Jaka jest wydajność exFAT

ODPOWIEDZ
Krwiak
Amator
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 11, 2015 1:55 pm

Jaka jest wydajność exFAT

Post autor: Krwiak »

Mam prośbę, czy możecie mi sprawdzić jaka jest wydajność exFAT na Synology. Pytam z czystej ciekawości bo QNAP się chwali, że ich dedykowany sterownik stworzony przez Microsoft i Paragon jest dużo wydajniejsze przy zapisie dla dużej ilości zdjęć niż np. na Synology. Fajnie by było jakby ktoś z Was to potwierdził lub nie.

https://www.backupacademy.pl/sterowniki ... ow-plikow/
R70
Uczeń Mistrza
Posty: 661
Rejestracja: pn gru 18, 2017 12:53 am

Re: Jaka jest wydajność exFAT

Post autor: R70 »

Nie wiem jak w praktyce sprawuje się ten exFAT w QNAP, ale to co można kupić do Synology, d..y nie urywa. Przy zgrywaniu zdjęć o wielkości 10-30MB, raczej nie ma szans zbliżyć się do 80MB/s (najczęściej ok. 55-60MB/s) przy czytniku i karcie przekraczających 200MB/s
Przyzwyczaiłem się choć na początku było to duże rozczarowanie; często jest tak, że muszę szybko zrzucić 2-3x 64GB i kupując licencję na exFAT zakładałem że skoro karta, czytnik, usb3, wolumen przekraczają 200MB/s to taki transfer uzyskam zrzucając zdjęcia bezpośrednio do synca po usb. A tu tymczasem zonk ;) 130MB/s to 2razy szybszy transfer - to już trochę lepiej - 23min zamiast 55min czekania przy 3x 64gb. Szybciej jest zrzucić przez kompa, gdzie 1GbE jest ograniczeniem - ale i tak jest szybciej niż po usb.
Niestety nie mogę sprawdzić, czy ograniczeniem jest driver exFAT, czy btrfs na moim wolumenie ? Jak będę miał możliwość, to sprawdzę np. na ext4 - tylko musi mi się jakaś zatoka zwolnić na dodatkowy wolumen.

W drugą natomiast stronę - z Synka na usb szybkość spokojnie można przy zgrywaniu zdjęć uzyskać wysokie transfery - 150-200MB/s choć nie wiem czy plikach 1MB (ja zgrywam większe zdjęcia)

Edit:
Zapis z USB do NAS przy ext4 osiąga 90MB/s.

Jestem ciekaw testów rzeczywistych z exFAT w QNAP, a nie marketingowym zapewnieniom. Pochwalisz się?
Pozdrawiam,
Paweł
DS1819+, 32GB ECC, 10GbE, DX517 DS916+ 8GB, DX513, DS710+, DX213, DS119j, DS120j
RT2600ac + RT2200ac
ODPOWIEDZ