Migracja z hybrid RAID SHR do zwykłego SHR

ODPOWIEDZ
syzyf
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 22, 2017 12:16 pm

Migracja z hybrid RAID SHR do zwykłego SHR

Post autor: syzyf »

Witam
Jestem posiadaczem już dość leciwego serwerka 211j. Jak dla mnie w sumie wystarcza. Jedyne co to zaczęło mi brakować trochę miejsca na hdd
Miałem i hdd 1,5 tb HD154UI. Udało mi się zdobyć drugi taki sam dysk. Zamontowałem go w stacji i aktywowałem. I tu mój błąd bo klikonołem coś ( no bez pytań ) i zrobiła mi się macierz Hybrid raid s ochrona danych a chciałem miedz dwa dyski bo zależy mi na większej ilości miejsca . Wiem ze ochrona danych itp ale wolę 3 tb zamiast 1,5 tb z ochroną. Teraz pytanie Jak z poziomu DSM cofnąć Hybrid raid shr na dwa oddzielne dyski bez utraty danych. Nie wiem może jestem ślepy ale nigdzie w dsm nie mogę znaleźć takiej opcji jak usuwanie raid. DSM w najnowszej wersji DSM 6.1.1-15101 Update 2
Będę wdzięczny za pomoc
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Migracja z hybrid RAID SHR do zwykłego SHR

Post autor: Przemuss »

Nie ma możliwości cofnięcia.
Ale są 3 sposoby by mieć 2 osobne wolumeny:
1: przenieść wszystkie dane na inny zasób, usunąć wolumen i utworzyć 2 osobne;
2: wyjąć np 2 dysk. Wolumen stanie się zdegradowany. Włożyć dysk Nr2 a w systemie pojawi się drugi wolumen. Usunać z niego dane. Ale synek będzie ciągle piszczał (2 zdegradowane wolumeny).
3: Jak wyżej ale usunąć wolumen nr 2 utworzyć nowy pojedynczy. Przenieść dane z Wolumen1 na Wol2. Po przeniesieniu usunąć Wol1 i utworzyć pojedynczy.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
syzyf
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 22, 2017 12:16 pm

Re: Migracja z hybrid RAID SHR do zwykłego SHR

Post autor: syzyf »

ech czułem ze nie ma prostego wyjścia.
Czyli znów czeka mnie przerzucanie paru tb danych z i do synka.
Dzięki za wyjaśnienie.
wojtek84
Amator
Posty: 37
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 8:59 am

Re: Migracja z hybrid RAID SHR do zwykłego SHR

Post autor: wojtek84 »

Odkopię stary wątek:
Przemuss pisze: pn maja 22, 2017 12:55 pm Nie ma możliwości cofnięcia.
Ale są 3 sposoby by mieć 2 osobne wolumeny:
1: przenieść wszystkie dane na inny zasób, usunąć wolumen i utworzyć 2 osobne;
2: wyjąć np 2 dysk. Wolumen stanie się zdegradowany. Włożyć dysk Nr2 a w systemie pojawi się drugi wolumen. Usunać z niego dane. Ale synek będzie ciągle piszczał (2 zdegradowane wolumeny).
3: Jak wyżej ale usunąć wolumen nr 2 utworzyć nowy pojedynczy. Przenieść dane z Wolumen1 na Wol2. Po przeniesieniu usunąć Wol1 i utworzyć pojedynczy.
Ad 3 - czy ktoś może potwierdzić, że to zadziała? tzn, Jak już utworzę drugi wolumen i przeniosę na niego wszystkie dane, to czy mogę tak bezboleśnie wyjąć dysk 1? czy system z automatu jest zapisany na obydwu dyskach? Trochę się obawiam, że jak wyjmę dysk 1, to mi system padnie
DS 220+ 18GB RAM, Seagate IronWolf 4TB, Seagate IronWolf 8TB
DSM 7.2.1-69057 Update 3
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Migracja z hybrid RAID SHR do zwykłego SHR

Post autor: Przemuss »

System jest zapisany na wszystkich aktywnych dyskach. Aktywnych w sensie używanych do przechowywania danych.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
look12
Zawsze On-Line
Posty: 514
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 10:46 am

Migracja z hybrid RAID SHR do zwykłego SHR

Post autor: look12 »

Można to zrobić, czy bezboleśnie ? - trzeba trochę cierpliwości i zaplanowania działania.
Dane udostępnionych katalogów powinieneś przenieść bez większego problemu, trochę więcej uwagi należy poświęcić przy przenoszeniu /homes. Poza danymi pozostaje przeniesienie aplikacji, które są zainstalowana tylko na wolumenie 1. Z wbudowanymi aplikacjami (tj. takimi, których nie możesz odinstalować nie będzie problemu, przeniosą się na drugi wolumen automatycznie), pozostałe wymagają przemyślenia i świadomego przygotowania przed przeniesieniem.
Przy usuwaniu wolumenu 1 dostaniesz komunikat, że nie może być usunięty, bo aplikacja x jest uruchomiona na usuwanym wolumenie. Trzeba taką aplikację odinstalować wraz z aplikacją będącą z tym programem w zależnościach oraz zainstalować ją ponownie na wolumenie 2.
Nie ma „magicznego/uniwersalnego” sposobu na przenoszenie aplikacji. Każdy z programów będzie miał swoje wymogi, co do powrotu funkcjonalności. Inne czynności trzeba przewidzieć w VMM, inne w ABfB i wynika to z indywidualnych dla aplikacji konfiguracji.
Przed usunięciem dysku z NAS’a należy usunąć wolumen i pulę pamięci powiązaną z tym wolumenem, a następnie trzeba dezaktywować dysk. Inne działania są oczywiście możliwe, tyle że skutek tych działań może być nieprzewidywalny.
Podsumowując, da się przeprowadzić taką operację w DSM.
Oczywiście polecam przed rozpoczęciem zabawy wykonać backup.

P.S. Masz zainstalowany VMM, przenieś zasób pamięci przed usunięciem woluminu, VMM->Przechowywanie -> Dodaj, dokładnie nie pamiętam, ale w tym miejscu po dodaniu zasobu na wolumenie jest dostępna opcja migracji między woluminami. Po zainstalowaniu VMM na nowym wolumenie, robisz import w menu „Przechowywanie” i wracają maszyny wirtualne w VMM.
DS916+ /7.1-42661/
DS112+ /6.2.4-25556/
RT2600ac /SRM 1.3-9193/
ODPOWIEDZ