Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: WILU »

netteria pisze:Teraz to zrobię zgodnie z Twoją radą. Włączę ten SMART na pełny. Ale teraz to chyba nie mogę bo wszedłem przez ssh uruchomiłem mc i tak kopiuję dane z volumen1 do volumen2 i boję się czy jedno z drugim nie będzie się gryźć.
na pewno bardzo spowolni całą operację. sam test SMART jest testem dość obciążającym szczególnie te słabsze NAS-y, do tego jeszcze operacja kopiowania danych i ewentualne remapowanie błędnych sektorów. za dużo tego. spróbuj przekopiować te dane jak się da a później zabierz się za diagnostykę dysku.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
netteria
Amator
Posty: 16
Rejestracja: śr mar 15, 2017 7:04 am

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: netteria »

Kurde jakoś niecierpliwy jestem i już odpaliłem. No zobaczymy, jak coś się przytnie to najwyżej zatrzymam SMART. Ale rozumiem, że jak idzie to nie ma to wpływu na sam proces naprawczy?
-------------------------------------------------------------------------------------------
DS 214+
DSM 6.1
Projektowanie i programowanie aplikacji oraz stron www https://netteria.net
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: Przemuss »

W informatyce wskazana jest cierpliwość, a w szczególności w takich momentach.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
netteria
Amator
Posty: 16
Rejestracja: śr mar 15, 2017 7:04 am

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: netteria »

Tak wiem:) To jest zdecydowanie moja słaba strona bo ja chciałbym zawsze szybko i sprawnie:)
-------------------------------------------------------------------------------------------
DS 214+
DSM 6.1
Projektowanie i programowanie aplikacji oraz stron www https://netteria.net
netteria
Amator
Posty: 16
Rejestracja: śr mar 15, 2017 7:04 am

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: netteria »

Udało się przeprowadzić mi pełny SMART tego dysku i jak dla mnie laika w materii sprzętowej wygląda ok. Przynajmniej nic wyraźnie nie ma o jakimś błędzie.
Obrazek
-------------------------------------------------------------------------------------------
DS 214+
DSM 6.1
Projektowanie i programowanie aplikacji oraz stron www https://netteria.net
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: WILU »

no nie do końca jest dobry ten wynik: Raw Read Error Rate jest dość wysoki. trzeba obserwować ten parametr czy nie wzrasta. właśnie sprawdziłem u siebie na kilku dyskach (WD RE 4TB i 3TB) i wszędzie ten parametr wynosi 0. jeśli masz dane z tego dysku zabezpieczone to proponuję wyciągnąć go z NAS-a, podłączyć pod kompa przez przejściówkę USB (albo kabel sata, jak masz stacjonarkę) i w programie WD Data LifeGuard wykonać zerowanie dysku (wybrać zerowanie całej powierzchni) - jest to opcja Erase Disk. tu oczywiście uwaga taka, że spowoduje to utratę danych z tego dysku. tam też możesz wykonać szybki i pełny test SMART. jak wszystkie te 3 operacje (szybki test, pełny test i zerowanie) wypadną pozytywnie można przyjąć że dysk jest sprawny (albo inaczej - jest sprawny wg norm firmy WD). Tobie pozostaje monitorowanie najważniejszych parametrów SMART (Raw Read Error Rate, Reallocated Sector Ct, Current Pending Sector).
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
netteria
Amator
Posty: 16
Rejestracja: śr mar 15, 2017 7:04 am

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: netteria »

Dzięki za pomoc.
No chyba nic innego nie pozostaje skoro tak piszesz. W sumie w gratach gdzieś mam kieszeń na dysk 3.5 cala i jest SATA ale nie pamiętam już który. Chyba przez niego podłączyć też mogę prawda?
-------------------------------------------------------------------------------------------
DS 214+
DSM 6.1
Projektowanie i programowanie aplikacji oraz stron www https://netteria.net
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: WILU »

sata jest ze sobą kompatybilne, najwyżej dysk zwolni do max obsługiwanej prędkości.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: Przemuss »

Parametr 1 i 192 nie wygląda dobrze.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
netteria
Amator
Posty: 16
Rejestracja: śr mar 15, 2017 7:04 am

Re: Błąd woluminu ale S.M.A.R.T. jest ok

Post autor: netteria »

A to super.
A sprawdziłem drugi dysk ale szybkim i faktycznie to ma wszystkie parametry zbliżone prócz tego właśnie Raw Read Error Rate gdzie na drugim jest 1. Oba dyski są identyczne i mają tyle samo lat (3 chyba) tyle, że ten drugi na pewno rzadziej był używany.
No nic, trzeba będzie zrobić tak jak napisałeś.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.
-------------------------------------------------------------------------------------------
DS 214+
DSM 6.1
Projektowanie i programowanie aplikacji oraz stron www https://netteria.net
ODPOWIEDZ