Jaki NAS 2-dyskowy ?

ODPOWIEDZ
RicoSky
Amator
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 18, 2016 3:53 pm

Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: RicoSky »

Witam,
chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze optymalnego 2-dyskowego NAS z oferty Synology. Obecnie można kupić aż 6 modeli 2-dyskowych (w seriach Plus, Value oraz J) i nie wiem co powinienem wybrać.

Urządzenia chcę używać w domu. Prowadzę tu swoja mikro-działaność. W sumie będzie w sieci 4-5 komputerów. NAS będę używał głównie do bieżącego backupowania danych z wszystkich komputerów. OS-y, to Windowsy 10 oraz 1 szt. MacOS. W grę wchodzi więc tradycyjny backup plików po sieci, jak również NAS ma służyć, jako nośnik dla Apple TimeMachine. Całość danych z NASa chcę też na bieżąco (automatycznie) kopiować do jakieś usługi backup w chmurze - prawdop. do Amazon Cloud Drive (bo ma najlepszą ofertę cenową) lub ewent. Dropbox.

Poza funkcjami baskup chcę na tym NAS umieścić swoje pełne archiwum domowe foto i wideo. Archiwum ma być dostępne po sieci domowej LAN na TV. Nie planuję jakieś specjalnego streamingu wideo z tego NASa. Jeśli oglądam jakieś filmy, to klasycznie, w TV.

Jakie urządzenia rekomendujecie abym kupił? Czy wystarczy podstawowy 216se (ale bidula nie ma nawet portu USB 3.0), czy może półkę wyżej np. 215j lub 216j, a może od razu odżałować więcej kasy i przyszłościowo kupić 216+ ?????

Oczywiście koszt zakupu też się liczy, ale wyznaję zasadę, że czasami lepiej odżałować trochę więcej kasy i mieć urządzenie przyszłościowe.

Co radzicie?

Z góry wielkie dzięki za pomoc!!!!!!
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: Zoltar »

Skoro piszesz o działalności to może lepiej 716+? Jak w przyszłości zabraknie Ci miejsca to wystarczy dokupić jednostkę rozszerzającą zamiast wymieniać na większy. Do działalności odrzuciłbym serie budżetowe czyli j i se. Jak dwa dyski zepniesz w RAID dla bezpieczeństwa to zostaje Ci pojemność jednego dysku więc dlatego sugeruję serię 7 bo ma możliwość rozszerzenia pojemności lub jakiś 4 dyskowiec bo zdaje się że 216+ nie można później rozszerzyć.
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: krissos »

Jak już kupować to tylko z "+" Pozostałe modele z mojego punktu widzenia nie polecam ;)
RicoSky
Amator
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 18, 2016 3:53 pm

Re: Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: RicoSky »

Dzięki za odpowiedzi!

Uzupełniam...
Moja działalność gosp. to mój komputer MacOS, który ma 0,5 TB danych. Reszta urządzeń, to komputery innych członków rodziny. Jestem zdecydowany na jednostkę 2-dyskową. Będę jedynie ją w przyszłości rozbudowywał przez powieszanie dysków. Jak wcześniej pisałem, NAS jest mi potrzebny do backupu oraz jako archiwum foto-wideo materiałów rodzinnych. Czasami będę na TV oglądał jakieś zdjęcia z rodziną (ale to max kilka razy w roku). Urządzenie nie musi więc chyba mieć żadnych wypasionych możliwości w zakresie streamingu wideo.

Dlaczego uważacie, że serie J i SE odrzucić? Czy będzie jakiś problem z szybkością backupu lub oglądanie foto na TV podłączonym po LAN?
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: Zoltar »

Ja mam serię j ale używam wyłącznie do użytku domowego. Pisałeś coś o działalności więc w tej sytuacji postawiłbym na wydajność i rozwój a tego seria j a tym bardziej se nie zapewniają. Wydaje mi się że potrzeby biznesowe szybciej rosną niż domowe więc to że teraz danych masz tak mało nie oznacza że za chwilę nie przyrosną znacznie. Zresztą na NASach z Intelem jest więcej aplikacji niż na tych z Armadą. Ja jeszcze niedawno miałem 20% zajętości dysku a dzisiaj ma już 40%. Jak chcesz robić backup przez CloudStation to do celów biznesowych pewnie włączysz wersjonowanie a to już kolejne GB na dysku stąd moja sugestia kupna czterodyskowca lub dwudyskowca z możliwością dodania jednostki rozszerzającej. A poza tym okaże się że jak zobaczysz możliwości NASa to będziesz chciał je bardziej wykorzystać więc przestrzeń dyskowa też będzie potrzebna większą.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: WILU »

RicoSky pisze: Dlaczego uważacie, że serie J i SE odrzucić? Czy będzie jakiś problem z szybkością backupu lub oglądanie foto na TV podłączonym po LAN?
wg mnie odrzucać nie trzeba. ja co prawda modeli j używam tylko jako miejsca sieciowych kopii zapasowych i podobnie jak koledzy wybieram mocniejsze modele, ale to wcale nie oznacza że trzeba je skreślać. wszystko zależy od zadań postawionymi przed nimi i ilu użytkowników na raz będą miały obsłużyć. należy pamiętać że są to NASy ze stosunkowo niedużą ilością pamięci ram i procesorem arm, więc cudów nie należy się po nich spodziewać.
taki scenariusz: na jednym kompie leci film full HD z obrazu ISO, drugi ogląda zdjęcia, 2 inne robią backup i jeszcze na samym nasie trwa skan antywirusa albo tworzone są miniatury w programie photo station. modele na Intelu poradzą sobie, te słabsze modele j pewnie dostaną zadyszki ;)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
RicoSky
Amator
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 18, 2016 3:53 pm

Re: Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: RicoSky »

Panowie,
chyba wprowadziłem Was w błąd z tą "mikro-działalnością". Nie mam u siebie w domu kilku pracowników. Ja mam home office i sam pracuję na swoim kompie, powiedzmy ogólnie, jako doradca. Więc moja praca, to pracy typowo biurowa. Nie mam więc żadnej stacji projektowania CAD, nie mam systemów do software development itd.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz funkcjonowania systemu NAS u mnie, to:
- mój MacOS backupuje się codziennie przez TimeMachine (jako że będzie robił to regularnie, to backupy inkrementalne będą małe)
- pozostałe 3 komputery będą robiły backup np. 1x tydzień (mogę ustawić, żeby każdy komp robił to innego dnia, aby się nie pokrywały terminy) - to są laptopy członków rodziny nie eksploatowane zbyt intensywnie, a danych do backupu jest tyle, co kot napłakał
- na NAS leży też centralne, domowe archiwum foto-wideo, które będziemy oglądać może kilka razy w roku (zapuścimy parę fotek dla znajomych z wyjazdu na wczasy, albo filmik, jak dzieciaki były małe)
- nikt u nas w domu nie będzie regularnie oglądał filmów odtwarzanych z NASa
- szansa, że naraz będą z nowego NAS korzystały dwie osoby jest minimalna

Wiem, że powierzchnia dyskowa ma to do siebie, że niezależnie ile jej kupisz, to i tak za chwilę będzie za mało - ale to będę adresował przez wymianę HDD na większe.

Czy przy tak "lajtowym" wykorzystaniu tego NASa ja NAPRAWDĘ potrzebuję jakiejś specjalnej wydajnej maszyny!!!??? Do tej pory radzę sobie ze starym, historycznym 1-dyskowym NASem (z HDD 3TB), który ma już z 4-5 lat i daje radę (do tego robię drugą kopię danych na przenośnym 1-dyskowym Synology z HDD 1,5TB). Problem z tym, że ten złom (znaczy ten sieciowy NAS) ma już tak stary soft, że nie chce mi się na nim robić automatyczny backup z Apple TimeMachine. I tak naprawdę tylko z tego powodu chcę to wymienić na nowszy model z bieżącym softem. Ja pod skórą czuję, że najgorszy z obecnie produkowanych przez Synology NASów jest i tak 10x lepszy od tego, co teraz mam i z czym żyję. Mogę wydać z 200-400 zł więcej, niż najtańszy model, ale 716+ nie kupię, bo 2.000 PLN za samą obudowę, to moim zdaniem wydatek kompletnie niepotrzebny dla moich potrzeb.

Nie mam pojęcia czym się W PRAKTYCE codziennego użytkowania różnią:
216+
216
216play
216j
216se
215

Wyboru dokonam pomiędzy tymi modelami. Zakres cenowy wynosi od ok. 600 zł za 216se do ok. 1.500 za 216+.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: WILU »

ten DS216j zatem wydaje mi się OK do Twoich zastosowań. Mam u siebie DS215j i obecnie na testach DS216j (ten drugi ma szybszy o 200MHz procesor). Są to dość fajne serwerki, ciche i w miare wydajne (i tak jak piszesz zapewne zjadają na śniadanie tego Twojego starego NAS-a). tego DS216se nie bierz pod uwagę - procesor jak w DS215j i do tego tylko 256MB ramu. kup DS216j i będziesz zadowolony :)
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
RicoSky
Amator
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 18, 2016 3:53 pm

Re: Jaki NAS 2-dyskowy ?

Post autor: RicoSky »

Bardzo dziękuję WILU!!!
O to mi chodziło! :)
ODPOWIEDZ