Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

krynicazdroj
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 26, 2016 11:25 pm

Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: krynicazdroj »

Witam.
Mam obecnie DS211 z dwoma dyskami 2x2TB.
Synlogy jest ustawione na Synology Hybrid RAID (SHR).
Ze wzglęu na brak pamięci chciałbym aby oba dyski miały dostępną pełną pojemność na programy.
Nie chcę dublowania danych na dwóch dyskach.
Chciałbym uzyskać 4TB dla danych.

Proszę o pomoc w taki sposób abym mógł to wykonać bez większego problemu, gdyż jestem nowym użytkownikiem Synology i nie chciałbym usunąć danych zgromadzonych na dwóch dyskach. Mam zajęte 100\% na dyskach, ale danych w sumie mam niecałe 2TB.
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: Przemuss »

Są 2 metody.
1. Przenosisz dane na kompa usuwasz wolumen, następnie tworzysz 2 osobne. Znów przenosisz dane.
2. Wyjmujesz jeden z dysków. Włączasz synka. Po starcie wolumen przejdzie w tryb zdegradowany. Wyłączasz i wkładasz drugi dysk, Włączasz synka. Usuwasz jeden z wolumenów (oba w trybie zdegradowanym), a następnie tworzysz nowy bez zabezpieczenia. Przenosisz dane ze starego wolumenu na nowy po czym usuwasz stary wolumen i tworzysz nowy bez zabezpieczenia.
Mimo wszystko zalecam kopię zapasową.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
krynicazdroj
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 26, 2016 11:25 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: krynicazdroj »

Dziękuje za szybką odpowiedź.
Wszystko szło gładko, ale:

Zrobiłem tak jak pisałeś do momentu utworzenia volumenu na jednym z dysków. W trakcie tworzenia tego volumenu (usuwanie - trwało to kilka godzin), drugi w tym czasie miał status zainicjowany. Następnie na nowym wolumenie utworzyłem folder współdzielony. Jednakże mimo, ze widoczny był drugi dysk, po powyższym działaniu, nie było na nim żadnych danych. Nie miałem więc z czego przenosić te dane na nowy wolumin. Co proponujesz ?

Jak pozostawię ten drugi dysk w NAS (ten, który ma mieć dane i cały czas miał status ZAINICJOWANY), to ma on w dalszym ciągu status zainicjowany, ale w opcji volumen występuje jedyna opcja "utwórz". Nie ma żadnych folderó, tym samym danych.
Jak wchodzę do sieci przez windows (DISKSTATION), to mam wskazania: "Ten folder jest pusty".

Czy podczas usuwania jednego z wolumenów dane usunęły się z obu ?
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: Przemuss »

Mam nadzieję iż w momencie usuwania wolumenu miałeś 2 wolumeny dostępne i miały one status: "zdegradowany". Bo jeśli miałeś tylko jeden a oba dyski włożone, a do tego wolumen miał status "normalny" tzn że usunąłeś dane z obu dysków.
Pytanie jak to odwrócić.

ps. miałeś kopię zapasową?
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
krynicazdroj
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 26, 2016 11:25 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: krynicazdroj »

Instrukcję miałeś bardzo precyzyjną, ale nie zrobiłem jednego ważnego kroku, o czym poniżej.\

Pewnie nie miałem oba zdegradowane.
Jeden wylałem i miał status zdegradowany.
Drugi nie wyjąłem (tu widzę był mój błąd).
Czyli jeden miałem zdegradowany, a drugi nie.
Nie mam kopii zapasowej.
Jest jakaś szansa odzyskać dane z dysku ?
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: Przemuss »

Wystarczy wyjąć jeden by SHR by RAID przeszedł w tryb zdegradowany. Rozumiem ze masz teraz oba dyski w Synku...
Co do odzyskania usuniętego wolumenu to musi pomóc ktoś inny. Ja takiej wiedzy nie posiadam.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: wlodekh »

Radzę poczytać te wątki:
http://pronas.pl/temat/ds112j_3750-nie- ... 628/page-2
http://pronas.pl/temat/odzyskanie-danyc ... post-80490
https://www.backupacademy.pl/jak-odzysk ... -synology/
Byłem w podobnej sytuacji, mnie pomógł program TestDisk, którego trzeba używać z głową. Uszkodzona była tablica partycji, TestDisk naprawił ją w kilka sekund, potem podpięcie dysku via USB do Synology i mozolne zgrywanie danych. Najgorsza jest panika i pochopne działanie.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
krynicazdroj
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 26, 2016 11:25 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: krynicazdroj »

Dziękuję.
Tak oba mam w synku.
Przy tworzeniu nowego woluminu, na jednym dysku, usuwał z niego dane przez około 5 godzin.
Ten drugi miał opcję Zainicjowany i nic nie wskazywało, że dane zostaną usunięte.
No cóż nauka kosztuje.
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: wlodekh »

Jeśli pogodziłeś się już z utratą danych to nic Cię nie kosztuje spróbować przywrócić uszkodzony MBR programem TestDisk, możesz też ewentualnie spróbować podpiąć dysk przez USB do komputera z uruchomionym Linuxem, najlepiej z pendrivea: http://www.linuxliveusb.com/ i zobaczyć czy są tam jakieś dane. Jeśli udałoby Ci się np. programem GParted skasować dwie małe partycje to dostęp do danych na trzeciej partycji powinien się udać. Powalczyć zawsze można. Na przyszłość rada aby mieć zawsze kopię najważniejszych danych.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
krynicazdroj
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 26, 2016 11:25 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: krynicazdroj »

Witam.
Walczę dalej, ale niesamowicie długo to trwa i pewnie nic z tego nie będzie.
Działam po kablu USB2.0, więc w weekend podziałam na eSATA. Może przyśpieszy działanie.
Ale po nocnej pracy programem TestDIsk, pojawia się mi informacja, że struktura ok, ale nie wiem co dalej robić.

Próbowałem też innym programem, zrzucając odzyskane pliki na zewnętrzny dysk. I prawdę mówiąc coś tam odzyskał, ale tworzył setki katalogów, które zwierała pliki po kilka Kb po 4MB. W sumie wytrzymałem 5 godzin (15% całego procesu).

A tak nawiasem mówiąc mam pytanie na przyszłość.
Jak mam wolumeny SHR i wyjmę jeden dysk z NAS, to po włączeniu NAS podawany jest komunikat o uszkodzeniu.
Potem po włożeniu drugiego dysku można dokonać "zreperowania", ale ten proces trwa 10 godzin. Czy to jest właściwe zachowanie ?

A jak dostać się do zasobów dysku, jeśli jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu ?

I jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje.
Jeśli chcę w NAS archiwizować zdjęcia, to powinien utworzyć "folder współdzielony" i tam wrzucić całe zasoby zdjęć. Zależy mi w pierwszej kolejności na bezpiecznym zachowaniu kopii tych zdjęć i filmów.

Przepraszam za dużą liczbą pytań, ale brak wiedzy doprowadził do obecnych problemów.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ