Synchronizacja folderów udostępnionych

ODPOWIEDZ
scalar
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 10, 2016 11:12 am

Synchronizacja folderów udostępnionych

Post autor: scalar »

Witam, uruchomiłem synchronizację folderów udostępnionych na drugi serwer NAS w innej lokalizacji (zapasowa serwerownia). Całość konfiguracji przebiegła bez problemów, oba serwery w domenie windows. Foldery na zapasowym NAS-ie synchronizują się prawidłowo, system nawet przeniósł uprawnienia do udziałów z głównego NAS-a. Jednak nie mogę skorzystać z udziałów na zapasowym urządzeniu. Pomysły mam dwa, pierwszy to to że kiedy główny NAS działa prawidłowo i jest przeprowadzana ciągła synchronizacja, to dostęp do katalogów jest zablokowany (co by było nawet logiczne). Ale jak w takim układzie zachowa się zapasowy NAS kiedy wyłączę głównego, będą dostępne wszystkie udziały w nowej lokalizacji \\zapasowy\udzial1, czy może będzie na tyle sprytny i będzie dostępny pod nazwą głównego (co było by idealne) \\glowny\udzial1.

drugi pomysł jest taki, że coś jest nie tak. Niestety w najbliższym czasie nie mogę przeprowadzić testu, dlatego pytam o Wasze doświadczenia.
NAS: RS2414+, DS416j, DS215j
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Synchronizacja folderów udostępnionych

Post autor: Przemuss »

Rozumiem że używasz opcji: Kopia zapasowa i replikacja -> Synchronizacja folderów współdzielonych.
Zmień uprawnienia do katalogu w drugiej lokalizacji a będziesz mógł używać tych danych.
Pamiętaj że synchronizacja jest jednostronna. Jak coś zmienisz na DS2 nie pojawi sie na DS1 i co istotne zniknie z DS2 po synchro. Ale to co zmienisz na DS1 pojawi się na DS2.

DS2 nie monitoruje czy DS1 jest włączony więc nie zmieni nazwy gdy zabranie tego pierwszego. Co innego gdybyś miał 2 takie same modele z taką sama konfigurację dyskową i utworzony klaster HA ale nie wiem jak to by działało na urządzeniach będących z w różnych lokalizacjach.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
scalar
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 10, 2016 11:12 am

Re: Synchronizacja folderów udostępnionych

Post autor: scalar »

tak oczywiście użyłem opcji Kopia zapasowa i replikacja -> Synchronizacja folderów współdzielonych, ale tak jak pisałem do lokalizacji zapasowej przeniosły się uprawnienia do udostępnionych udziałów (względem AD), ale mimo to nie mogę do nich wejść. Oba serwery monitorują wzajemną współpracę i jest informacja o synchronizacji.

ps. musi być jakaś blokada podczas synchronizacji, dodając nowy udział i nadając mu uprawnienia z AD wszystko działa. Zmieniając ustawienia udostępniania jakiegokolwiek folderu synchronizowanego na NAS-ie zapasowym itak nie uzyskuje do niego dostępu - zarówno korzystając z lokalnej bazy użytkowników jak i AD.

czy jest jakiś polskojęzyczny helpline Synology?
NAS: RS2414+, DS416j, DS215j
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Synchronizacja folderów udostępnionych

Post autor: Przemuss »

Zerknij w drugiej lokalizacji do uprawnień samego folderu współdzielonego Panel sterowania -> Foldery współdzielone -> Edytuj -> Uprawnienia
Domyślnie nikt nie ma tam dostępu.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
scalar
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 10, 2016 11:12 am

Re: Synchronizacja folderów udostępnionych

Post autor: scalar »

Ja cały czas mówię o drugiej lokalizacji, na serwerze zapasowym przeniosły się uprawnienia AD z serwera głównego - w obu lokalizacjach są identyczne, a mimo to w lokalizacji zapasowej nie mogę uzyskać dostępu do udziałów. System prosi o login i hasło, używając danych logowania z AD jak i lokalnej bazy urządzenia zapasowego nie mogę uzyskać dostępu do danych (odmowa dostępu).

-------------------------------------------------------
problem się wyjaśnił:
nie wiem dlaczego, ale robiąc kopię udziałów sieciowych na urządzeniu zapasowym dla każdego udziału we właściwościach -> zaawansowane zaznaczył checkbox przy opcji "Włącz zaawansowane uprawnienia do udostępniania". Po wyłączeniu opcji wszystko ruszyło, oczywiście z zachowaniem pełnego schematu uprawnień do udziałów.

da się gdzieś to wyłączyć globalnie?
NAS: RS2414+, DS416j, DS215j
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Synchronizacja folderów udostępnionych

Post autor: Przemuss »

Musisz mieć coś skopane w uprawnieniach bo u mnie działa wszystko dobrze.
Drugiego synka masz wpiętego do domeny? Bez tego będzie prosił o autoryzację.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
scalar
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 10, 2016 11:12 am

Re: Synchronizacja folderów udostępnionych

Post autor: scalar »

tak, oba są w domenie. Dopisałem odpowiedź, problem wyjaśniony.
NAS: RS2414+, DS416j, DS215j
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Synchronizacja folderów udostępnionych

Post autor: Przemuss »

Przecież tą opcje włącza się jednorazowo na Folder Współdzielony. Globalnej opcji nie ma albo jej o tylu lat nie znalazłem :D
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
ODPOWIEDZ