Calendar we współpracy z Outlook

Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: BWaliszewski »

Sytuacja jaką zastałem u jednego z moich klientów, była następująca: generalnie każdy prowadził jakiś kalendarz biznesowy. Większość w Outlookach czy w telefonach Android, a pozostali w Thunderbirdach i iOS'ach wszelkiej maści [brrrr]. Chodziło o to, żeby kalendarze były dostępne między użytkownikami, np.: kalendarze dyrektorów i prezesów - były dostępne dla pracowników sekretariatu. Niektórzy ustawili sobie synchronizacje przez Google lub inne wynalazki... założenie miałem takie, żeby WSZYSTKIE urządzenia synchronizowały się z odpowiednim kontem na serwerze Synology. Wykluczyłem synchronizację przez konta Google [użytkownicy iOS'ów ich nie mają], wykluczyłem łańcuszki typu Android -> [...] -> Synology. Wszystko do Synology!

Urządzenia, które będziemy konfigurować [prócz samych komputerów i telefonów], to router i oczywiście sam serwer.

Router - dlaczego? Bo każdy z pracowników kiedyś z firmy... wychodzi. Jednak czasem siedząc w wannie przypomni mu się, że ma coś w planach na jakiś tam dzień. Oczywiście prócz tego, że pochwali się tym na Facebuku, to musi wpisać to Pani sekretarce w kalendarz... Dlatego w routerze PRZEKIEROWUJEMY odpowiednie porty do Synology. Są to porty 20002 oraz 20003 w standardzie TCP.

Serwer Synlogy. Po co i dlaczego akurat Synology? Bo ja lubię się opierać na rozwiązaniach, które gwarantują mi maksymalne bezpieczeństwo. Dlatego nie lubię "wynosić poza firmę" spraw klienta, ponad to co konieczne. Rozwiązań na rynku, równieżchmurowych, jest sporo - ale ja oprę się na Synology, które generalnie stoi już u prawie każdego mojego klienta. Serwer Synology obsługuje dwa "standardy" kalendarzy. z Jednego producent właśnie się wycofuje rakiem [i słusznie], a drugi usilnie promuje. Wycofywany to tylko serwer protokołu CalDav, a drugi ma dodatkowo jeszcze graficzny interfejs i generalnie stał się bardzo przyjazny dla użytkownika [w dużym uproszczeniu].
Ostatnio zmieniony pn paź 30, 2017 9:30 pm przez BWaliszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: BWaliszewski »

OUTLOOOK:

1. W serwerze SYNOLOGY instalujemy aplikację CALENDAR
2. Nadajemy odpowiednim użytkownikom uprawnienia do w/w aplikacji
3. po zalogowaniu się na konto danego użytkownika, i wybraniu kalendarza, zobaczymy, że ma on już jeden kalendarz MY CALENDAR - gotowy do pracy. Niestety nie można go nikomu udostępniać. Zakładamy więc kolejny. Ja je nazywałem dokładnie tak samo, jak login użytkownika [załącznik]. Ten i TYLKO ten kalendarz możemy komuś udostępnić.
4. Jeśli mamy konieczność założenia większej ilości kalendarzy, to zakładamy je tak jak w kroku 3 i odpowiednio nazywamy.

Dobre nazwy kalendarzy są o tyle istotne, że potem ułatwi nam to odpowiednie udostępnianie dla innych użytkowników. Dlaczego proponuje nazwać je tak jak w moim przykładzie [załącznik]? No to proszę sobie wyobrazić sytuację w której 5 użytkowników udostępni "Pani Jadzi" kalendarz, który każdy nazwie jak chce, np: Mój kalendarz, moje spotkania, moje... coś tam. Skąd ta biedna "Pani Jadzia" ma wiedzieć co jest czyje ;-)

Standaryzacja i porządek nazw - są bardzo istotne!

5. Klikając kropkę lub gwiazdkę przy danym kalendarzu - możemy je aktywować lub deaktywować [pokazują spotkania lub nie]. Ja na starcie WSZYSTKIM deaktywowałem MY CALENDAR
Calendar_02.JPG
...cdn
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: BWaliszewski »

6. Udajemy się do Outlooka... a właściwie, to w systemie instalujemy dodatek o nazwie "Outlook CalDav Synchronizer". Jego znalezienie sprowadza się do wstukania jego nazwy w przeglądarce i wybrania STRONY PRODUCENTA. Instalujemy przy WYŁĄCZONYM Outlooku. Po poprawnej instalacji w Outlooku dodana zostaje zakładka o nazwie... "CalDav Synchronizer"

7. Wchodzimy w w/w zakładkę, wybieramy SYNCHRONIZATION PROFILES i dodajemy "zielonym plusikiem" profil synchronizacji. Na pierwszej zakładce zostawiamy wszystko tak jak jest, czyli zaznaczone zostaje: GENERIC CalDav/CardDav.

8. W wierszu NAME - ustawiamy nazwę swojego profilu. W wierszu OUTLOOK FOLDER wybieramy kalendarz, który posiadamy w outlooku. Jeśli mamy już jakiś uzupełniany kalendarz - to go wskazujemy. Zaznaczamy "ptaszkiem" opcje "synchronize items immediately after change" - to "obliguje" program do synchroznizacji NATYCHMIAST po każdej zmianie [ale działa to różnie].

9. Kolejny wiersz, to " DAV URL... i to jest KLUCZOWA zakładka! W sieci wewnętrznej, będzie to tak: wchodzimy do aplikacji CALENDAR danego użytkownika i rozwijamy listę przy kalendarzu, który ma być synchronizowany. Wybieramy opcję KONTO CALDAV [załącznik: CALENDAR_03]. Naszym oczom ukaże się okienko z załącznika CALENDAR_04

10. Do Outlooka najlepiej wkleić pozycje THUNDERBIRD. UWAGA: mimo starań - mnie nie działa CalDavpo https. Zmieniamy więc zapis z https na http oraz zmieniamy port na odpowiedni dla http
Calendar_03.JPG
Calendar_04.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: BWaliszewski »

11. Po wklejeniu odpowiedniego wiersza do Outlooka - ustawiamy USERNAME, PASSWORD - jaki użytkownik ma na serwerze Synology. Podajemy też @. W wierszu SYNCHRONIZATION MODE - zostawiamy opcje TWO-WAY. Dzięki temu synchronizacja następować będzie w obie strony. Oczywiście mozna to zmienić. Zmieniamy też czas synchronizacji z 30 minut na 1. Po kliknięciu TEST - wszytko powinno być ok. Dobrze wypełniona zakładka naszego przykładu, powinna wyglądać jak na poniższym załączniku [CALENDAR_05]
Calendar_05.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: BWaliszewski »

No i generalnie to wszystko jeśli chodzi o Outlooka. Na koniec jeszcze tylko kilka uwag:

- Do outlooka faktycznie lepiej wkleić link dla Thunderbirda, ponieważ przy większej ilości kalendarzy, ważna jest końcówka. W omawianym przykładzie była to .../zvlzjmx. Dla każdego kalendarza - będzie ona inna... To taki unikatowy identyfikator
- Jeśli kalendarzy w Synology do synchronizacji jest więcej niż jeden, to w Outlooku nie zaznaczamy wciąż tego samego kalendarza [linia OUTLOOK FOLDER]. Po prostu zakładamy kolejny kalendarz. Jeśli zaznaczać będziemy wciąż ten sam - to we wszystkich kalendarzach będzie to samo, a nie o to przecież chodzi. Potem, przy przeglądaniu wielu, synchronizowanych kalendarzy w Outlooku - po prostu zaznaczamy, który chcemy oglądać, a którego nie :-)

Jutro skrobnę "synchro" dla Androida. Pytania?
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
jacek1008
Stały Bywalec
Posty: 259
Rejestracja: sob mar 05, 2016 3:18 pm

Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: jacek1008 »

Proszę o Androida.
:-)
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: Zoltar »

BWaliszewski pisze: - Jeśli kalendarzy w Synology do synchronizacji jest więcej niż jeden, to w Outlooku nie zaznaczamy wciąż tego samego kalendarza [linia OUTLOOK FOLDER]. Po prostu zakładamy kolejny kalendarz. Jeśli zaznaczać będziemy wciąż ten sam - to we wszystkich kalendarzach będzie to samo, a nie o to przecież chodzi. Potem, przy przeglądaniu wielu, synchronizowanych kalendarzy w Outlooku - po prostu zaznaczamy, który chcemy oglądać, a którego nie :-)
Pytania?
A ja właśnie chciałem uniknąć tworzenia osobnych kalendarzy w Outlook, zależało mi na tym, żeby w jednym kalendarzu Outlook widzieć wszystkie kalendarze z Synology. Generalnie to tak właśnie mam w Androidzie - na jednym widoku widzę terminy ze wszystkich moich kalendarzy na Synology. Czy to samo da się osiągnąć w Outlook? Jak do tej pory nie udało mi się - jeśli ładuję wszystkie kalendarze Synology do jednego kalendarza Outlook to wprawdzie widzę je w Outlook w jednym widoku ale w Synology multiplikują się. Jeśli natomiast w Outlook utworzone osobne kalendarze to wtedy nie widzę ich w jednym widoku, tak jak mam to w Androidzie - Outlook pokaże je na osobnych widokach i wówczas terminy z poszczególnych kalendarzy nie są widoczne w jednym widoku, muszę je ze sobą jakoś 'wirtualnie' porównywać aby wiedzieć, czy termin z jednego kalendarza nakłada się na termin z drugiego kalendarza. No chyba że to jednak da się jakoś zrobić ale ja tego nie potrafię (co jest prawdopodobne:) )
Awatar użytkownika
damianas
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:58 pm
Lokalizacja: Złotów

Re: RE: Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: damianas »

Zoltar pisze:
BWaliszewski pisze: - Jeśli kalendarzy w Synology do synchronizacji jest więcej niż jeden, to w Outlooku nie zaznaczamy wciąż tego samego kalendarza [linia OUTLOOK FOLDER]. Po prostu zakładamy kolejny kalendarz. Jeśli zaznaczać będziemy wciąż ten sam - to we wszystkich kalendarzach będzie to samo, a nie o to przecież chodzi. Potem, przy przeglądaniu wielu, synchronizowanych kalendarzy w Outlooku - po prostu zaznaczamy, który chcemy oglądać, a którego nie :-)
Pytania?
A ja właśnie chciałem uniknąć tworzenia osobnych kalendarzy w Outlook, zależało mi na tym, żeby w jednym kalendarzu Outlook widzieć wszystkie kalendarze z Synology. Generalnie to tak właśnie mam w Androidzie - na jednym widoku widzę terminy ze wszystkich moich kalendarzy na Synology. Czy to samo da się osiągnąć w Outlook? Jak do tej pory nie udało mi się - jeśli ładuję wszystkie kalendarze Synology do jednego kalendarza Outlook to wprawdzie widzę je w Outlook w jednym widoku ale w Synology multiplikują się. Jeśli natomiast w Outlook utworzone osobne kalendarze to wtedy nie widzę ich w jednym widoku, tak jak mam to w Androidzie - Outlook pokaże je na osobnych widokach i wówczas terminy z poszczególnych kalendarzy nie są widoczne w jednym widoku, muszę je ze sobą jakoś 'wirtualnie' porównywać aby wiedzieć, czy termin z jednego kalendarza nakłada się na termin z drugiego kalendarza. No chyba że to jednak da się jakoś zrobić ale ja tego nie potrafię (co jest prawdopodobne:) )
Jest na to sposób. :) Outlook, menu Widok - tu znajdziesz opcję "Nakładka", która pozwala nałożyć na siebie dwa wybrane kalendarze. Jeśli chcesz nałożyć więcej kalendarzy, wystarczy kliknąć ppm na górnej belce wybranego kalendarza i wybrać nakładka.

d.

Wysłane z mojego HUAWEI CRR-UL20 przy użyciu Tapatalka
DS918+ | DSM 6.2.3-25426_3 | 2x Seagate IronWolf 4TB
DS218+ | DSM 6.2.3-25426_3 | 2x WD Red 2TB
DS213+ | DSM 6.2.3-25426_3 | 2x WD Red 2TB
DS214+ | DSM 6.2.3-25426_3 | 2x WD Red 2TB
DS115j | DSM 6.2.3-25426 | 1x WD Red 1TB
Awatar użytkownika
Zoltar
Stały Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt gru 18, 2015 12:19 pm
Lokalizacja: pomorskie

Re: RE: Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: Zoltar »

damianas pisze:Jest na to sposób. :) Outlook, menu Widok - tu znajdziesz opcję "Nakładka", która pozwala nałożyć na siebie dwa wybrane kalendarze. Jeśli chcesz nałożyć więcej kalendarzy, wystarczy kliknąć ppm na górnej belce wybranego kalendarza i wybrać nakładka.
d.

Wysłane z mojego HUAWEI CRR-UL20 przy użyciu Tapatalka
Dzięki, to jest właśnie to co chciałem osiągnąć.
Awatar użytkownika
BWaliszewski
Stały Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: pt gru 18, 2015 2:55 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Calendar we współpracy z Outlook

Post autor: BWaliszewski »

Przepraszam - byłem trochę nieobecny ostatnio... praca determinowała mój czas. Co do kalendarzy w Outlook, to ja robię dokładnie tak samo jak @damianas Wieczorem postaram się usiąść i napisać jak synchronizuje Androidy u jednego z klientów [w domu też się przydaje]
RT6600ax / SRM 1.3.1-9346 Update 8
DS918+ / DSM 7.2.1-69057 Update 3 / 4x WDRed 3TB RAID5 / 8GB
APC Back-UPS ES 700G
ODPOWIEDZ