzęt ma wady, nawet naszej ulubionej firmy :)
Przez moje ręce przewinęło się kilkanaście modeli i w zasadzie problem drgań kieszeni powtarzał się w każdym. Akurat ten dźwięk powoduje u mnie przemianę w Hulka i musiałem sobie jakoś z tym poradzić. Najlepszym rozwiązaniem okazało się naklejenie wzdłuż górnej i dolnej krawędzi sanek na dyski paska miękkiej taśmy izolacyjnej. Naddatek zawinąłem. Taki twór wsunąłem do stelaża Synka na wszystkich 4 dyskach. Nie trzeba się nawet siłować. Efekt - wreszcie cisza! Obecnie już w trzecim Synku powtórzyłem tę operację przy montażu dysków i to już zaraz po wyjęciu z pudełka.

Na przenoszenie drgań przez nóżki też można zaradzić. Synka postawiłem na zużytej, starej, grubej, piankowej podkładce pod myszkę. Tanio i efektywnie, a szafkę gdzie stoi sprzęt mam wyjątkowo "perkusyjną". Ekstremalnym pomysłem jest wycięcie podkładki z dwucentymetrowej, gąbkowej wsuwki pod pralkę i takie coś widziałem kiedyś w necie ale nie musiałem tego stosować.

Peace.
mikhnal, to śmieszne, że taki producent jak Synology nie przewidział, że dyski w tych kieszeniach typu swap będą tak brzęczały, nie sądzisz? Takie kombinowanie z taśmami na sprzęcie za kilka tysięcy to jakieś nieporozumienie. Widać, że nie przetestowali takiego rozwiązania do końca.
Oczywiście można tak kombinować, tylko gdzie jest sens wywalania takiej kasy, żeby potem przezywać takie katusze.
A jeśli już, to na przykład zamiast podkładki do myszy lepiej zastosować podkładki z filcu, takie małe okrągłe.
Co do tych taśm na szyny, zobaczę. Póki co czekam na oficjalną odpowiedź na moje zgłoszenie od Synology. Dziwne, że czas odpowiedzi jest tak długi (już ponad 10 dni). Na ichnim oficjalnym forum anglojęzycznym także cisza. Jeśli się to nie zmieni, oddaję puchę jako reklamację. A jeśli kolejne egz. będą pracowały podobnie (a będą) to biorę kasę i idę w inną firmę, np. QNapa.
Ostatnio zmieniony sob kwie 09, 2016 11:06 pm przez mannix5, łącznie zmieniany 1 raz.
DS716+|8GB RAM|2x6TB RAID-1 ext4|FW: DSM 6.1.2-15132|
mannix5
Amator
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 24, 2016 2:32 pm

Re: DS716+

Post autor: mannix5 »

psmanek pisze:mannix5: A na jakiej to niby podstawie stwierdziłeś, że nie jestem posiadaczem tego modelu? To, że uważam cię za idiotę, który sam stworzył problem i płacze, że coś nie działa?

mikhnal: widzisz, Ty sobie radzisz z problemami, ja sobie radzę z problemami, a królewna, która jest autorem wątku tylko narzeka i czeka, aż ktoś podsunie mu rozwiazanie pod nos.
Posłuchaj buraczany łbie, nie jesteśmy na "ty", to po pierwsze. Po drugie, ja cię nie obrażam, a ty zrobiłeś to już kilka razy. Po trzecie zakumaj wreszcie, że nie ja, ale ty sam stwarzasz sobie problemy. I skończ z tym przekonywaniem samego siebie, że coś co ci się wydaje ma jakikolwiek sens i rozwiązuje jakikolwiek problem. Dla mnie jesteś typowym trollem. Nie odpowiadaj, bo to nie ma sensu, a dodatkowo założyłem na ciebie mentalny ignore.
DS716+|8GB RAM|2x6TB RAID-1 ext4|FW: DSM 6.1.2-15132|
ODPOWIEDZ