Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: wlodekh »

krynicazdroj pisze:Ale po nocnej pracy programem TestDIsk, pojawia się mi informacja, że struktura ok, ale nie wiem co dalej robić.
Hmmm, nie wiem co robiłeś tak długo, możliwe, że miałeś uszkodzone coś innego niż MBR, nie wnikam więc. W każdym razie jeśli struktura jest OK to powinieneś podłączyć dysk przez USB do Synology i normalnie w DSM przez File Station sprawdzić czy widać utracone dane, jeśli tak to zacząć kopiować - i to właśnie mogłoby trwać długo.
Próbowałem też innym programem, zrzucając odzyskane pliki na zewnętrzny dysk. I prawdę mówiąc coś tam odzyskał, ale tworzył setki katalogów, które zwierała pliki po kilka Kb po 4MB. W sumie wytrzymałem 5 godzin (15% całego procesu).
To bym sobie raczej odpuścił - programy do odzyskiwania danych potrafią nieraz sporo namieszać, a efekt bywa mizerny. Osobiście traktowałbym to jako ostateczność jak już próby uzyskania 'normalnego' dostępu do dysku zawiodą.
A tak nawiasem mówiąc mam pytanie na przyszłość.
Jak mam wolumeny SHR i wyjmę jeden dysk z NAS, to po włączeniu NAS podawany jest komunikat o uszkodzeniu.
Potem po włożeniu drugiego dysku można dokonać "zreperowania", ale ten proces trwa 10 godzin. Czy to jest właściwe zachowanie ?
W moim przekonaniu tak - macierz się odbudowuje. Niech ktoś mądrzejszy ewentualnie potwierdzi/zdementuje (mam pojedyncze wolumeny). Pamiętaj jednak, że jak włożysz ten dysk, z którego chcesz odzyskać dane to już pozamiatane, nadpisze Ci tymi nowymi danymi z pierwszego dysku.
Jeśli chcę w NAS archiwizować zdjęcia, to powinien utworzyć "folder współdzielony" i tam wrzucić całe zasoby zdjęć. Zależy mi w pierwszej kolejności na bezpiecznym zachowaniu kopii tych zdjęć i filmów.
Generalnie to co masz na NAS-ie to jedno, natomiast kopię radziłbym robić albo na zewnętrzny dysk podłączony przez USB lub na inny serwer. Dobrze jest dysk po zrobieniu kopii odłączyć i wyłączyć z prądu.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: Przemuss »

Czas trwania naprawy RAID czy SHR jest zależny od wielkości dysków, ilości danych jak i typu RAID.
Np u mnie odbudowa RAID 6 z 5 dysków 2TB zajętych w 60% zajęła ok 18 godzin.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: WILU »

SHR z dwóch identycznych dysków to w zasadzie RAID-1 - jego odbudowa jest stosunkowo prosta - przekopiowanie zawartości jednego dysku na drugi. oczywiście przy większych dyskach będzie to trwało odpowiednio dłużej. znaczenie ma również jakie rozmiary mają pliki na dysku źródłowym. schody zaczynają się przy macierzach przy których trzeba obliczeń sum kontrolnych danych - RAID-5 i RAID-6. tu taka odbudowa może nawet trwać kilka dni :twisted:
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
krynicazdroj
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 26, 2016 11:25 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: krynicazdroj »

TestDisk
Po wielogodzinnej analizie otrzymałem następujący ekran. I co dalej ?
Zrzut ekranu 2016-09-03 09.55.43.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
wlodekh
Wtajemniczony
Posty: 191
Rejestracja: śr sty 27, 2016 12:37 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: wlodekh »

Szczerze mówiąc to nie wiem co dalej. Sam naprawiałem tylko MBR - trwało to 2 sekundy. Radzę poczytać przed następnymi krokami:
http://traxter-online.net/testdisk-phot ... ie-danych/
http://infobit.pl/kategoria/porady/obsl ... u-testdisk
Jak przyjdzie ktoś mądrzejszy to może podpowie, które partycje można skasować, te z systemem DSM, a bez danych. Póki co radzę nie robić nerwowych ruchów bo jest spora szansa na odzyskanie danych.
DS720+ | RAM Crucial 8GB DDR-2666 SODIMM | 2 x WD Red 6TB | Btrfs
krynicazdroj
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 26, 2016 11:25 pm

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: krynicazdroj »

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Odzyskałem część plików, ale nie jest to tak, że odzyskałem układ dysku przed awarią.
Pliki zostały posegregowane według rodzaju i rozburzyło całą strukturę katalogów.
Miałem za mało wiedzy.
Dzięki temu nauczyłem się jednak dużo i mam nadzieję, że następnym razem tego błędu nie popełnię.
Teraz uruchamiam drugi NAS DS215+ i tu będę pracował w systemie ochroy danych.
Stary NAS posłuży jako centralna baza danych mniej istotnych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mikhnal
Darth Vader
Posty: 2728
Rejestracja: pt gru 11, 2015 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rezygnacja z Synology SHR na rzecz powiększenia dysków

Post autor: mikhnal »

Na dwóch identycznych Synkach można zrobić mirror danych za pomocą Hyper Backup.
DS3018xs
DSM 7.2.1-69057 Update 4
32GB RAM 2x KSM24SED8/16ME DDR4 2400 CL17 ECC mod
6x 10TB WD Red WD100EFAX RAID5 btrfs
2x SNV3500-400G read/write SSD cache @ E10M20-T1 + 10GbE LAN
2x Noctua NF-A9 fan mod
RT6600ax + WRX560
SRM 1.3.1-9346 Update 9
ODPOWIEDZ