Zawieszanie NAS-a

djhp
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: pod Warszawą

Zawieszanie NAS-a

Post autor: djhp »

Szanowni forumowicze,

może ktoś się spotkał z podobnym problemem, albo może ktoś zna rozwiązanie. Posiadam DS214 z włożonym jednym dyskiem 2 TB na nim DSM 5.2-5644 Update 1. Co jakiś czas sprzęt mi się zawiesza, czasem problem występuje przy wybudzeniu dysku z hibernacji, czasem od razu po starcie, czasem (najczęściej) przy uruchomionych wielu zadaniach np. odtwarzaniu streamingu, jednoczesnym ściąganiu czegoś z net-u i korzystaniu z DSM-a. Sprzęt się wiesza, wszystkie diodki świecą na zielono, diodka "link" mruga, ale wszelki dostęp do DSM (czy lokalnny, czy zdalny) są odcięte, wszystkie usługi również zostają zatrzymane (np. odtwarzanie muzyki, czy filmu). Pomaga restart prądowy, a w logach pojawia się jedynie informacja o nieprawidłowym zamknięciu systemu (screen w załączniku) i nic więcej. Nie udało mi się zdiagnozować co może być przyczyną i stąd prośba o pomoc.
W moim wcześniejszym DS112 nigdy nic takiego się nie przydarzyło.
Czy gdzieś można włączyć jakieś dodatkowe logowanie ? Czy ktoś miał/ma podobny problem ? Czy może zna ktoś rozwiązanie ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
krissos
Stały Bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pt gru 11, 2015 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: krissos »

Miałem podobnie w 412+ Tylko u mnie wszystkie diody bardzo szybko migały i też nie dało się nic robić, tylko restart z prądu. Na razie od czasu zmiany pamięci na 4GB ten problem nie wystąpił. Mam nadzieję że nie wystąpi :)
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: Przemuss »

Sprawdź co pokazuje "Synology Assistant" https://www.synology.com/en-us/support/download/DS214
Pokaż nam smart dysku. Czasem padający dysk jest powodem ww. problemu.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
djhp
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: pod Warszawą

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: djhp »

Przemuss,
w momencie zwieszenia "Synology Assistant"-a nie wykazuje obecności serwera.
Podstawowy test S.M.A.R.T. jest ok.
Na dysku wprawdzie mam wykryte 272 bad sectory, ale to już miałem wykryte w obudowie jednozatokowej i nic takiego się nie działo.
Czy myślisz, że można spróbować np. włożenie mniejszego dysku w pierwszy slot a ten z danymi w drugi i sprawdzenie czy system nie będzie się wieszał ?
Poniżej screeny ze stanu dysku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
WILU
Uczeń Mistrza
Posty: 732
Rejestracja: śr gru 30, 2015 10:58 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: WILU »

zrób rozszerzony test SMART i zobacz czy dalej liczba błędów wzrasta. tak czy siak ten dysk to prawdopodobnie padaka. jeśli przejdzie rozszerzony test SMART, zrób kopię zapasową danych, wymontuj dysk i wykonaj na nim low level format (programem narzędziowym producenta). błędy być może zostaną usunięte i być może nie będą się robić nowe.
RS3617XS+ | RS815+ | RS214 | RX415 | DS1817+ | DS415+ | DS1010+ | DS216j | DS215j | DX213
>> Udzielam pomocy TYLKO I WYŁĄCZNIE na forum <<
djhp
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: pod Warszawą

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: djhp »

Sprawdziłem, przyczyną nie jest dysk. Wyjąłem dotychczasowy i włożyłem jakiś wolny 250 GB. Po zainstalowaniu nowego DSM ten sam efekt, zwisł podczas pobierania aktualizacji do najnowszego DSM-a :(
Chyba to jednak uszkodzony serwerek...
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: Przemuss »

Ten dysk jest do wymiany.
Nie koniecznie musi to być wina synka. Może to być wina sieci. A co się dzieje z synkiem gdy po "zwisie" przytrzymasz przycisk zasilania przez ok 5-10s? Powinien zapiszczeć i zacząć się wyłączać.
A drugi test automatyczne kopiowanie danych z dysku USB (najlepiej jakiś mały).
Panel sterowania -> Urządzenia zewnętrzne -> USBCopy -> włącz i określ katalog współdzielony.
Jak się zawiesi włóż dysk USB do synka i naciśnij przycisk C (nad przyciskiem power). Jak kopiowanie się zacznie to masz coś z siecią.

Synek powinien mieć stały adres IP najlepiej z poza zakresy DHCP np gdy zakres DHCP na routerze jest ustawiony 192.168.1.100-192.168.1.120 to dać synkowi np 192.168.1.90.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
djhp
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: pod Warszawą

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: djhp »

Przemuss pisze:... Może to być wina sieci. A co się dzieje z synkiem gdy po "zwisie" przytrzymasz przycisk zasilania przez ok 5-10s? Powinien zapiszczeć i zacząć się wyłączać.
Niestety dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania w stanie zawieszenia nie daje żadnej reakcji :(
Przemuss pisze: Synek powinien mieć stały adres IP najlepiej z poza zakresy DHCP np gdy zakres DHCP na routerze jest ustawiony 192.168.1.100-192.168.1.120 to dać synkowi np 192.168.1.90.
Mam przypisany stały adres.
Przemuss
Godfather
Posty: 1305
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: Przemuss »

No to masz zawieszenie synka. Jak masz gwarancję odsyłaj.
Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili.

Serwery NAS:
Synology DS211j, DS1511+, RS2212RP+ DS1513+

"Zasłanianie się dysleksją, to jak chwalenie się małym fiu...."- by Pati
gg 2101676
fubi
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: pn sty 04, 2016 3:39 pm

Re: Zawieszanie NAS-a

Post autor: fubi »

Witam wszystkich

Dołączę się do tematu związanego z zawieszaniem się DS. Posiadam DS214se z jednym dyskiem 3TB. Ostatnio mój DS jest zawieszany przez Win7 x64 przy próbie kopiowania danych na niego lub zapisu edytowanego pliku zapisanego na DS'ie. Nie mogę określić momentu kiedy to się stanie, czasem kopiowanie przebiega bez problemów i dopiero za którymś razem następuje zawieszenie. Co ciekawe po ponownym uruchomieniu kopiowanie przebiega bez problemów. Przeglądałem logi w DS i znajduję tylko informację, że system został uruchomiony po niepoprawnym zamknięciu. Na maila otrzymuję informację o zdarzeniu "Wystąpiła awaria zasilania DS i nastąpiło nieprawidłowe zamknięcie." choć z zasilaniem jest OK. Pozostałe informacje o systemie są również chyba OK. Dlaczego sądzę, że to przez WIN?? Dzisiaj włożyłem do laptopa stary dysk HDD z Win7 x64 i po całym dniu pracy oraz dużej ilości testowego kopiowania DS ani raz się nie zawiesił. Na koniec dnia znów podmieniłem dysk na nowy SSD i pierwsza próba kopiowania zakończyła się zawieszeniem DS'a. Nowy system instalowałem 10 listopada 2015 natomiast pierwsze zawieszenie DS'a było 13.12.2015. Dodam że laptop i DS łączą się przez LAN'em GB przez switch. Nie wiem gdzie szukać przyczyny, może ktoś miał podobny przypadek??
Serwer NAS: DS214se, 1x3TB
ODPOWIEDZ